کد خبر: ۵۲۲۶۹
تعداد نظرات: ۲۷ نظر

رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس از ارائه پیشنهاد تغییر در نحوه پذیرش دانشجوی پزشکی در مقطع دکتری حرفه ای خبر داد و گفت: در بسیاری از کشورها دانشجوی پزشکی پس از دوره لیسانس پذیرفته می شود.

به گزارش حکیم مهر به نقل از مهر، «دکتر محمدمهدی زاهدی» افزود: پذیرش دانشجو در شاخه های پزشکی به ویژه پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی در بسیاری از کشورهای پیشرفته دنیا به صورت مستقیم نیست. در واقع پذیرش دانشجو در مقطع دکتری حرفه ای به صورت مستقیم صورت نمی گیرد.

وی افزود: در بسیاری از دانشگاه ها، ابتدا دانشجوی لیسانس می گیرند و دانشجویان لیسانس برای ورود به دکتری حرفه ای آزمون می دهند. لیسانس های فیزیک، شیمی، پیراپزشکی می توانند برای ورود به دوره بالاتر آزمون دهند.

رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس گفت: در ایران هم پیشنهاد داده ایم که وزارت بهداشت برای پذیرش دانشجو در پزشکی تجدیدنظر کند و ابتدا دانشجوی لیسانس تربیت کند و از فارغ التحصیل لیسانس برای ورود به دکتری حرفه ای آزمون بگیرند.

وی افزود: این کار هم اکنون به صورت پایلوت در دانشگاه علوم پزشکی تهران در حال انجام است و پیشنهاد ما به وزارت بهداشت این است که همه دانشگاه های کشور به این شیوه پذیرش داشته باشند.

زاهدی خاطرنشان کرد: مذاکراتی هم با وزارت بهداشت در این زمینه انجام شده است و به توافقاتی دست یافته ایم.


انتشار یافته: ۲۷
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۲
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۰۳ - ۱۳۹۸/۰۷/۰۶
0
1
چه شود؟!؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۰۲ - ۱۳۹۸/۰۷/۰۶
2
2
لازمه اینکار ادغام آموزش پزشکی با آموزش عالیست و نظارت دولت
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۰۳ - ۱۳۹۸/۰۷/۰۶
5
3
خب دستاوردهای این روش مضحک و غیر منطقی چه بوده است که ما هم بخواهیم تقلید کنیم؟

آیا 4 سال از بهترین دوران زندگی یک جوان را که می خواهد پزشک شود در راه های فرعی و حاشیه ای تلف کنیم مزیت است؟

آیا پزشکان این کشورها از پزشکان ما باسوادترند؟

آیا کشفیات پزشکی و مستندات علمی این کشورها از ما بیشتر است؟

مثل روز روشن است که این طرح کورکورانه کاملا غلط و اشتباه است و جز هدر دادن وقت دانشجویان و ایجاد سردرگمی هیچ ثمری تدارد.
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۰۵:۴۷ - ۱۳۹۸/۰۷/۰۷
بله از بسیاری از پزشکان ما با سواد ترند . مستندات و آنچه میفرمایید کشفیات نیز اصلا قابل مقایسه با کشور ما نیست.
کسی که خودش رو به خواب زده نمیشه بیدار کرد.
ناشناس
|
France
|
۰۷:۲۶ - ۱۳۹۸/۰۷/۰۷
1
2
من یک مدرسم و این موضوعی است که سالها مد نظر بنده بود و در همه جلسات مرتبط اعلام میکردم. خوشحالم که بالاخره به این نتیجه رسیدید و امیدوارم و تا حدود زیادی مطمئنم که نتایج عالی خواهد داشت.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۱۹ - ۱۳۹۸/۰۷/۰۷
2
1
شما هستید که خودتان را به خواب زده اید یا سواد درست و حسابی ندارید!

نظام 7 ساله دکترای عمومی پیوسته پزشکی بلافاصله پس از اخذ دیپلم که از سالها پیش از انقلاب در کشور حاکم بوده است،
باعث شده است که پروفسور سمیعی ها، دکتر قریب ها و بسیاری از جراحان نامی و زبردست ایرانی که زبان زد جهان هستند تربیت شوند.

به همین دلیل است که پزشکان دانش آموخته ایران با استقبال در آمریکا و کانادا مواجه می شوند و روز به روز توریسم درمانی و ورود گردشگران طبی به مراکز پزشکی ما توسعه می یابد.

