کد خبر: ۵۱۸۶۴
تعداد نظرات: ۲ نظر

مدیر کل اصلاح نژاد بهبود تولیدات دامی کشور در اولین همایش هویت گذاری دام گیلان گفت: هویت گذاری دام، ثبت احوال دامی است‌.

به گزارش حکیم مهر به نقل از ایلنا، اولین همایش هویت گذاری دام گیلان صبح امروز در جهاد کشاورزی استان با حضور  عباسی مدیر کل اصلاح نژاد بهبود تولیدات دامی کشور، «سلطانی» مدیر عامل اتحادیه مرکزی دامداران کشور، «درجانی» رئیس سازمان جهاد کشاورزی گیلان و برخی از معاونان سازمان و مدیران شهرستانی برگزار شد.

«عباسی» در جریان این همایش با بیان اینکه بحث هویت گذاری دام بحث روز  کشور است گفت:  هویت گذاری در دنیا برای کنترل های بهداشتی وکنترل کشتارگاه استفاده می‌شود.

وی طرح هویت گذاری را اولین پله برای انتخاب دام مولد دانست و افزود: در این طرح جابجایی دام با کد‌پستی تعریف می شود با کامل شدن آن می‌توان آمار دقیق و طبق آن برنامه دقیق در تولید و مدیریت دام داشته باشیم.

مدیر کل اصلاح نژاد بهبود تولیدات دامی کشور با اشاره به جدی شدن قاچاق دام در سال گذشته ادامه داد: یک شیوه نامه‌ای تعیین شد که بتوان جلوی نقل و انتقال دام را گرفت، مالکان دام موظف شدند اطلاعات دام را گزارش و جابه جایی را ثبت کنند.

وی ارتباط مستقیم دولت را با دامپرور غیر ممکن عنوان کرد و تصریح کرد: تشکل ها و اتحادیه ها این ارتباط را میسر کرده و خدمات رسانی را به دامدار تصریح می کند، معرفی دام توسط اتحادیه ها و تعاونی ها و بعد از آماده سازی به شهرستان‌ها تحویل داده می‌شود دامدار تنها درخواست می‌کند و مراکز پیگیری فرایند و معرفی پلاک و دریافت هستند.

عباسی اذعان کرد: برای پلاک‌گذاری باید قوانین بین المللی رعایت شود که ما آن را انجام می دهیم.

وی با بیان اینکه در سامانه هویت گذاری سرعت ثبت بالا رفته است گفت: پلاک‌گذاری اصالت دام را نشان می‌دهد،  در گذشته سامانه اصلاح نژاد و هویت گذاری یکی بوده است که اکنون جداسازی شده تا تداخل در فرآیند ایجاد نشود.

مدیر کل اصلاح نژاد بهبود تولیدات دامی کشور ابتدا و انتهای دام های پلاک گذاری را  قابل ردیابی بیان کرد و اظهار داشت: از مشکلات و چالش‌های هویت گذاری دام نبود مواد اولیه جهت ساخت پلاک گوش است که البته دو تا سه کارخانه تولید پلاک داریم و در حال افزایش آن هستیم.

وی با اشاره به اینکه دهیاری‌ها بسیار موثر برای انتقال اطلاعات مراکز به دامداری و برعکس هستند گفت: تمامی مالکان دام‌ زنده موظفند با مراجعه به تعاونی دامداران شهرستان خود نسبت به ثبت و پلاک‌گذاری دام های خود در سامانه پنجره واحد کشاورزی اقدام و تغییرات آن را به روز کنند.

 عباسی بابیان اینکه  اجرای این طرح از مرداد ماه سال جاری در حال انجام است افزود: هر گونه خرید و فروش و جابجایی دام زنده و فاقد پلاک ممنوع و قاچاق محسوب می‌شود و مشمول قوانین مبارزه با قاچاق است.

وی ادامه داد:  برای جابجایی و حمل و نقل دام زنده مالکان یا مباشران حمل دام زنده از مبدا تمامی استان‌ها به مقصد استان دیگر موظفند در هنگام تردد مجوزهایی مانند: سند حمل بار از سازمان راهداری حمل و نقل جاده ای، گواهی بهداشتی حمل دام از سازمان دامپزشکی کشوررا اخذ کنند.

مدیر کل اصلاح نژاد بهبود تولیدات دامی کشور در پایان مزایای پلاک گذاری دام را هویت دار شدن دام های گله، پیشگیری از سرقت دام، تسهیل در دریافت خدمات دامپزشکی و تسهیلات بانکی، افزایش سرعت و دقت در امر بیمه دام کشور و برنامه‌ریزی برای تولید علوفه مورد نیاز دام بر اساس آمار دامی کشور و همچنین  امکان برنامه‌ریزی اصلاح نژاد جهت بهبود کیفی و کمی تولیدات دامی عنوان کرد.

 

انتشار یافته: ۲
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۴
ناشناس
|
France
|
۰۱:۲۰ - ۱۳۹۸/۰۶/۱۸
0
0
من پلاک دارم ۶ماهه مرکز پلاک کوبی هم دارم ولی کسی مراجعه نمیکنه
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۳۰ - ۱۳۹۸/۰۶/۱۸
0
0
اینگونه طرحها ابتدا باید پشتیبانی بدونقص وکامل از قبیل امکانات نیرو وتبلیغات مناسب داشته باشه ولزوم اجباری بودن درغیراین صورت مثل طرحهای نا موفق دیگر خواهد بود درضمن تا زمانی بیمه وغرامت پرداختی به دام آسیب دیده یا اتلاف شده با قیمت خوددام متناسب نباشه وقیمت تولیدات دامی سنخیتی با هزینه تولید نداشته باشد دامداران ودلالان کماکان راه خود را خواهند رفت وگوششان بدهکار نیست کما اینکه درشروع کار صحبت از کمبودن فلان وبعمان هست
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
ادامه