کد خبر: ۵۱۲۸۵
تعداد نظرات: ۲ نظر
 

حکیم مهر: رئیس سازمان دامپزشکی گفت: هیچ کمبودی در زمینه واکسن‌های طیور در کشور وجود ندارد .

به گزارش حکیم مهر به نقل از مهر، «دکتر علیرضا رفیعی‌پور» در مراسم افتتاحیه هجدهمین نمایشگاه بین المللی دام، طیور و صنایع وابسته، در پاسخ به پرسش  خبرنگار مهر  مبنی بر اینکه ادعا شده به دلیل برخی محدودیت‌ها، با کمبود واکسن های طیور به ویژه واکسن نیوکاسل در کشور مواجه هستیم، گفت: بنده اطمینان می دهم که هیچ گونه کمبودی در زمینه واکسن طیور در کشور نداریم؛ البته ممکن است که ترخیص برخی برندهای واکسن در گمرک، با چند روز تأخیر مواجه بوده باشد، اما در یک سال گذشته که محدودیت‌ها بیشتر شده است، هیچ گونه کمبودی در زمینه واکسن نداشته ایم.

صادرات ۱۳ هزار تن تخم مرغ در چهارماهه امسال

وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اینکه ایران در تولید بسیاری از محصولات پروتئینی جز ۱۰ کشور برتر دنیا است، گفت: ما در طول چهل سال گذشته، در زمینه تولید محصولات پروتئینی جایگاه خوبی را به دست آورده ایم؛ در حالیکه تا پیش از انقلاب بیشتر واردکننده بوده ایم، اما در حال حاضر در زمینه محصولاتی مانند عسل، تخم مرغ و محصولات لبنی صادرکننده هستیم.

رفیعی پور افزود: در حال حاضر در زمینه تولید تخم مرغ جزو ۱۰ کشور و در تولید شیر جزو هشت کشور اول دنیا هستیم.

رئیس سازمان دامپزشکی گفت: در چهارماهه نخست امسال ۱۳ هزار تن تخم مرغ از کشور صادر شده است.

انحصاری در واردات نهاده های دامی وجود ندارد

رفیعی پور در بخش دیگری از سخنان خود درباره اینکه تولیدکنندگان عنوان می کنند سازمان دامپزشکی با واردات بیش از اندازه دی و مونوکلسیم فسفات باعث شده تولید این مکمل های دارویی در کشور با مشکل مواجه شود، گفت: ما قطعا هر چیزی را که اجازه واردات آن را می دهیم، در داخل در زمینه تولید آن با مشکل مواجه هستیم و ناچاریم که واردات انجام دهیم؛ ضمن اینکه سازمان دامپزشکی فقط در بحث صدور گواهی بهداشتی و ترخیص واردات مسئول است و در زمینه تخصیص ارز، دستگاه‌های دیگر مسئولیت بر عهده دارند.

وی با بیان اینکه تولید دی کلسیم فسفات در داخل کشور به اندازه کافی است و مونو تولید نمی شود، گفت: به همین جهت ما اجازه واردات مونو را داده ایم و اگر تولید به حد کافی باشد، واردات نیز انجام نخواهد شد.

رفیعی پور ادامه داد: درباره واردات تخم چشم‌ زده قزل آلا نیز همین مسئله مطرح است و اگر تولید به اندازه کافی باشد نیازی به واردات نداریم.

وی انحصاری بودن واردات این نهاده را نیز رد کرد و گفت: هر تشکلی در هر حوزه نهاده دامی می تواند وارد شود و واردات انجام دهد، بنابراین انحصاری در این زمینه وجود ندارد.

به گفته رئیس سازمان دامپزشکی، تکنولوژی های تولید تخم چشم زده قزل آلا نیز وارد کشور شده و برخی از این تکنولوژی ها استفاده می کنند.

آیا واردات تخم ماهی چشم‌زده انحصاری است؟

خبرنگار فارس درباره دلیل مجوز واردات برای ماهی چشم‌زده پرسید که تکثیرکنندگان تخم ماهی قزل‌آلا معتقدند 160 واحد تولید و تکثیر ماهیان چشم‌زده در کشور وجود دارد اما دولت همچنان به واردات این محصول اصرار دارد که باعث شده در سال‌های گذشته 160 واحد تولیدی به 10 واحد تنزل یابد.

رئیس سازمان دامپزشکی کشور توضیح داد: کشور به تخم ماهی چشم‌زده وجود دارد و اگر تولیدی در داخل کشور انجام شود به هیچ عنوان حاضر به واردات نیستیم و هنوز تولید در این زمینه نیاز کشور را برآورده نمی‌کند و ما مجبور هستیم مجوز واردات صادر کنیم.

رفیعی پور در پاسخ به سوال دیگر خبرنگار فارس که به گفته تولید کنندگان داخلی واردات تخم ماهی چشم زده انحصاری و توسط 2 شرکت انجام می‌شود، گفت: هر شرکت‌ و تولید کننده‌ای که بخواهد وارد کند هیچ محدودیتی وجود ندارد و آنها می‌توانند درخواست واردات کنند.

وی ادامه داد: به تازگی تکنولوژی وارد کردیم و برخی از این تکنولوژی استفاده می‌کنند.

روز گذشته رئیس اتحادیه سراسری شرکت‌های تعاونی و تکثیر و پرورش ماهیان سردابی به خبرنگار فارس، گفت: قرار بود واردات تخم ماهی چشم زده به مدت دو سال انجام شود و در این مدت تکنولوژی آن در داخل کشور مورد استفاده قرار گیرد اما 15 سال است واردات ادامه دارد و واحدهای تولیدی داخل از 160به 10 رسیده است.
 
انتشار یافته: ۲
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۲
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۰:۲۹ - ۱۳۹۸/۰۵/۲۵
0
4
............
واکسن دوگانه نیوکاسل آنفولانزای داخلی هم موجود نیست
کمبود نداریم چیه ؟؟؟؟
ناشناس
|
-
|
۰۰:۴۹ - ۱۳۹۸/۰۵/۲۵
0
3
داخلی نیست چه رسد به وارداتی هاش
البته داخلی اگرم گیر بیاد کیفیت نداره
..................
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
ادامه