کد خبر: ۴۹۷۹۲
تعداد نظرات: ۲ نظر
مدیرکل دامپزشکی استان یزد:
«دکتر علی‌اکبر حدادزاده» افزود: اگر چه کارکنان خدوم دامپزشکی بدون هیچ چشم‌داشتی کلیه خطرات این حرفه را به جان می‌خرند اما امیدواریم مسئولین امر مسیر خدمت بهتری را برای این عزیزان فراهم کنند ...

حکیم مهر: مدیرکل دامپزشکی استان یزد با اشاره به خطرات متعددی که سلامت کارکنان دامپزشکی را تهدید می‌کند، تاکید کرد: شغل دامپزشکی باید به عنوان مشاغل سخت قلمداد شود.

به گزارش حکیم مهر به نقل از ایسنا، «دکتر علی اکبر حدادزاده» در این باره با اشاره به این که تاکنون بیش از 832 نوع بیماری مشترک بین انسان و حیوان شناخته شده است که بسیاری از آن‌ها خطرناک و حتی مهلک هستند، جامعه دامپزشکی در راستای مبارزه با این بیماری‌ها به منظور تامین سلامت انسان‌ها و حراست از سرمایه‌های دامی کشور با خطرات جدی روبرو هستند.

وی با بیان این که مبارزه با بیماری‌های واگیر دامی و مشترک بین انسان و دام یکی از مأموریت‌های مهم در حیطه وظایف دامپزشکی است، تصریح کرد: این مهم از طریق واکسیناسیون دام و طیور بر علیه انواع بیماری‌ها، تست و خونگیری و انجام آزمایش و شناسایی دام‌های رآکتور و آلوده و حذف آنها از جمعیت دامی انجام می‌شود که لازمه انجام این مأموریت‌ها مواجه شدن با دام‌های بیمار است که در نتیجه‌ی این گونه فعالیت‌ها، سلامت پرسنل دامپزشکی به خطر می‌افتد.

حدادزاده از مهم‌ترین بیماری‌‎‌های خطرناک مشترک بین دام و انسان را تب مالت، سل گاوی، مشمشه، جنون گاوی، آنفلوانزای فوق حاد پرندگان، تب کریمه کنگو و شاربن ذکر کرد و در مورد خطراتی که سلامت دامپزشکان را تهدید می‌کند، اظهار کرد: از جمله این خطرات تماس با جنین سقط شده و ترشحات زایمانی دام‌های آلوده به انواع بیماری، تلقیح ناخواسته اجرام بیماری‌زای واکسن‌ها به بدن واکسیناتورها، تنفس هوای آلوده به عوامل بیماری‌زا، برخورد فیزیکی دام و تماس با انگل‌های خارجی بدن دام است به گونه‌ای که بر اثر همین مسائل سالانه تعدادی از کارکنان دامپزشکی در سطح کشور به بیماری‌های خطرناک و کشنده مشترک مبتلا می‌شوند یا دچار مصدومیت‌های شدید می‌شوند.

این مسئول افزود: در کنار مشکلات فوق عملیات مختلف آزمایشگاهی روی نمونه‌های فراورده‌های خام دامی، خون، بافت و سایر نمونه‌های مشکوک به بیماری انجام می‌گیرد که علی رغم رعایت نکات ایمنی می‌تواند خطرات جدی را متوجه کارشناسان آزمایشگاه دامپزشکی کند.

مدیر کل دامپزشکی در پایان ضمن اشاره به این که لازم است شغل دامپزشکی به عنوان مشاغل سخت قلمداد شود، گفت: اگر چه کارکنان خدوم دامپزشکی در راه انجام وظیفه، بدون هیچ چشم داشتی کلیه خطرات این حرفه را به جان می خرند اما امیدواریم با پیدایش آگاهی جامعه و مسئولین امر نسبت به مشقات و خطرات پیش روی این بخش و همکاری با مجموعه خدمتگزاران خود، مسیر خدمت بهتر را برای این عزیزان فراهم کند.

 

انتشار یافته: ۲
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
دکتر قنبرعلی ذبیحی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۴۸ - ۱۳۹۸/۰۳/۲۲
0
2
موافقم. قطعا کار دامپزشکی جزو مشاغل سخت هست بخصوص که ارتباط زیادی با کیسهای پاتوژن داره.
مرتضی
|
United States
|
۱۸:۵۰ - ۱۳۹۸/۰۳/۲۳
0
2
شما مدیران سازمان دامپزشکی وقتی دور هم جمع می شوید ............ یک گریزی هم به سختی کار میزنید تا عریضه خالی نباشد. جای این صحبت ها در مجلس و هییت دولت وتامین اجتماعیست نه در دفتر خودتان با منشی خبرنگار خودتان. ............... لطفا یک لیست از مشاغلی که سخت و زیان اور حساب شده اند در بیاورید و با مشاغل دامپزشکی قیاس کنید ..اگر از خجالت همکاراتان در شبکه ها آب نشدید..
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
ادامه