کد خبر: ۴۹۴۲۵
تعداد نظرات: ۸ نظر
معاون بهداشتی و پیشگیری سازمان دامپزشکی کشور:
«دکتر علی‌صفر ماکنعلی» افزود: اگر به سرعت در مناطق سیل‌زده اقدام نمی‌کردیم، امکان بروز فاجعه برای بیماری‌های دامی وجود داشت که یکی از آنها شاربن بود ...

حکیم مهر: معاون بهداشتی و پیشگیری سازمان دامپزشکی کشور با بیان این که در حال‌ حاضر هیچ مشکلی از نظر اپیدمی شدن یک بیماری در مناطق سیل زده با سایر مشکلات بهداشتی در مناطق سیل زده نداریم، گفت: پس از موفقیت و رکوردشکنی در مبارزه و ریشه کنی بیماری آنفلوانزای فوق حاد پرندگان، هم اکنون به دنبال تدوین و اجرایی کردن برنامه ملی و راهبردی مبارزه با بیماری نیوکاسل هستیم.

به گزارش حکیم مهر به نقل از ایسنا، بارندگی‌های شدید و سیل که از اواخر اسفند ماه پارسال تا اواسط اردیبهشت ماه امسال استان‌های بسیاری را از گلستان تا خوزستان با خود درگیر کرده بود، تلفات بسیار سنگینی در حوزه دام، طیور و آبزیان در این مناطق به بار آورد و این تلفات و وضعیت سبب شد تا هشدار برای شیوع و اپیدمی شدن بیماری‌های متعددی در حوزه دام و طیور که اکثرشان جزو بیماری‌های مشترک بین انسان و دام بودند به وجود آید.

«دکتر علی صفر ماکنعلی» معاون بهداشتی و پیشگیری سازمان دامپزشکی کشور در این باره گفت‌: اگر به سرعت در مناطق سیل زده اقدام نمی‌کردیم و کارهایی که باید انجام نمی‌دادیم، کاملاً استعداد در مناطق سیل زده برای بروز یک فاجعه برای بیماری‌های دامی وجود داشت که یکی از آنها شاربن بود، اما از ابتدای سال ۱۳۹۷ با تشکیل ۹۳ تیم واکنش سریع در کشور که همه تجهیزات و امکانات اجرای واکنش سریع را داشتند توانستیم با بیماری آنفلوانزا به خوبی مقابله کنیم و از همین تیم‌های واکنش سریع در مناطق سیل زده استفاده کردیم.

وی در ادامه افزود: مقابله سریع و واکنش نسبت به مناطق سیل زده و تلفات سنگین در حوزه دام، طیور و آبزیان سبب شد تا امروز و پس از گذشت چندین هفته از وقوع سیل هیچ مشکلی در مناطق سیل زده نداشته باشیم و به خوبی بتوانیم نسبت به پیشگیری و مقابله با این بیماری‌ها که هر یک از آنها می‌توانند فاجعه‌ای را پیش داشته باشد مقابله کنیم.

ماکنعلی در بخش دیگری از صحبت‌های خود، خاطر نشان کرد: در حال حاضر برای بیماری شاربن و بیماری‌های دیگر مانند ال اس دی واکسن و واکسیناسیون به صورت رایگان صورت می‌گیرد و از دامداران تقاضا می‌کنیم تا هر چه سریع‌تر برای دام‌های سنگین و نیمه سنگین خود (گاو گوساله) به سازمان دامپزشکی مراجعه کرده تا نسبت به واکسیناسیون دام‌هایشان به صورت رایگان اقدام کنیم.

البته بیماری شاربن علامتی جزو بیماری‌هایی است که واکسن و واکسیناسیون آنها بهادار بوده و در این راستا همه گاوداری‌های صنعتی، استان‌های مختلف را به حالت آماده باش در آورده ایم تا نسبت به واکسیناسیون دام‌های خود اقدام کنند.

 

انتشار یافته: ۸
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۲
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۰:۴۱ - ۱۳۹۸/۰۳/۰۵
2
2
راستی برای لمپی اسکین هم در مناطق سیل زده خیلی خوب کار کردید. دریغ از یک کانون ؟؟؟؟!!!!!!!!!
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۳۶ - ۱۳۹۸/۰۳/۰۵
1
2
هیچ بیماری؟؟؟؟؟؟؟؟؟

معنی سنگینی دارد
یعنی منطقه استریل شده؟؟؟

موسسات واکسن سازی جهان هم قادر نیستند دامهای خود را با این سرعت استریل کنند.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۵۰ - ۱۳۹۸/۰۳/۰۵
0
3
استان لرستان به شدت درگیر بیماری LSD می باشد و کمبود واکسن آبله هم باعث شده پوشش مناسبی از واکسیناسیون در سطح مناطق آلوده به اجرا گذاشته نشود و روز به روز شاهد شیوع بیشتر این بیماری هستیم.در حال حاضر واکسیناسیون آبله و شاربن در سطح دامهای سبک بدلیل کمبود واکسن آبله به حالت تعلیق در آمده است و هر روز شاهد اعتراض دامداران هستیم. ..............................
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۰:۳۶ - ۱۳۹۸/۰۳/۰۵
کانونها وجود دارند ولی گزارش نمی شود و سازمان نظارتی ندارد
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۴۳ - ۱۳۹۸/۰۳/۰۵
0
1
واکنش سریع ..................
دغدغه
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۵۶ - ۱۳۹۸/۰۳/۰۵
1
0
سلام خدمت جناب آقای دکتر ماکنعلی معاون محترم بهداشتی سازمان در خصوص اینکه هیچ بیماری در مناطق سیل زده نداریم گفته این جمله از طرف شما یکم برای بنده غیر قابل هضم بود چون الان لرستان به شدت درگیر بیماری لمپی اسکین شده لطفا قبل از هر گونه اعلام نظری بررسی بفرمائید بعد عنوان کنید
دامپزشک
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۲۱ - ۱۳۹۸/۰۳/۰۵
1
1
سلام لرستان در حال حاضر در گیر بیماریهای مختلفی هست از هاری با فرم های مختلف در گاو در چندین راس تا اپیدمی لمپی اسکین در سرتاسر استان و اخیر مشمشه ضمن اینکه کمبود واکسن و دارو دامداران رو به دردسر های زیادی انداخته پس اپیدمی بیماری یعنی چی ؟
ناشناس
|
Singapore
|
۱۱:۵۹ - ۱۳۹۸/۰۳/۰۶
1
1
.................. براستی ........... در واردات واکسن های ریکامبیننت را چه کسی پاسخگو است
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
ادامه