از نظر مقالات پزشکی هم ایران یکی از بهترین رتبه های جهانی را دارد و سال به سال رتبه آن ارتقا بیشتری پیدا می کند و راهبردهای موفقیت آمیز وزارت بهداشت از جمله کنترل و پیشگیری مرگ و میر نوزادان و مادران از سوی WHO به عنوان الگوی منطقه ای معرفی شده است.
پاسخ ها
بنده خدا
| Iran, Islamic Republic of |
۱۰:۴۶ - ۱۳۹۸/۰۷/۰۷
.............. ننویسید لطفا، اولا اون دانشمندان پزشکی که فرمودید همگی از دبیرستان به فرنگ رفتن. ثانیا توی فرنگ هم با همین سیستم لیسانس به پزشکی تحصیل کردن، ثالثا علت اجرای سیستم ابتداا دکتری عمومی که پیش از انقلاب راه اندازی شد کمبود شدید پزشک بود نه برتری های این سیستم_گرچه سازمان نظام پزشکی با لابی بازی های گسترده این کبود پزشک رو برای قریب به یک قرن حفظ کرده است_. رابعا، تمام کسانی که قصد طبابت در کشور دیگری دارند باید در آزمون های بسندگی آنها شرکت کنند و بهتر هست بدونید که تعداد پزشکان ایران قبول شده در این آزمونها در کانادا و آمریکا کمی بیش از نصف هست.
پ ن: بحران پزشک پرستی امروز نتیجه تفاوت خارق العاده سطح درآمد و رفاه این قشر است که با یک اصلاح نظام آموزشی مرتفع نمی شود گرچه اقدام خوبیست.
کامران عبدوس
|
Germany
|
۱۰:۲۴ - ۱۳۹۸/۰۷/۰۷
1
1
دوست عزیز شما که مطمن هستی پزشکان خارج خیلی بهترند برحسب امکانات و تبادل اطلاعات بین المللی علوم تلاش بسیاری انجام تا مردم بهترین وبروز ترین خدمات بهداشتی ودرمانی را درکشور دریافت کنند واین درنتیجه آموزش مداوم ازایتدا در عاوم پزشکی بوده است
مقطع بندی هیچ کمکی به ارتقا دانش آموختگان پزشکی نمیکند بلکه اتلاف عمر و دانش و تجربه پزشکی کمتری بدنبال خواهد داشت ودرمان بیماران با پزشکانی که درزمینه علوم پزشکی زمان کمتری برای اموزش تخصصی این رشته سپری کرده اند
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۱۵ - ۱۳۹۸/۰۷/۰۷
0
1
دقیقا!

اگر موفق شوند که مقطع پزشکی را به لیسانس تبدیل کنند بعد از آن به سراغ دامپزشکی هم می آیند تا آن را هم از مقطع دکترای عمومی به لیسانس دامپزشکی تنزل دهند و به آرزوی دیرینه شان برسند.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۵۷ - ۱۳۹۸/۰۷/۰۷
1
1
فقط در آمریکا و کانادا دکترای پزشکی و دامپزشکی دو مقطعی هستند و پیش از مقاطع چهار ساله اصلی دوره های Pri-med و Pri-vet لازم است.

در آمریکا این دوره ها دو سال است و اساسا شامل ادبیات انگلیسی، تاریخچه جنگ های داخلی آمریکا، فیزیک و بیوشیمی عمومی است. اگر چه ممکن است لیسانس های زیست شناسی و رشته های مرتبط را هم به عنوان پیش نیاز بپذیرند.

خوب است
عده ای که نا اگاهانه این روش را تبلیغ می کنند بدانند که این دوره های پیش پزشکی و دامپزشکی تعدادی واحدهای غیر تخصصی هستند و دوره های چهار ساله وقت بسیار محدودی برای گذراندن حدود 300 واحد اختصاصی پزشکی و 225 واحد اختصاصی دامپزشکی دارند و عملا این دوره ها سمبل خواهند شد.

در اروپا، ژاپن و استرالیا هم چنین روش دو مقطعی مرسوم نیست.
پاسخ ها
امین
| Iran, Islamic Republic of |
۱۳:۳۷ - ۱۳۹۸/۰۷/۲۴
سلام قرار نیست تو۴سال پزشک بشن قراره ۷سال پزشکی بخونن ولی شرط پذیرش داشتن لیسانس خواهد بود
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۰۰ - ۱۳۹۸/۰۷/۰۷
0
2
کاهش 3 سال از مدت 7 سال آموزش پیوسته دکترای عمومی پزشکی اقدامی بسیار خطرناک و منجر به بیسوادی و ناکارآمدی پزشکان عمومی کشور می شود.

