کد خبر: ۵۰۶۸۱
تعداد نظرات: ۲ نظر

قیمت گوشت، حداکثر ۳ دلار است. همه ضرائب اضافی در خرید، حمل، توزیع و سود فروشنده را هم در نظر بگیریم، زیر ۵۰ هزار تومان می شود.

به گزارش حکیم مهر به نقل از مشرق، «عزت الله ضرغامی» عضو شوراهای عالی فضای مجازی و انقلاب فرهنگی در صفحه شخصی خود در اینستاگرامش درباره قیمت گوشت نوشت:

امنیت غذایی!

دیروز یک کیلو گوشت گوسفند خریدم. فروشنده ۱۰۰ هزار تومان از کارت برداشت. خوشحال شدم! چون دفعه قبل ۱۲۰تومن برداشته بود. اما آیا قیمت واقعی گوشت همین است؟

قیمت گوشت، حداکثر ۳ دلار است. همه ضرائب اضافی در خرید، حمل، توزیع و سود فروشنده را هم در نظر بگیریم، زیر ۵۰ هزار تومان می شود.

آیا واسطه های بزرگ، اجازه چنین کاری را به دولت می‌دهند؟

دور زدن دلال ها پیش نیاز دور زدن تحریم‌ها ست!

***
پی نوشت ***

چند هفته ای است که روی امنیت غذایی کار می‌کنم. از جلسه با نیروهای مولد و متعهد در این حوزه تا کارشناسان دانشگاهی و بازدید از مراکز تولید محصولات پروتئینی.

1. آمار مراتع رسمی کشور ۸۱ میلیون هکتار است. اگر مراتع غنی را به حساب نیاوریم، با مراتع متوسط و ضعیف حداقل ظرفیت پرورش گوسفند ۲۰۰ میلیون راس است.
در حال حاضر کل ظرفیت پرورش گوسفند ۴۰ میلیون راس است که فقط ۱۰ میلیون راس آن به چرای طبیعی اختصاص دارد.

2. راهبرد تبدیل تغذیه دام از "چرای طبیعی و در فضای باز" به "پرورش و نگهداری در فضای بسته" و تهیه علوفه ویژه که بخش قابل توجهی از سرمایه‌های انسانی، زمین و منابع آبی را به خود اختصاص می دهد کار نادرستی بوده که از رژیم قبل ریل‌گذاری شده است.

3. چرای گوسفند، باعث اصلاح فیزیکی و شیمیایی خاک شده و موجب تقویت مراتع می شود. بسیاری از هزینه‌های "تعلیف" در پروسه ی کاشت، داشت، برداشت، انبار، خوراک سازی، خوراک ریزی، حمل و نقل، جمع آوری کود و ... هم از بین می‌رود.

سیاست "تحدید مجوز چرا در مراتع" سیاست نادرستی است و باید اصلاح شود.

4. طرح های جهادی زیادی توسط جوانان علاقمند ارائه شده که زمین های دیم به مراتع دست کاشت تبدیل شوند و چهار برابر آن محصول دهند. این طرح ها نیاز به همکاری و مجوز دارند. (حتی وام هم نمی خواهند.) ای کاش "جهاد سازندگی" تعطیل نمی شد!

 
انتشار یافته: ۲
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۳۶ - ۱۳۹۸/۰۴/۳۱
0
0
چون در مرز افرادی که بشغل دامداری بخصوص گوسند داری مشغول هستند یک خانواده با مدارک شناسایی ایرانی دارند واغلب مدارکی هم با مدارک شناسایی کشور هم مرز لذا در این زمان که گوشت درایران گرانتر است مانند گذشته که از مرز خارج میکردن ومیفروختن اکنون گوسفند خود را از آنجا میآورند وبا قیمت گرانتر میفروشند وگرنه در داخل کشور هیچ گوسفنداری براحتی نمیتواند گوسفند خود را طوری زنده بفروشد که گوشت آن کیلویی یکصد هزار تومان برسدآقای ضرغامی ذرست محاسبه کرده اند دراینجا لازم است پرتقال فروش را پیدا کنیم
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۱۷ - ۱۳۹۸/۰۵/۰۳
0
0
آقای ضرغامی تخصصی در زمینه دام و دامداری ندارند و خبر ندارند یا خود را به بی خبری زده اند که علت اصلی نابودی سرمایه داخلی دامی سیاست های رانتی وزارت جهادکشاورزی است که هر سال میلیاردها دلار ارز دولتی یا مفت را نه به تولیدکنندگان بلکه به دلالان حرام خوار عامل بازار سیاه داده است و دامداران داخلی را به خاک سیاه نشانده است به طوری که تولید برای آنها به صرف نیست و ورشکست می شوند!

در ضمن این طرح های مضحک مثل چرای دام در کشوری همچون ایران کم آب با تابستان های جهنمی 40 تا 50 درجه در اکثر نقاط و یخبندان های زمستانه که منجر به خشکیدن مراتع می شود نشانه اوج بی اطلاعی این فرد از امور مرتع داری، کشاورزی و دامداری است!
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
ادامه