کد خبر: ۵۰۸۰۶
تعداد نظرات: ۵ نظر

مدیرکل دامپزشکی استان کرمانشاه گفت: نباید بازارهای دام زنده را به راحتی از دست بدهیم.

به گزارش حکیم مهر به نقل از ایسنا، «دکتر امید حاج محمدی» از صنعت دامپروری به عنوان صنعت فعال استان کرمانشاه یاد کرد و افزود: این صنعت باید در استان کرمانشاه حفظ شود.

 وی ادامه داد: همان طوری که برنج محصول اصلی استانهای شمالی کشور است، دام زنده نیز صنعت اصلی استان کرمانشاه در بخش کشاورزی به شمار می رود، لذا نباید بازارهای موجود برای دام زنده استان در خارج از کشور را از دست بدهیم.

مدیرکل دامپزشکی استان کرمانشاه با اشاره به بازار خوب دام زنده استان کرمانشاه در کشورهای حاشیه خلیج فارس، افزود: گوسفند نژاد سنجابی که نژاد غالب دامهای استان کرمانشاه به شمار می رود، طرفداران زیادی در کشورهای حاشیه خلیج فارس دارد و صادرات دام زنده می‌تواند ارزآوری خوبی برای استان به همراه آورد.

مدیرکل دامپزشکی استان کرمانشاه در ادامه با بیان اینکه عوامل زیادی در افزایش قیمت گوشت اثر گذار بوده، افزود: اگرچه صادرات دام زنده می تواند در افزایش قیمت گوشت قرمز نقش داشته باشد، اما نمی‌توان همه دلایل افزایش قیمت گوشت قرمز را  با صادرات دام زنده در ارتباط دانست.

 وی ادامه داد: هرچند بخشی از قیمت فعلی گوشت قرمز حباب است، اما بخشی  از این افزایش قیمت نیز به افزایش نرخ ارز و در پی آن افزایش قیمت نهاده ها برمی گردد.

وی در ادامه با اشاره به تدابیر اتخاذ شده برای نگه داشتن دام در داخل استان به منظور جلوگیری از افزایش قیمت گوشت قرمز، اظهار کرد: از زمستان سال گذشته و در پی افزایش قیمت گوشت قرمز هیچ مجوز صادرات دام زنده ای از سوی دامپزشکی به عنوان متولی صدور مجوز صادرات دام زنده از استان به خارج از کشور صادر نشده است.

حاج محمدی اضافه کرد: به منظور کنترل قیمت گوشت قرمز در استان کرمانشاه حتی از فرستادن دامهای زنده استان به دیگر استان‌ها نیز جلوگیری شده است.

وی در ادامه با بیان اینکه ممنوعیت صادرات دام زنده احتمال قاچاق دام از مرزها را بالا می برد، افزود: وقتی زمینه صادرات دام زنده در استان فراهم نباشد، شرایط برای  فعالیت  افراد سودجو برای قاچاق دام  فراهم می شود.

 حاج محمدی با بیان اینکه در حال حاضر قیمت هر کیلوگرم دام زنده در کرمانشاه بین ۴۵ تا ۴۶ هزار تومان است، تأکید کرد: وقتی دام زنده هم اکنون در شهرستان های مرزی استان با قیمت هر کیلوگرم حدود ۶۰ هزار تومان به فروش می رسد، طبیعتا چشم دامداران استان به فروش دامهایشان در مرز است.

مدیر کل دامپزشکی استان کرمانشاه سپس با اشاره به کاهش چشمگیر قاچاق دام زنده در چهار ماهه نخست امسال در مقایسه با سال گذشته، افزود: باید در ادامه سال نیز برای جلوگیری از قاچاق دام زنده تلاش کنیم.

 