کاستن از تعداد واحدهای آناتومی، بافت شناسی، جنین شناسی، فیزیولوژی، پاتولوژی، فارماکولوژی، سمیولوژی، پاتوفیزیولوژی بیماری های دستگاه های مختلف و اکسترنی و انترتی در بخش های مختلف، یک خیانت بزرگ و باعث ضعف شدید علمی و عملی پزشکان می شود.
همه می دانند که نظام پزشکی و بهداشتی آمریکا از اروپا بسیار پایین تر است و به هیچ وجه سطح بهداشت آمریکا با آلمان، ایتالیا و نروژ قابل مقایسه نیست.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۱۴ - ۱۳۹۸/۰۷/۰۷
1
1
سازمان نظام پزشکی در سال 1348 یعنی 50 سال پیش تشکیل شده است نه 100 سال پیش؟؟!

ظاهرا برخی که از ادبیات شان هم معلوم است که از سطح پایینی برخوردار هستند،
حتی تفاوت ساده بین 50 سال و یک قرن؟؟؟ را نمی دانند و آنگاه می خواهند در جهت منافع شخصی و گروهی خود،
یک نظام مختص فقط امریکای شمالی را به کشورمان تحمیل کنند.
ناشناس
|
United Kingdom
|
۲۳:۲۴ - ۱۳۹۸/۰۷/۰۷
0
1
بگذارید بگویم در پشت صحنه این خیمه شب بازی ها چه می گذرد:

در واقع این لیسانسه های زیست شناسی و کشاورزی هستند که با توجه به رتبه ضعیف خود در کنکور و ناکامی در قبولی در مقاطع دکترای پزشکی و دامپزشکی،
در این وانسفای مشکلات کشور برای دو مرحله ای نبودن پزشکی و دامپزشکی اشک تمساح می ریزند و
اینها در حقیقت دنبال راهی هستند که بتوانند با تصویب قانون در مجلس،
به صورت ناپلئونی و بناحق پزشک و دامپزشک شوند!!!

بنابراین خواهش می کنم فریب این سیاه بازی ها را نخورید!
ناشناس
|
United Kingdom
|
۰۰:۱۷ - ۱۳۹۸/۰۷/۰۸
0
1
درست است!

وزیر اسبق کشاورزی هم تلاش زیادی کرد که مدرک دکترای دامپزشکی را به لیسانس دامپزشکی تنزل دهد و استدلالش این بود که من در امریکا که برای اخد دکترای کشاورزی رفته بودم متوجه شدم که رشته دامپزشکی علی رغم عنوان دکترا در حقیقت لیسانس 8 سمیستر یا 4 ساله است و باید در ایران هم مقطع دکترای عمومی دامپزشکی حذف و به لیسانس تبدیل شود!!!
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۷:۳۰ - ۱۳۹۸/۰۷/۰۸
1
1
هوشیار باشید!

با این طرح لیسانس کردن پزشکی و دامپزشکی،
تنبل های کنکور و افراد ضعیف و بیسواد می خواهند با دوز و کلک و تقلب،
دکترای پزشکی و دامپزشکی اخذ کنند و جان و مال و سلامت مردم را به خطر بیندازند.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۷:۵۳ - ۱۳۹۸/۰۷/۰۸
1
1
پزشکی و دامپزشکی در همه جای دنیا از بالاترین سطح درآمد برخوردارند،
عده ای بیسواد در پی آن هستند که با آسان کردن پذیرش پزشکی و دامپزشکی،
برای خود از این نمد کلاهی بدوزند و برای شان کیفیت آموزش و سلامت و نجات جان انسان ها که با کوچکترین بی دقتی، ضعف آموزشی و سهل انگاری پزشک و دامپزشک به خطر می افتد، اصلا اهمیتی ندارد!

