کد خبر: ۴۹۶۳۹
تعداد نظرات: ۲ نظر
 

موسسه تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی با هدف کنترل و پیشگیری بیماری نیوکاسل و ارتباط میان بخش خصوصی، صنعت، دانشگاه و محققین این موسسه، خردادماه سال جاری، میزبان" سمینار آموزشی آخرین دستاوردهای تحقیقاتی بیماری نیوکاسل" خواهد بود.

به گزارش حکیم مهر به نقل از روابط عمومی موسسه رازی، «دکتر محمدحسین فلاح مهرآبادی» یکی از مهمترین وظایف موسسه رازی را تحقیقات در حوزه دامپزشکی عنوان کرد و اظهار داشت: تحقیقات در زمینه بیماری های مختلف انسان، دام و طیور از اقداماتی است که بر اساس وظیفه توسط موسسه رازی انجام می شود و در همین راستا برگزاری 8 سمینار علمی با موضوعات مختلف در دستور کار این موسسه در سال جاری قرار گرفته است.

وی افزود: بر همین اساس "سمینار آموزشی آخرین دستاوردهای تحقیقاتی بیماری نیوکاسل" در تاریخ 29 خردادماه سال جاری در موسسه رازی برگزار خواهد شد.

سرپرست مدیریت تحقیق، توسعه و فناوری موسسه رازی با اشاره به اینکه شاهد افزایش شیوع بیماری نیوکاسل در 2 سال گذشته در سطح کشور بوده ایم، خاطرنشان کرد: خسارات ناشی از شیوع این بیماری سبب شد اقدامات تحقیقاتی در خصوص بیماری نیوکاسل طیور در موسسه رازی، سازمان دامپزشکی، بخش های خصوصی و دانشکده دامپزشکی افزایش یابد.

وی ادامه داد: در این سمینار که با محوریت موسسه رازی انجام می شود، آخرین یافته های علمی در حوزه کنترل بیماری، وضعیت بیماری، اقدامات انجام شده در زمینه کنترل این بیماری در کشور و نیز چالش ها و راهکارهای کنترل بیماری نیوکاسل طیور، مورد بررسی قرار می گیرد.

وی محققین و اساتید موسسه رازی، بخش خصوصی، سازمان دامپزشکی و تمامی افرادی که در صنعت با بیماری نیوکاسل طیور درگیر هستند را از مدعوین این سمینار عنوان کرد.

دکتر فلاح با اشاره به اینکه بر اساس وظیفه حاکمیتی، موسسه رازی متولی تحقیقات دامپزشکی در کشور محسوب می شود، تصریح کرد: موسسه رازی در زمینه تولید واکسن های طیور به ویژه واکسن های مختلف نیوکاسل و همچنین تحقیقات انجام شده در خصوص این بیماری، کنترل آن و اثربخشی واکسن ها، فعالیت های زیادی انجام داده که آخرین دستاوردهای آن در این سمینار ارائه خواهد شد.

وی اضافه کرد: ارتباط میان بخش خصوصی، صنعت، دانشگاه و محققین موسسه رازی از دیگر دستاوردهای این سمینار محسوب می شود تا هرچه بیشتر به حل معضل بیماری نیوکاسل در کشور کمک کنیم.

سرپرست مدیریت تحقیق، توسعه و فناوری موسسه رازی بیماری نیوکاسل را یکی از مهمترین بیماری های صنعت طیور کشور عنوان کرد که خسارتی نظیر آنفلوانزای فوق حاد به دنبال دارد.

وی بیان کرد: این بیماری در گروه های مختلف طیور از جمله طیور بومی، گوشتی، تخمگذار و مادر دیده می شود که در 2 گروه اول تلفات سنگینی برجای می گذارد و در طیور مادر و تخم گذار افت تولید را به دنبال دارد؛ این موضوع سبب شده این بیماری جایگاه ویژه ای در دنیا در حوزه بیماری های طیور داشته باشد.

وی با اشاره به اینکه بیماری نیوکاسل طیور در کشور بومی است و خسارات زیادی در پی داشته و واکسیناسیون آن نیز هزینه های سنگینی دارد، افزود: این در حالی است که علی رغم واکسیناسیون، همچنان در برخی مناطق کشور شاهد این بیماری هستیم، این سمینار می تواند در زمینه شناسایی مشکلات، تبیین چالش ها و ارهکارهای قابل اجرا برای کنترل بیماری نیوکاسل در پرندگان بسیار مفید و موثر واقع شود.

دکتر فلاح بیان کرد: یکی از اهداف ویژه برگزاری این سمینار، کاهش هرچه بیشتر فاصله میان سازمان دامپزشکی، مراکز تحقیقاتی و پژوهشی و صنعت طیور است تا با قرار دادن نخبگان این مجموعه ها در کنار یکدیگر و تبادل افکار به بهترین راهکارها برای کنترل بیماری نیوکاسل طیور دست یابیم و در راستای حفظ این ارتباط بکوشیم.

وی در ادامه از برگزاری سمینارهای علمی با موضوعات سالمونلا، تب برفکی، طاعون نشخوارکنندگان کوچک، آنفلوانزای پرندگان، بیوانفورماتیک، واکسن شناسی و کنترل کیفی واکسن ها به میزبانی موسسه رازی در سال جاری خبر داد و خاطرنشان کرد: برگزاری دوره ها و کارگاه های آموزشی توسط اساتید موسسه برای بخش خصوصی، دانشجویان و تمامی مخاطبان تحقیقات موسسه رازی از دیگر برنامه های های حوزه تحقیقات و فناوری این موسسه است که "دوره آموزشی الایزا" به عنوان نخستین دوره آموزشی سال جاری در تیرماه برگزار می گردد.

 

انتشار یافته: ۲
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۵۵ - ۱۳۹۸/۰۳/۱۷
0
2
موسسه رازی
به جای این کارها برود دنبال تولید واکسن های مورد نیاز این مملکت
دکتر
|
United States
|
۱۶:۴۹ - ۱۳۹۸/۰۳/۱۷
0
2
اگر هنرمند هستید براساس آخرین دستاوردها واکسن موثر بسازید در غیر اینصورت همه این سمینارهای شما چه بسا کامل تر در مقالات اورده شده است
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
ادامه