کد خبر: ۵۰۲۰۱
 

مدیرکل دامپزشکی استان مرکزی گفت: ۱۶ کانون بیماری های طیور شامل برونشیت و نیوکاسل امسال در این استان مشاهده شده است.

به گزارش حکیم مهر به نقل از ایرنا، «دکتر محسن شانقی» افزود: این کانون‌ها در جریان یک هزار و ۹۴۴ مورد بازدید و مراقبت فعال و چهار هزار و ۱۰۱ مورد نمونه برداری آزمایشگاهی از واحدهای پرورش طیور صنعتی، روستایی، زیستگاه‌های حیات وحش و کشتارگاه‌های استان مرکزی مشاهده شده است.

وی ادامه داد: نمونه برداری آزمایشگاهی از مراکز پرورش طیور صنعتی، سنتی و زیستگاه‌های پرندگان در بهار پارسال سه هزار و ۶۵۹ مورد بود که این شاخص در مدت مشابه امسال ۱۲ درصد افزایش یافته است.

مدیرکل دامپزشکی استان مرکزی گفت: ۳۱ مورد بازدید و ۱۴ مورد نمونه برداری آزمایشگاهی امسال از مزارع پرورش ماهی و آبزی پروری این استان انجام شده و در جریان این بازدیدها ۲ کانون بیماری آبزیان در استان مشاهده شده است.

شانقی افزود: هشت مورد بازدید و هشت مورد نمونه برداری آزمایشگاهی نیز از ابتدای سال جاری تا کنون از زنبورستان های استان مرکزی انجام شد که در جریان آن موردی از بیماری مشاهده نشد.

وی یاد آور شد: ۱۱ میلیون و ۸۶۸ هزار دز واکسن در این مدت برای مقابله با بیماری‌های طیور در واحدهای پرورش صنعتی و سنتی استان مرکزی علیه بیماری‌های مختلف طیور از جمله برونشیت و نیوکاسل مصرف شده است.

مدیرکل دامپزشکی استان مرکزی از صادرات ۲۵۴ هزار کیلوگرم تخم مرغ خوراکی در بهار امسال از این استان خبر داد و گفت: صادرات این محصول نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۱۰۰ درصد افزایش یافته است.

شانقی افزود: ۱۴ هزار و ۸۳۰ قطعه ماهیان زینتی و زنده در این مدت از استان مرکزی به کشورهای عراق و افغانستان و ۹۶ هزار کیلوگرم خوراک و مکمل طیور با نظارت اداره کل دامپزشکی استان به خارج از کشور صادر شده است.

وی خاطرنشان کرد: هشت میلیون و ۸۰۰ هزار قطعه جوجه از ابتدای سال جاری در واحدهای پرورش مرغ گوشتی، تخم گذار و مادر استان مرکزی انجام شد که میزان این جوجه ریزی ها نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۹ درصد افزایش یافته است.

مدیرکل دامپزشکی استان مرکزی یاد آور شد: هشت میلیون و ۷۳ هزار قطعه جوجه ریزی در سه ماه نخست سال گذشته در واحدهای پرورش طیور استان انجام شد.

استان مرکزی با ۱۲ شهرستان، و یک هزار و ۵۳۹ روستا، دارای ۸۰۰ واحد مرغداری صنعتی، ۴۹۱ واحد گاوداری صنعتی و ۱۹۱ واحد کارگاه پرورش آبزیان است.

 

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
ادامه