کد خبر: ۵۰۰۹۴

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان سیستان و بلوچستان از گرفتار شدن ۱۵ «گاندو» یا همان تمساح پوزه کوتاه ایرانی بزرگ جثه در سد پیشین شهرستان سرباز خبر داد.

به گزارش حکیم مهر به نقل از تسنیم، «وحید پورمردان» در زاهدان  از گرفتار شدن 15 تمساح بزرگ جثه در سد "پیشین" شهرستان سرباز واقع در منطقه بلوچستان در جنوب استان سیستان و بلوچستان خبر داد و اظهار داشت: در پی بارندگی‌های بهاره در سرشاخه‌های ورودی آب سد پیشین و همسطح شدن تراز آب سد با سرریز، تمساح‌هایی که برای استراحت شبانه بر روی سطح بتنی سر ریز می‌آیند سُر خورده و به داخل حوضچه آرامش سد می‌افتند.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان سیستان و بلوچستان ادامه داد: در نهایت امکان خروج طبیعی تمساح‌ها وجود ندارد و باید توسط محیط‌بانان زنده‌گیری و مجدداً در دریاچه پشت سد رهاسازی شوند. در حال حاضر امداد و نجات تمساح‌های گرفتار در حوضچه سد پیشین و زنده‌گیری و تغذیه دستی آنها در اولویت است.

وی خاطرنشان کرد: در حال حاضر تعداد 15 سر تمساح بزرگ جثه بین دو تا سه متری در داخل حوضچه آرامش سد گرفتار شده‌اند که امیدواریم با برنامه‌ریزی انجام شده بتوانیم در سریع‌ترین زمان ممکن عملیات زنده‌گیری و انتقال تمساح‌ها را انجام دهیم.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان سیستان و بلوچستان اظهار داشت: گاندو یا تمساح پوزه‌کوتاه با نام علمی   "Crocodylus Palustris"  نوعی کروکودیل بومی شبه‌قاره هند و مناطق اطراف است که در کشورهای هند، بنگلادش، پاکستان، ایران، سریلانکا و برمه زندگی می‌کند. گاندو تنها کروکودیل بومی پاکستان و ایران و بزرگ‌ترین خزنده این دو کشور و همچنین پرشمارترین کروکودیل در هندوستان است.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
ادامه