انتشار یافته: ۵
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۱
Vet
|
-
|
۲۰:۱۷ - ۱۳۹۸/۰۵/۰۵
0
1
احتراماً.
جناب مدیر کل، نمی‌توان بخاطر ارز آوری و در محدوده زمانی تعریف نشده، و میزان ارز آوری، آسیب به نژاد های خوبی چون نژاد سنجابی و دیگر نژاد های برتر که حتی در جهان شناخته شده اند آسیب کیفیت و کمیت نژادی را بوجود آوریم.
در حال حاضر باید در تلاش و همکاری های علمی با مراکز تحقیقاتی، مرتبط با حفظ نژاد های موجود و حفظ خلوص نژادی در مناطق مختلف کشور بوده، مهمتر اینکه ضمینه ای را باید ایجاد کرد تا با این جمعیت دام سبک، آنرا بطرف صنعتی شدن سوق داد تا ضمن حفظ نژاد بطریق صنعتی و علمی، انشاالله در سالیان نچندان دور شاهد افزایش قابل توجه این نوع دام در کشور باشیم. مسلماً در اینصورت تعادل بین جمعیت دامی صادراتی و دام موجود داخل کشور، را شاهد خواهیم بود.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۳۲ - ۱۳۹۸/۰۵/۰۵
2
0
احسنت و درود بر مدیر کل فهمیده و کارآزموده استان کرمانشاه

دقیقا بیانات جناب عالی منطبق بر واقعیت های میدانی وضعیت دام و دامداری کشور است و بایستی به صادرات پایدار و مستمر قانونی دام نر پرواری اخته شده به عنوان یکی از راه های تشویق و تقویت صنعت دامداری کشور نگریست!

اگر صحنه را خالی کنیم ترکیه بلافاصله از قلمرو ما استفاده می کند و دام های خود را به قطر صادر می کند!
و می بینیم که صنعت دامداری ترکیه و برزیل روز به روز با کمک به دامداران برای یافتن بازارهای جدید صادراتی در حال رشد و شکوفایی است ولی متاسفانه در ایران به نام شعارهای پوچ و توخالی حمایت از تولید؟؟! یا حمایت از نصرف کنندگان؟؟! به هر دو قشر آسیب می زنند و سود اصلی و میلیاردها دلار یارانه دولتی 4200 تومانی عملا به جیب دلالان رانت خوار مورد حمایت وزارت جهادکشاورزی می رود!!!

بنابراین تنها راه اشتغال زایی، جلوگیری از ورشکستگی دامداران عزیز و بازگشت گوشت قرمز به سر سفره های مردم
قطع یارانه میلیاردها دلاری نهاده های دامی از دلالان واردکننده و تخصیص مستقیم آن به صورت سهمیه الکترونیک به سرپرستان خانوارها برای خرید گوشت و شیر و مرغ و تخم مرغ و ماهی است.
ناشناس
|
United States
|
۰۶:۲۲ - ۱۳۹۸/۰۵/۰۶
0
0
مدیر کل دامپزشکی آخه چکار به صادرات و ارزآوری و بازار دارد!!!!!!!
انگار تعریف وظیفه شان را فراموش کردند . بهداششسشششششتتتتتتتت و پیششششششگیییییری
ناشناس
|
United Kingdom
|
۱۱:۲۰ - ۱۳۹۸/۰۵/۰۶
0
0
دامداران در منگنه سنگین یک تناقض نابودکننده که ناشی از سیاست های جهادکشاورزی در حمایت از دلالان واردکننده با ارز 4200 تومانی است در حال خرد شدن هستند و علت اصلی نابودی تولید، خانه نشینی عشایر، تخلیه روستاها و ذخایر ژنتیکی دامی و مرتعی کشور همین سیاست های اشتباه است:

اگر قیمت دام بالاتر برود قدرت خرید مردم کمتر و کمتر می شود و دامداران متضرر می شوند!

و اگر قیمت دام افت کند و اجازه صادرات قانونی نداشته باشند باز هم خود دامداران ورشکست می شوند!

بنابراین تنها راه حل شکستن این بن بست و تناقض خردکننده تولید و صنعت دام کشور، قطع یارانه های دولتی به دلالان و تخصیص مستقیم آنها به شکل سهمیه الکترونیک کالای پروتئینی به خانوارهاست.
ناشناس
|
United Kingdom
|
۰۰:۱۲ - ۱۳۹۸/۰۵/۰۷
0
0
در شورای تصمیم سازی استان نماینده دامپزشکی هم شرکت دارد. قاچاق و هجوم دلالان به نقاط مرزی خواه ناخواه بر کار دامپزشکی تاثیر گذار است.

بنابراین اینکه مدیر کل محترم استان دلسوزانه مشکلات دامداران در حال ورشکستگی را در راستای حمایت از تولید ملی که حداقل فرصت های شغلی دامپزشکان را بیشتر می کند اشکال دارد یا سر دادن خوشحالی و سرور شدید از چند برابر شدن واردات دام و گوشت منجمد توسط وزارت جهادکشاورزی؟؟!
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
ادامه