از یک کودک دبستانی هم بپرسید آموزش بیشتر و کامل تر منجر به افزایش کیفیت می شود.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۳۴ - ۱۳۹۸/۰۷/۰۸
0
1
فلسفه تشکیل وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ضمن تمرکز ارکان آموزش و خدمات آموزشی حوزه بهداشت و سلامت،
دور شدن از این مباحث بی پایان لیسانس کردن حرفه پزشکی و کاهش دادن مدت زمان تحصیل رشته پزشکی بود که هر چند سالی مارهای خفته دوباره بیدار می شوند و این سازهای نامیمون را کوک می کنند.

به همین دلیل است که همه مقامات و وزرای مختلف وزارت بهداشت به شدت با بازگشت به وزارت علوم مخالفند!!!

چون می دانند که قدم بعدی، هم سان سازی مدرک دکترای پزشکی با نظام 4+2+3 (لیسانس، فوق لیسانس و دکترای PhD) وزارت علوم است.

در حالی که نظام آموزشی پزشکی و دامپزشکی 6+3 (دکترای عمومی و دکترای تخصصی) است که با هم به هیچ وجه همخوانی ندارند!

در حقیقت یکی از دلایل تمایل وزارت بهداشت به ملحق کردن دکترای دامپزشکی به خود، تقویت شدن در برابر موضع لیسانس کردن رشته پزشکی است.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۱۹ - ۱۳۹۸/۰۷/۰۸
0
1
اگرچه برای پذیرش در دکترای حرفه ای پزشکی MD و دامپزشکی DVM دانشگاه های آمریکا طی دوره های پیش پزشکی و پیش وامپزشکی لازم است،
ولی مدرک آنها لیسانس است و بر خلاف فوق لیسانس پایان نامه تحقیقاتی ندارد!

در حالی که در ایران و بلژیک پزشکی و دامپزشکی عمومی در مقطع فوق لیسانس هستند و پایان نامه تحقیقاتی دارد.

بنابراین درست است که در ایران و آمریکا مدارک پزشکی و دامپزشکی هر دو ظاهرا به یک صورت یعنی MD و DVM نوشته می شوند ولی طبق برنامه ریزی وزارت علوم در ایران در ایران کارشناسی ارشد پیوسته و در آمریکا کارشناسی ا
به شمار می آیند.

در هر حال، اینکه در کشورهایی مثل ایران و برخی کشورهای اروپایی پزشکی و دامپزشکی دو سال بیشتر و متمرکرتر است و پایان نامه تحقیقاتی هم دارد از محسنات و مزیت های آنهاست.

روشن است که داشتن زمان کافی برای تعمیق آموزش و گذراندن پایان نامه های تحقیقاتی باعث اشراف علمی بیشتر و یادگیری عمیق تر دانشجوی پزشکی و دامپزشکی می شود.

ضمن اینکه با انجام تحقیقات بر روی مشکلات بالینی به سمت یافتن راه حل های درمانی مناسب گام برداشته می شود که دستیابی به آنها بدون انجام تحقیقات غیر ممکن است.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۰۱ - ۱۳۹۸/۰۷/۰۹
0
2
می شود این بسیاری از کشورها را که ابتدا دانشجو لیسانس فیزیک و شیمی می گیرد بعد با یک آزمون دیگر وارد مقطع دکترای حرفه ای پزشکی و دامپزشکی که آن هم یک نوع لیسانس است می شود،
نام ببرید؟؟؟؟؟

تا آنجایی که می دانم فقط آمریکا و کانادا و شاید مکزیک دارای چنین سیستمی هستند و هیچ کشور دیگری در جهان چنین روش غیر منطقی را که فرد بایستی چند سال از عمرش را در رشته ای دیگر مثل لیسانس فیزیک و شیمی؟؟؟!!
تلف کند تا بتواند در یک دوره 4 ساله پزشکی و دامپزشکی درس بخواند، در پیش نگرفته است.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۱۷ - ۱۳۹۸/۰۷/۰۹
1
2
اخه مگه شما پزشک هستید که این همه نظر میدید ؟؟؟
ماشالله بعضی دامپزشکان از بس مثل خاله زنکها مطالبی که اصلا بهشون مربوط نیست را دنبال میکند که ادم واقعا حق میده که دامپزشکی این همه فلج باشه
بخدا وقتی رو که برای بحث های بیخود که اصلا به شما مربوط نیست سپری کردید برای جستجو دنبال کار تلف میکردید نمیتونستید با کمال شرمساری بگید ما بیکاریم
دامپزشک بیکار یعنی خودخواهی که منتظره دولت تو پاییتخت بهش یک دهنه مغازه بده تا به اصطلاح اتم بشکافه
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۰۷ - ۱۳۹۸/۰۷/۰۹
3
1
مگر شما دکتر دامپزشک نیستید؟؟؟

