کد خبر: ۵۰۷۸۱
تعداد نظرات: ۳ نظر
حضور میمون‌های رزوس در جاده سیاهکل به دیلمان:
«دکتر ایمان معماریان» در این خصوص گفت: رزوس وحشی‌ترین و پرخاش‌ترین میمون دنیا قلمداد می‌شود؛ گونه نر این میمون قلمرو طلب بوده و دندان نیش بسیار قوی دارد ...
 

حکیم مهر: مدتی است میمون های وحشی به انسان ها در شهرهای گیلان حمله ور می شوند.

به گزارش حکیم مهر به نقل از روز نو، میمون هایی که چند روز است در کنار جاده سیاهکل به دیلمان حضور دارند، گاهی به انسانها حمله می کنند که این مسئله سبب نگرانی مردم منطقه شده است.

یک دامپزشک حیات وحش با تایید این مطلب و اتفاقاتی که در سال 95 در جنگل های شمال کشور رخ داده بود، گفت: گونه غیربومی میمون رزوس پس از حمله به انسان، موجب مرگ او می‌شود.

«دکتر ایمان معماریان» اظهار داشت: جمعیت میمون رزوس از پاکستان به سمت شرق و جنوب شرقی آسیا تا چین گسترش یافته و رزوس تنها میمون کشور افغانستان است، از خانواده ماکاک‌ها بوده و وحشی‌ترین و پرخاش‌ترین میمون دنیا قلمداد می‌شود.

وی افزود: گونه نر این میمون قلمرو طلب بوده و دندان نیش بسیار قوی دارد، به طوری که به هنگام حمله گاز گرفته و بسیار آسیب رسان است .

دامپزشک حیات وحش تأکید کرد: این گونه بیماری‌های مشترک بسیاری با انسان داشته و پس از حمله به انسان مشکلات اساسی برای او ایجاد می‌کند، حتی به راحتی باعث مرگ انسان نیز می‌شود .

معماریان با بیان این که پرخاشگری این گونه غیرقابل کنترل و پیشگیری است، افزود: پس از انتقال بیماری‌ به انسان، شرایط درمان امکان پذیر نیست؛ سل، ابولا، ماربورک، بیماری‌های انگلی و ویروس‌های مختلف و شایع‌تری همچون هرپسB  از جمله بیماری‌هایی است که به انسان منتقل می‌کند .

وی گفت: 76 درصد رزوس‌ها ناقل بیمار‌ی‌های بدون علامت به انسان هستند، بنابراین نباید به عنوان حیوان خانگی نگهداری شود .

دامپزشک حیات وحش تأکید کرد: متأسفانه مدت‌هاست میمون رزوس به طور قاچاق وارد کشور می‌شود و چون در دوران کودکی جذابیت قابل توجهی دارد، به عنوان حیوان خانگی در منازل نگهداری می‌شود .

معماریان افزود: وقتی این حیوان بزرگ شد، به علت پرخاشگری‌هایش توسط انسان در طبیعت رها می‌شود و چون گونه بومی کشور نیست به حیوانات بومی به ویژه گونه‌های کوچک جسته آسیب می‌رساند، مخصوصا اگر جمعیت آن ها گسترش یابد .

وی تصریح کرد: این گونه به طور قاچاق از مرزهای شرقی وارد کشور شده و به عنوان حیوان خانگی نگهداری می‌شود؛ از این نظر ما با افزایش چشمگیر این حیوان در کشور مواجه هستیم .

دامپزشک حیات وحش گفت: به طور آزاد نیز وجود میمون رزوس در جنگل‌های شمال، مازندران و گیلان گزارش شده است؛ امیدواریم جمعیت آزاد این گونه افزایش نیافته باشد.

 

مطالب مرتبط
انتشار یافته: ۳
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۲
مجید
|
United States
|
۱۱:۳۶ - ۱۳۹۸/۰۵/۰۴
1
1
کاری با میمون های آزاد فراری ندارم ولی اعتقادی به حرف های ....... دکتر معماریان ندارم (از ترس سانسور حکیم مهر نمیتوانم بیشتر توضیح بدهم ) ایشان با رفتاری که با گونه های دیگر کردند (بخصوص سگ ها) ارزش کارشان را نشان دادند .
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۰۱:۱۳ - ۱۳۹۸/۰۵/۰۶
بنده کاری با عقاید دکتر معماریان ندارم ولی به نظر شما ایا منطقی نیست این گونه غیر بومی از طبیعت حذف شود در صورتی که این کار در تمام کشور های پیشرفته از لحاظ دامپزشکی انجام میگیرد .
از بین بردن این حیوان باعث میشود صد ها گونه بومی حفظ شود و اسیبی به محیط زیست وارد نشود .
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۳۱ - ۱۳۹۸/۰۵/۰۴
0
0
.................... بنده خوب یادمه ایشان چگونه از کشتن شیرهای مشمشه ای باغ وحش بشدت انتقاد میکرد .................
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
ادامه