کد خبر: ۵۲۶۵۹
تعداد نظرات: ۱ نظر
 

رئیس اداره بهداشت و مدیریت بیماری‌های دامی اداره کل دامپزشکی استان مرکزی گفت: یک مورد بیماری مشمشه در بین اسب‌های شهرستان کمیجان از توابع این استان مشاهده شد .

به گزارش حکیم مهر به نقل از روابط عمومی اداره کل دامپزشکی استان مرکزی، «دکتر ابوالفضل حمزلوئیان» افزود: ۴۹۱ مورد مشمشه امسال روی اسب‌ها و حیوانات تک سمی استان مرکزی انجام شد که یک مورد مثبت بوده است.

وی ادامه داد: سالانه تست مشمشه ۲ نوبت در استان مرکزی مطابق راهبردهای مقابله با بیماری مشترک بین انسان و دام انجام و نمونه سرمی جمع‌آوری شده برای تشخیص این بیماری به سازمان دامپزشکی کشور ارسال می‌شود.

رئیس اداره بهداشت و مدیریت بیماری‌های دامی اداره کل دامپزشکی استان مرکزی گفت: در تست سرمی و اولیه و تکمیلی و تست مالئین انجام شده روی یکی از اسب‌های مرکز پرورش کمیجان، بیماری مشمشه مشاهده و پس از مرگ با ترحم، این حیوان با حضور کارشناسان اداره کل دامپزشکی این استان دفن بهداشتی انجام شد.

حمزلوئیان افزود: رعایت نکردن نکات بهداشتی و اخذ گواهی بهداشتی و سلامت از جمله عوامل ابتلا به بیماری مشمشه بوده است.

وی ادامه داد: مشمشه بیشتر در بین حیوانات تک سمی مشاهده شده و با شیوع احتمالی این بیماری امکان انتقال آن به سایر حیوان‌ها از جمله گوشت‌خواران، بز، گوسفند و شتر نیز وجود دارد.

 رئیس اداره بهداشت و مدیریت بیماری‌های دامی اداره کل دامپزشکی استان مرکزی گفت: در صورت انتقال بیماری مشمشه به انسان و تشخیص دیر هنگام آن مرگ بیمار را به همراه دارد.

حمزلوئیان از پرورش دهندگان اسب خواست که به منظور جلوگیری از انتقال بیماری مشمشه برای اسب‌هایی را که خریداری می‌کنند گواهی سلامت و تایید دامپزشکی بگیرند و سالی ۲ بار با همکاری اداره کل دامپزشکی استان نسبت به انجام تست مشمشه این حیوان‌ها اقدام کنند.

انتشار یافته: ۱
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
مجید
|
Czech Republic
|
۱۸:۲۰ - ۱۳۹۸/۰۷/۱۹
0
0
زمانی من در کردستان کار میکردم اسب و قاطر های مبتلا به طور گسترده به داخل کشور قاچاق میشد (جهت کولبری و قاچاق ) مشمشه به آرامی راهش را از عراق به کل کشور باز کرد الان هم ببر نادر روسی بخواطر بی احتیاطی مسولیت محترم گرفتار این بیماری شد .
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
ادامه