آیا شما این موضوع بسیار پیش افتاده را نمی دانید که سرنوشت پزشکی و دامپزشکی با توجه به اینکه هر دو دارای مدرک یکسان از نوع دکترای عمومی هستند،
به هم گره خورده است و هر اتفاقی برای پزشکی که بیفتد بلافاصله به دامپزشکی نیز تسری پیدا خواهد کرد؟؟؟؟؟

معلوم نیست توی این وسط چرا شما از اینکه دامپزشکان پیگیر سرنوشت خودشان هستند زورتان آمده است و اینگونه برآشفته شده اید؟؟!

شاید شما هستید که حقوق بازنشستگی تان را می گیرید و پای تان را هم روی پای تان انداخته اید و به حکم "کافر همه را به کیش خود پندارد" دلسوزان را مثل خودتان "بیکار" فرض می کنید و گر نه اینطور توهین نمی کردید!
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۰۷:۴۶ - ۱۳۹۸/۰۷/۱۰
جناب دامپزشک
جملات من کاملا درست بود
در ایران چند سال قبل اگر مرغداری غیرمجازی در دل روستایی بنا شد چون در ان سال قانون ممنوعیت ساخت نداشت موردی ندارد اما اگر فرد جدیدی بخواهد چنین کاری را انجام بدهد مشکل دارد چون برطبق قانون جدید خطرناک در حد بمب هسته ای میشود اما مرغداری فعالی که در روستا چند سال قبل جواز گرفته و هم اکنون مشغول است موردی ندارد
قانون مدارک هم به همین شکل است چند سال قبل تعدادی در رشته دکترای حرفه ای علوم ازمایشگاهی در کنکور سراسری قبول شدند و حتی اکثریت ان افراد ازمایشگاه هم دارند اما بعداز ان سال در هیچ دوره ای دکترای حرفه ای علوم ازمایشگاهی در کنکور وجود نداشت
دامپزشکی و پزشکی هم به همین صورت افرادیکه دکترای عمومی را گرفتند که تمام افرادیکه سالهای بعد درگیر این رشته ها باشند طبق قوانین جدید وارد دانشگاه خواهند شد
بعضی از دامپزشکان خاله زنک از فرط بیکاری و سرک کشیدن در رشته های علوم پزشکی وقت برای جستجو کار را ندارند و ۲۴ ساعته اعتراض دارند که ما بیکاریم
دامپزشکی سهمش از بهداشت جامعه تقریبا صفر است اگر اعتراضی هم باشد باید پزشکان خودشان وارد عمل بشوند نه دامپزشک جماعت
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۱۷ - ۱۳۹۸/۰۷/۰۹
3
1
قدری عفت کلام داشته باشید!

خاله زنک خودت هستی

تعجب آور که حکیم مهر اجازه می دهد
اشخاصی اینچنین لمپن، بی تربیت و دون پایه شعور عمومی مخاطبان را به سخره بگیرند
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۰۷:۴۸ - ۱۳۹۸/۰۷/۱۰
جناب بیکار
شما اگر خاله زنک نبودی که برای مطلبی که به شما مربوط نیست انقدر با حالت جو گیر نظر نمیدادی
خداییش سرتون تو لاک دامپزشکی باشه نه رشته ای که اصلا به شما مربوط نیست
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۵۵ - ۱۳۹۸/۰۷/۰۹
2
1
این خبر با بازدید حداقل 1700 نفره نشان می دهد که برای دامپزشکان خبر با اهمیتی بوده است که اینچنین پیگیر آن شده اند و به حکیم مهر تبریک می گوییم که به خوبی
مشکلات رشته دامپزشکی را رصد می کند.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۵۴ - ۱۳۹۸/۰۷/۱۰
2
2
عجبب است که برخی از افراد با اینکه برای همه مثل روز روشن است که اشتباه می کنند باز هم جاهلانه و با تکبر تمام حرف خود را تحمیل می کنند و توجه نمی کنند که موضوع تغییر مدرک دامپزشکی و پزشکی کاملا به هم مربوط است و حذف مدرک دکترای عمومی شامل همه رشته های پزشکی، دامپزشکی، دندان پزشکی و داروسازی خواهد شد.
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
ادامه