کد خبر: ۵۱۱۹۵
تعداد نظرات: ۱ نظر

معاون وزیر جهاد کشاورزی در امور تولیدات دامی اعلام کرد: استان اردبیل به عنوان پایلوت اجرای طرح ترکیب ژنتیکی و استفاده از دام های پر بازده در کشور انتخاب شده است.

به گزارش حکیم مهر به نقل از ایرنا، «مرتضی رضایی» روز یکشنبه در جریان سفر ۲ روزه به استان اردبیل گفت: با توجه به افزایش تولید گوشت در کشور و ورود تدریجی دام به بازار مصرف، روند کاهشی قیمت ادامه یافته و نرخ فروش گوشت گرم باز هم کاهش می‌یابد.

رضایی افزود: انباشت گوساله در دامداری‌ها و ورود تدریجی آنها به بازار موجب شده که قیمت گوشت گرم در سطح کشور پایین بیاید و پیش‌بینی می‌شود که رقم کنونی ۹۰۰ هزار ریالی بین ۷۵۰ هزار تا ۸۰۰ هزار ریال برای هر کیلوگرم گوشت نیز پایین بیاید.

وی با تایید افزایش قیمت گوشت سفید به رغم کاهشی بودن قیمت گوشت قرمز در کشور اضافه کرد: در فصل تابستان به علت شروع فصل مسافرت و افزایش تقاضا برای مصرف گوشت سفید و مرغ، قیمت این نوع گوشت کمی افزایش می‌یابد و وزن‌گیری مرغ و تولید گوشت در برخی از استان‌ها و مناطق گرمسیری هم کاهش پیدا می‌کند که مجموع این عوامل موجب افزایش قیمت گوشت مرغ شده است.

معاون وزیر جهاد کشاورزی با اشاره به افزایش حدود ۲۰ درصدی جوجه‌ریزی در تیرماه امسال نسبت به تیرماه سال گذشته افزود: امسال با ۲۰ میلیون قطعه افزایش، ۱۲۲ میلیون جوجه‌ریزی در مرغداری‌های کشور انجام شده و با توجه به پیش‌بینی افزایش تولید، نگرانی جدی در زمینه افزایش قیمت گوشت مرغ در ماه‌های آینده وجود ندارد و افزایش چند روز اخیر نیز موقتی است.

وی جلوگیری از خروج دام زنده از کشور را یکی از راهکارهای مهم تنظیم بازار گوشت دانست و اضافه کرد: طرح مبارزه با قاچاق دام قبل از آغاز امسال توسط ستاد مبارزه با قاچاق کشور مصوب شد که بر اساس آن تمام دام‌های جابجا شده در کشور باید تعیین هویت و شناسنامه‌دار شده و شماره گوش دریافت کرده و در سامانه مرکز اصلاح نژاد ثبت شود.

وی بیان کرد: در این مصوبه، فرصتی ۶ ماهه برای ثبت و شماره‌دار کردن گاوها و فرصت یک ساله برای گوسفندها اعلام شد تا نقل و انتقال دام زنده در کشور قابل کنترل و رصد باشد.

رضایی همچنین با بیان این که کشور ما در ناحیه خشک و نیمه‌خشک قرار دارد و به همین علت قیمت تمام شده گوشت در ایران نسبت به برخی کشورها بالاتر است، افزود: با این وجود کشش برای خروج دام زنده از ایران به خصوص به مقصد کشورهای همسایه و حاشیه خلیج‌فارس وجود دارد ولی برای تنظیم بازار داخلی، صادرات دام زنده به این کشورها ممنوع است.

معاون تولیدات دامی وزیر جهاد کشاورزی همچنین در ادامه هدف از سفر به استان اردبیل را بررسی وضعیت تولیدات دامی استان برشمرد و گفت: استان اردبیل یکی از مناطق و قطب‌های تولید محصولات کشاورزی و دامی کشور محسوب می‌شود و در زمینه تولید گوشت گوساله، گوسفند و گوشت طیور از مناطق مهم کشور و از استان های پیشرو محسوب می‌شود.

وی بیان کرد: هدف اصلی این سفر که با هماهنگی معاونت توسعه روستایی نهاد ریاست جمهوری انجام می‌شود، شروع پروژه‌ای بزرگ برای توسعه و اصلاح نژاد و نیز تولید و تکثیر گوسفند و بز در استان اردبیل به عنوان پایلوت کشوری است تا نتایج حاصله، پس از اجرا در این استان بتوان به کل کشور تعمیم داد.

معاون وزیر جهاد کشاورزی در امور تولیدات دامی همچنین در جریان سفر امروز به استان اردبیل از واحد تکثیر گوسفند و بز شیری اصلاح نژاد شده در منطقه آخار باخار بخش هیر شهرستان اردبیل و یک واحد تولید محصولات لبنی در شهرک صنعتی شماره ۲ اردبیل بازدید کرد.

مرتضی رضایی همچنین در بازدید از واحد بزرگ پرورش دام سنگین شیری و نیز کشتارگاه صنعتی و مجتمع گوشت اردبیل، بر لزوم حمایت از مجتمع‌های تولید گوشت و شیر در استان اردبیل تاکید کرد.

 
انتشار یافته: ۱
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
محسن سعیدی
|
United States
|
۲۰:۵۴ - ۱۳۹۸/۰۵/۲۱
0
0
حکیم مهر عزیز،کاش جزییات نحوه توزیع این دام های وارداتی با خلوص ژنتیکی بالا را هم از زبان معاون محترم وزیر نقل می کردید.
آیا به دامداران سنتی روستایی تعدادی دام داده خواهد شد تا در کنار دام های بومی خود اقدام به پرورش،اصلاح نژاد...بکنند!؟
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
ادامه