کد خبر: ۵۱۵۹۵

بررسی جدید پژوهشگران آمریکایی نشان می‌دهد که سطح کلسترول کلاغ‌های ساکن نواحی شهری، نسبت به کلاغ‌های ساکن نواحی روستایی بالاتر است.

به گزارش حکیم مهر به نقل از ایسنا، کلاغ‌هایی که در نواحی شهری زندگی می‌کنند، نسبت به کلاغ‌هایی که ساکن نواحی روستایی هستند، سطح کلسترول‌ بالاتری دارند. شاید دلیل بالا بودن کلسترول کلاغ‌های شهری این باشد که انسان‌ها به آنها غذا می‌دهند و بخش قابل توجهی از این غذاها را فست‌فود تشکیل می‌دهد.

«آندریا تاونسند» (Andrea Townsend)، پژوهشگر کالج همیلتون(Hamilton College)  آمریکا گفت: کلاغ‌ها معمولا به سطل‌های زباله انسان‌ها هجوم می‌برند و از بقایای غذای آنها تغذیه می‌کنند. بسیاری از این غذاها، فست‌فود و غذاهایی هستند که کلسترول بالایی دارند و می‌توانند برای سلامتی کلاغ‌ها خطرناک باشند.

تاونسند و همکارانش، سطح کلسترول خون 140 کلاغ را در نواحی روستایی، شهری و حومه کالیفرنیا بررسی کردند. آنها شاخص توده بدنی و ذخایر چربی کلاغ‌ها را مورد بررسی قرار دادند و دریافتند هرچه محل زندگی کلاغ‌ها به شعر نزدیک‌تر باشد، سطح کلسترول آنها بالاتر است.

پژوهشگران برای بررسی تاثیر چنین غذاهایی بر افزایش سطح کلسترول، تعدادی از کلاغ‌ها را با فست‌فود و تعدادی را بدون این نوع غذاها تغذیه کردند. نتایج آزمایش نشان داد کلاغ‌هایی که با فست‌فود تغذیه شده‌اند، نسبت به کلاغ‌های نواحی روستایی که از چنین غذاهایی استفاده نمی‌کنند، سطح کلسترول بالاتری دارند. سطح کلسترول این کلاغ‌ها، حدود پنج درصد بالاتر از کلاغ‌هایی بود که از این غذاها استفاده نکرده بودند.

به گفته تاونسند، نتایج این پژوهش، نتایج بسیاری از پژوهش‌هایی را که در مورد کلسترول حیواناتی که نزدیک انسان‌ها زندگی می‌کنند انجام شده‌اند، تایید می‌کنند.

سطح کلسترول همه گونه‌هایی که بیشتر با انسان در تعامل هستند، بالاتر است. پژوهش‌های پیشین نشان داده‌اند در مناطقی که جمعیت انسان در آنها بیشتر است، غذاهای فراوری شده بیشتری دور ریخته می‌شوند. تاونسند و همکارانش دریافتند اگرچه سطح زنده ماندن کلاغ‌های ساکن در نواحی شهری، کمتر است اما به نظر نمی‌رسد که کلسترول، عامل مرگ آنها باشد. آنها باور دارند که کلسترول، ضرری برای کلاغ‌ها ندارد و حتی شرایط بدن آنها را نیز تقویت می‌کند.

تاونسند ادامه داد: ما می‌دانیم که افزایش کلسترول، به بیمار شدن انسان‌ها منجر می‌شود اما نمی‌دانیم چه سطحی از کلسترول برای حیوانات اضافی و مضر است. اگر افزایش سطح کلسترول، عوارض منفی به همراه داشته باشد، در بررسی‌های بعدی مشخص خواهد شد.

منبع: نیوساینتیست


نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
ادامه