کد خبر: ۴۹۴۶۲
 

رئیس دامپزشکی شهرستان ابرکوه گفت: دستاورد راه‌اندازی پست قرنطینه در منطقه فراغه ابرکوه به نفع استان فارس است و در حال حاضر عدم کنترل ورودی در این منطقه، احتمال آلودگی شهرستان با محموله‌هایی که وارد می‌شوند را افزایش می‌دهد.

به گزارش حکیم مهر به نقل از ایسنا، «علی فاتحی‌نیا» در شورای هماهنگی مدیریت بحران ابرکوه، ایجاد پست قرنطینه در منطقه فراغه این شهرستان را اقدامی شایسته دانست و تأکید کرد: از آنجایی که این پست فقط محموله‌های خروجی ابرکوه را کنترل می‌کند، عملاً با اعتبار و بودجه شهرستان، محموله‌های ورودی استان فارس را کنترل کرده و خروجی و دستاورد آن فقط برای استان فارس است و این در حالی است که ممکن است با محموله‌های ورودی به ابرکوه، به‌راحتی شهرستان آلوده شود.

وی عنوان کرد: در همین راستا نیز ضرورت دارد که متولیان این محور مواصلاتی هر چه سریع‌تر ورودی شهرستان را ساماندهی کنند تا بتوان از طریق ایجاد پست قرنطینه در این منطقه، محموله‌های ورودی به شهرستان را نیز کنترل کرد.

فاتحی‌نیا گفت: آنفلوانزا هم از نظر بهداشتی و هم به لحاظ اقتصادی، یک بحران بسیار جدی است که در صورت مشاهده بین پرندگان، فرآیند معدوم‌سازی باید توسط اکیپ‌های واکنش سریع، انجام شود چرا که هر گونه رفت و آمد به محل آلوده، موجب انتقال و سرایت آن به انسان نیز می‌شود.

وی تصریح کرد: در سال گذشته یک واحد مرغداری در منطقه فراغه با ۱۵ هزار قطعه، دچار بیماری مذکور شد که سریعاً معدوم‌سازی انجام و تا ۴۲ روز ممنوعیت جوجه‌ریزی در تمام منطقه اعلام شد.

رئیس شبکه دامپزشکی ابرکوه در پایان نیز یادآور شد: ویروس نیوکاسل نیز دو واحد تولیدی را با ۸۲ هزار قطعه مرغ، آلوده کرد که در این رابطه نیز معدوم‌سازی صورت گرفت.

«جواد شمس» کارشناس امور دام جهاد کشاورزی ابرکوه هم در این نشست به خطر حمله ملخ‌ها در هشت استان جنوبی کشور اشاره کرد و گفت: ملخ جز آفات عمومی محسوب می‌شود که دولت موظف به مبارزه با آن است.

وی اظهار کرد: با توجه به تخم‌ریزی ملخ‌ها در خاک، گفته می‌شود حتی تا یک سال پس از هجوم این آفت‌ها در منطقه هم ممکن است مجدداً مشاهده شوند. ضمن اینکه ملخ بیشتر از غلات تغذیه می‌کند اما اگر تراکم بالای جمعیتی داشته باشیم، چوب، شاخه و میوه را هم می‌خورند و گیاه را کاملاً ریشه‌کن می‌کنند.

شمس ابراز کرد: روش‌های مختلفی برای مبارزه با ملخ‌هاست که مطمئن‌ترین راه مبارزه در هنگام حمله آنان، مبارزه شیمیایی است و در همین راستا بر طبق آخرین آمار سازمان حفظ نباتات، در استان‌های جنوبی کشور حدود ۲۰۰ هزار هکتار سم‌پاشی صورت گرفته است.

کارشناس جهاد کشاورزی ابرکوه افزود: ملخ‌ها ممکن است از دو مسیر استان فارس (نی‌ریز و بوانات) و کرمان (انار) وارد ابرکوه شوند که بر طبق آخرین گزارش‌ها هنوز در شهرستان انار دیده نشده و در نی‌ریز فارس نیز جمعیت آن بسیار کم بوده است.

شمس بهترین راهکار برای مقابله با حمله ملخ‌ها به شهرستان را پایش مستمر منطقه و اطلاع‌رسانی عمومی خواند تا در صورت مشاهده سریعاً مسئولان مربوطه برای اقدام مؤثر در این باره مطلع شوند.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
ادامه