کد خبر: ۴۹۳۶۲
تعداد نظرات: ۵ نظر
نگاه شما:
لازم است مسئولین فنی بهداشتی که قصد فعالیت در امور درمانی واحد ذیربط خود را دارند، باید پس از احراز شرایط و کسب امتیازات لازم، ابتدا اقدام به دریافت پروانه درمانی و سپس به درمان مبادرت ورزند ...
 
 

آیا انجام اقدامات درمانی توسط مسئولین فنی بهداشتی واحد‌های پرورش دام، طیور و آبزیان در این واحدها مجاز است؟

دکتر بهروز کبیری

دامپزشک فعال در بخش خصوصی استان اصفهان

۱- آیین نامه اجرایی نظارت بهداشتی دامپزشکی، تصویب نامه کمیسیون اصل ۱۳۸ قانون اساسی به شماره ۳۵۳۸۴ت/۱۶۴۴۷۳۳ به تاریخ ۱۳۷۸/۹/۱ شامل ۲۰ ماده است که در ماده ۱۴ این آیین نامه تعریف مسئول فنی بهداشتی به شرح ذیل آمده است:

 «مسئول فنی بهداشتی هر واحد، کنترل امور بهداشتی مربوط به آن واحد، کنترل بهداشتی فرآورده های تولیدی و وسایل حمل و نقل، صدور گواهی بهداشتی و فرآورده‌های دامی از مبداء واحد و نظارت بر اجرای کلیه قوانین، مقررات و نیز دستورالعمل های بهداشتی ابلاغی از سوی سازمان را به عهده دارد.»

 ۲- در بند (۸) آیین نامه اجرایی ماده (۱۰) قانون سازمان دامپزشکی کشور برای صدور پروانه های بیمارستان، درمانگاه، آزمایشگاه و اشتغال به امور درمان دامپزشکی مصوب ۱۳۷۳ آمده است: هدف از صدور پروانه بیمارستان، درمانگاه، پلی کلینیک و آزمایشگاه تشخیص دامپزشکی بخش خصوصی و اشتغال به امور درمان و مایه کوبی، اجرای سیاست های سازمان دامپزشکی کشور جهت ایجاد هماهنگی و نظارت لازم بر فعالیت های مربوط به «بهداشت و درمان دام» به منظور حفظ سرمایه دامی کشور در بالاترین سطح بهداشت عمومی است.

 ۳- در بند (۸ و ۹) از این دستورالعمل در مورد شرح وظایف مسئول فنی بهداشتی در واحد‌های مرغداری/کارخانجات جوجه کشی، دامداری، مجتمع درمانی دامداری، میادین عرضه دام و مزارع تکثیر و پرورش آبزیان چنین آمده است:

«انجام امور درمانی، جراحی، مامایی و تکثیر در صورت توافق طرفین و نیز در صورت لزوم، استفاده از خدمات سایر متخصصین مجاز.»

 ۴- آنچه در آیین نامه نظارت بهداشتی دامپزشکی آمده است، به درستی به تعریف مسئول فنی بهداشتی و حیطه وظایف آنها اشاره کرده است،

در مقابل در آیین نامه ماده (۱۰) قانون سازمان دامپزشکی کشور و همچنین تبصره (ج) ماده (۲) قانون افزایش بهره وری منابع طبیعی کشاورزی مصوب ۱۳۸۹به صراحت اعلام شده است: «هر فردی که در حرفه دامپزشکی کشور  قصد فعالیت در امور درمانی را داشته باشد، باید دارای پروانه و مجوز از سازمان نظام دامپزشکی باشد.»

 ۵- لذا با توجه به تعریف و وظایف مشروحه فوق، انجام اقدامات درمانی توسط مسئولین فنی بهداشتی خلاف قوانین تعریف شده در این حرفه و مصداق درمانگر غیر مجاز را در ذهن تداعی می کند.

لذا لازم است مسئولین فنی بهداشتی که در این حرفه قصد فعالیت در امور درمانی واحد ذیربط خود را دارند، پس از احراز شرایط و کسب امتیازات لازم، ابتدا اقدام به دریافت پروانه درمانی و سپس به درمان مبادرت ورزند.

در همین راستا لازم است قانونگذار نیز در دستورالعمل­های اجرایی مربوط، اصلاحات لازم را به عمل آورد.

 

انتشار یافته: ۵
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۲
ناشناس
|
Netherlands
|
۰۴:۱۹ - ۱۳۹۸/۰۳/۰۱
2
0
چرا برخی از کلینیسین ها در حوزه واکسیناسیون دخالت میکنن؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۱۷ - ۱۳۹۸/۰۳/۰۱
0
1
nدر نهایت باید دو تا پروانه همزمان داشته باشه؟
دکتر امید بهروزی نسب
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۵۵ - ۱۳۹۸/۰۳/۰۱
0
0
مگه میشه هم مسئول فنی بهداشتی بود و هم پروانه اشتغال به درمان داشت؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۵۶ - ۱۳۹۸/۰۳/۰۱
0
0
چطور ناظرین بهداشتی فاقدبدون اینکه مجوزی برای آنها صادرشود کارهای نظارتی انجام میدهند وکلینیسینها درامرواکسیناسیون که به روشنی درهمین آیین نامه ها مایکوب معرفی شده چه کسیست دخالت دارند درامر مربوط به متخصصین ،دردرمانگاه جراحی میکنند درحالی که بیمارستان وجوددارد والی ماشاالله این هم تازه شما میفرمائید ایشان درکلینیک گاوداری فقط معاینه ونسخه نویسی می نمایند وبقیه امورتوسط تکنسینها پیگیری می شود وحداقل بهتر از کلینیسنهای فعال دربخش خصوصی که همراه ویزیت تزریقات وسرم تراپی و...می نمایند وبقیه اموررابه دامداروبیطارهای محل می سپارند یک سیکل درست درمانی دردامداریها انجام می شود
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۲۰ - ۱۳۹۸/۰۳/۰۶
0
0
احتراما مسئول فنی یک واحد اعم از دامداری ، مرغداری و... میتواند در واحدی که اشتغال دارد ،صرفا در همان واحد ، تمام موارد بهداشتی و درمان را را آنجام دهد . فعالیت مسئول فنی آن واحد مجاز به درمان بجز آن واحد مجاز نمی باشد.
با احترام.
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
ادامه