کد خبر: ۴۹۷۰۰
تعداد نظرات: ۲ نظر


مدیرکل دامپزشکی استان اصفهان در واکنش به خبر رهاسازی فاضلاب آلوده به آنتی بیوتیک و هورمون در رودخانه زاینده‌رود از سوی دامداری‌ها و آبزی‌ پروی‌ها، گفت: هیچ هورمونی برای پرورش دام و ماهی استفاده نمی‌شود.

به گزارش حکیم مهر به نقل از ایمنا، «دکتر شهرام موحدی» در واکنش به خبر رهاسازی فاضلاب آلوده به آنتی بیوتیک و هورمون از سوی  دامداری‌ها و آبزی پروری ها در رودخانه زاینده رود، اظهار کرد: دامداری های بزرگ و صنعتی که فاضلاب بسیار زیادی تولید می‌کنند، باید قبل از راه اندازی از سازمان های دامپزشکی و حفاظت محیط زیست مجوز دریافت کنند، محیط زیست نیز به هیچ عنوان مجوزهای ساده به دامداری های بزرگ و صنعتی نمی دهد برای اینکه باید فاصله آنها از آبهای سطحی و آبهای عمقی مشخص باشد و تصفیه خانه بیولوژیک داشته باشند.

وی ادامه داد: در پرورش ماهی نیز هیچ هورمونی برای ماهی ها استفاده نمی شود متاسفانه این موضوع مانند شایعات استفاده از هورمون در مرغ است که سال ها پیش مطرح کردند و هنوز هم افکارعمومی بر این باور است که برای پرورش مرغ هورمون استفاده می شود.

وی با تاکید بر اینکه هیچ هورمونی برای پرورش آبزیان استفاده نمی شود، افزود: میزان مصرف آنتی بیوتیک نیز در استخرهای  پرورش ماهی فوق العاده پایین است زیرا بسیاری از بیماری ها ویروسی است، عفونی نیست که آنتی بیوتیک نیاز داشته باشد. 

مدیرکل دامپزشکی استان اصفهان با بیان اینکه وقتی ادعایی مطرح می شود باید مستنداتی وجود داشته باشد و ارائه اطلاعات براساس تحقیقات باشد، اظهار کرد: به نظر می رسد در این زمینه کاری تحقیقاتی انجام نگرفته است زیرا مستنداتی در این زمینه به ما ارائه نشده است، تنها موردی که در ایران در زمینه وجود آنتی بیوتیک ها در محیط های آبی انجام شده، رودخانه کرج بود که بررسی ها نشان داد آلودگی ناشی از فاضلاب انسان بوده است و شاید اگر خطری وجود داشته باشد ۹۹.۹ درصد متوجه فاضلاب‌های انسانی است.

همه دامداری‌های صنعتی اصفهان تصفیه خانه دارند

موحدی با تاکید بر اینکه دلیل رشد کوتاه مدت مرغ های گوشتی تزریق هورمون در مرغداری ها نیست، افزود: رشد زودرس طیور به دلیل تغییرات ژنتیکی است، در مرغداری ها، مرغ گوشتی و تخم گذار دسته بندی می شوند و محل نگهداری آنها یک فضای فوق العاده بسته و از نظر نور، اکسیژن، تهویه، ویتامین ها، مواد معدنی، پروتئین‌ها کنترل شده است و تغذیه طیور مانند گذشته نیست که با باقی مانده سفره تامین شوند.

وی ادامه داد: در گذشته گاوها پنج کیلو شیر تولید می کردند اما امروز تولید ۶۰ کیلوگرم شیر تولید می کنند آیا می توان گفت که به گاو و دام هورمون تزریق شده که تولید شیر افزایش یافته است؟

مدیرکل دامپزشکی استان اصفهان اظهار کرد: هورمون ها به دلیل ساختاری که دارند، قابل خوردن نیستند مانند هورمون رشد که تزریقی است و یه دوز هورمون رشد برای انسان حدود ۸۰۰ هزار تومان است و باید مکرر استفاده شود تا به نتیجه برسد بنابراین اگر در مرغ ها هورمون ان هم به صورت مداوم استفاده شود هرکیلو مرغ به قیمت ۵۰۰ هزار تومان می شود.

وی گفت: تزریق هورمون به دام و طیور هیچ توجیه علمی و اقتصادی ندارد و چنین چیزی امکان پذیر نیست.

موحدی تاکید کرد: تمام دامداری‌های صنعتی بزرگ تصفیه خانه دارند، چون مجوز از محیط زیست می گیرند و محیط زیست بسیار سختگیرانه عمل می کند تمام پساب‌های این‌ها مورد تایید محیط زیست باید قرار گیرد.

مدیرکل دامپزشکی استان اصفهان در پایان گفت: اگر واقعیتی وجود دارد باید ناشی از تحقیقاتی باشد که ارائه شود تا معضل را پیگیری و رفع خواهیم کرد زیرا یکی از ارکان حوزه سلامت جامعه حوزه دامپزشکی است که متاسفانه به آن توجهی نمی شود.انتشار یافته: ۲
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۱
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۳۹ - ۱۳۹۸/۰۳/۲۰
0
1
همه تصفیه فاضلاب دارند؟؟؟؟؟ آن هم برای آنتی بیوتیک؟؟؟؟؟
میشه مکانیسم تصفیه را توضیح بدهند.

حالا آنتی بیوتیک مزارع پرورش ماهی چی شد و چطور تصفیه شد؟

جل الخالق
ناشناس
|
United Kingdom
|
۲۲:۵۰ - ۱۳۹۸/۰۳/۲۰
0
0
پس مقاومت گسترده میکروب ها به آنتی بیوتیک ها از کجا آمده است؟

در سرتاسر جهان یکی از متهمین ردیف اول مصرف بی رویه آنتی بیوتیک های دامپزشکی به خصوص توسط افراد
بدون مجوز است.

به نظر می رسد که از این پس مثل
آلمان که به دلیل تاثیر شدید بهداشتی و به خطر افتادن سلامت مردم و خطر عدم تشخیص صحیح بیماری های مشترک انسان و دام توسط کلینیسین های بیسواد، پروانه کار پزشکان و دامپزشکان را مرکز واحدی در آلمان صادر می کند، در ایران نیز با مسئولیت وزارت بهداشت چنین کاری صورت گیرد و هر فرد بدون پروانه بشدت از طرف
وزارت بهداشت به دلیل تهدید سلامت
انسان مورد تعقیب قانونی قرار گیرد.

تجربه تلخ دهه های گذشته نشان داده است که از وزارت های کشاورزی
و جهادکشاورزی هیچ کاری در مبارزه با افراد بدون پروانه عملا ساخته
نیست!
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
ادامه