کد خبر: ۴۹۷۵۲

فرمانده یگان حفاظت محیط زیست استان تهران از رهاسازی بیش از ۱۰۰ حیوان در پارک ملی خجیر خبر داد و از شهروندان خواست که به‌ویژه در فصل بهار که فصل زادآوری حیات وحش است از دست زدن به لانه این حیوانات و زنده‌گیری آن‌ها خودداری کنند.

به گزارش حکیم مهر به نقل از ایسنا، «محمدرضا خویشتندار» در حاشیه برنامه رهاسازی بیش از ۱۰۰ جانور در پارک ملی خجیر گفت: در این برنامه تعداد زیادی از گونه‌های حیات وحش شامل یک عدد گاوچرانک، یک عدد پیغو، دو عدد دلیجه کوچک، دو عدد دلیجه، ۱۰ قلاده روباه، دو عدد عقاب دشتی، یک عدد عقاب طلایی، ۸۳ عدد سهره سبز و جنگلی، دو عدد باکلان، یک عدد بوتیمار بزرگ، چهار عدد جغد کوچک، یک عدد قرقی، ۹ عدد سارگپه، یک عدد مرغ حق و سه عدد شاه بوف رهاسازی شدند و به دامان طبیعت بازگشتند.

وی در ادامه با اشاره به اینکه خرید و فروش، نگهداری و شکار گونه‌های حیات وحش بر اساس قانون جرم است و حبس و جریمه نقدی به دنبال دارد، اظهارکرد: شهروندان در صورت نگهداری حیات‌ وحش اگر به‌صورت داوطلبانه گونه را تحویل محیط زیست دهند این اقدام آن‌ها کمک به محیط زیست تلقی می‌شود و این حیوانات نیز جهت مداوا و بازپروری به مرکز نگهداری حیات وحش پردیسان منتقل و در صورت قابلیت رهاسازی در زیستگاه‌های خود رهاسازی می شوند.

فرمانده یگان حفاظت محیط زیست استان تهران از شهروندان خواست به‌ویژه در فصل بهار که فصل زادآوری حیات وحش است از دست زدن به لانه این حیوانات و زنده‌گیری آن‌ها خودداری کنند و در صورت مشاهده حیوانات وحشی سرگردان و آسیب دیده موضوع را به محیط زیست استان تهران از طریق سامانه تلفنی ۱۵۴۰ و سامانه پیامکی ۵۰۰۰۴۰۴۴ اطلاع دهند.

همچنین در این برنامه «محمد کرمی» رئیس اداره نظارت بر امور حیات وحش محیط زیست استان تهران با اشاره به اینکه گونه‌هایی که امروز در پارک ملی خجیر رهاسازی شدند عموما از گونه‌های شکاری و پرندگان آبزی و کنار آبزی و خشکی‌زی هستند، تصریح کرد: پرندگان خشکی‌زی مانند سهره عموما از صیادان و شکارچیان متخلف گرفته شده است و پس از بازپروری در زیستگاه‌های طبیعی رهاسازی می‌شوند.

وی با بیان اینکه گونه‌های آبزی و کنار آبزی نیز معمولا هنگام مهاجرت و تحت شرایط نامساعد دچار آسیب و داخل شهرها و خانه‌ها گرفتار می‌شوند، اظهار کرد: این پرندگان نیز نظیر باکلان و بوتیمار که در حاشیه دریاچه‌ها، باتلاق و تالاب‌ها زیست می‌کنند پس از اطمینان از وضعیت سلامت در زیستگاه‌های طبیعی رهاسازی می‌شوند.

بر اساس گزارش روابط عمومی اداره حفاظت محیط زیست استان تهران دیروز و همزمان با گرامیداشت هفته محیط زیست بیش از۱۰۰ جانور از گونه‌های مختلف در زیستگاه‌های خود رها سازی شدند. در این برنامه‌ «میترا حجار»، «کیهان ملکی» و «سید محسن خرمدره» بازیگران سینما و تلویزیون و از جمله هنرمندان دوستدار محیط زیست حضور داشتند.
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
ادامه