کد خبر: ۵۲۶۸۶
تعداد نظرات: ۴ نظر

رئیس شورای تامین دام کشور گفت: میزان انباشت دام سنگین در دامداری‌ها به بیش از 50 درصد رسیده است و دولت تنها تا پایان پاییز فرصت نجات این صنعت از ورشکستگی دارد.

به گزارش حکیم مهر به نقل از ایلنا، »منصور پوریان» با بیان اینکه بهترین وزن برای کشتار گوساله تا 400 کیلوگرم است، اظهار کرد: تا وزن 400 کیلوگرم گوشت در دام‌های سنگین از کیفیت مناسبی برخوردار است ضمن اینکه دام در بهترین شرایط ضریب تبدیل غذایی قرار دارد و هزینه نگهداری آن در سطح مطلوب است.

 وی ادامه داد: از وزن 500 کیلوگرم به بالا ضریب تبدیل نامناسب شده و دام به جای تبدیل خوراک به گوشت آن را به تبدیل به چربی و استخوان می‌کند و از حجم گوشت کاسته می‌شود.

به گفته پوریان؛ از این وزن به بعد زیان دامدار آغاز می‌شود چراکه علاوه بر کاهش وزن‌گیری دام، قیمت خرید آن از دامدار کاهش می‌یابد.

وی با تاکید بر اینکه شرایط بحرانی برای صنعت پرواربندی دام سنگین بعد از ماه رمضان آغاز شده است، اظهار کرد: شرایط تولید هر روز برای دامداران بدتر می‌شود، دولت تنها تا پایان پاییز فرصت نجات این صنعت از ورشکستگی را دارد.

پوریان تاکید کرد: تقریبا از ماه اول پاییز زایش‌های جدید و دوره تازه پرواری بندی شروع می‌شود، این امر می‌تواند منجر به انباشت بیشتر دام‌ها  در دامداری‌ها کشور شود.

رئیس شورای تامین دام کشور درباره آخرین قیمت خرید دام سنگین و سبک از دامداران، گفت: در حال حاضر قیمت هر کیلوگرم دام سنگین تا وزن 400 کیلوگرم 26 تا 27 هزار تومان و هر کیلوگرم دام سنگین با وزن  بالاتر از 500 کیلوگرم 24 تا 25‌ هزار تومان است.

پوریان قیمت متوسط لاشه گوساله به صورت عمده را 50 هزار تومان عنوان کرد.

وی اضافه کرد: همچنین قیمت هر کیلوگرم بره ریز 40 تا 41 هزار تومان و هر کیلوگرم گوسفند با وزن بالا، 37 تا 38 هزار تومان است.

پوریان قیمت متوسط هر کیلوگرم لاشه دام سبک به صورت عمده را 75 هزار تومان اعلام کرد.

به گزارش ایلنا؛ معاون امور تولیدات دامی وزیر جهاد کشاورزی در روز گذشته اعلام کرد با توجه به اینکه در چند ماه اخیر قیمت گوشت دام سنگین کاهشی بوده، اگر این روند ادامه داشته باشد احتمال آزادسازی صادرات آن وجود دارد. 

این سخنان در حالی است که به گفته تولیدکنندگان هم اکنون نیز برای آزاد سازی صادرات دام سنگین دیر است و آن‌ها با انباشت زیان روبه‌رو شده اند.

 

انتشار یافته: ۴
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
ناشناس
|
Greece
|
۱۱:۰۷ - ۱۳۹۸/۰۷/۲۰
4
3
.................. . حتما سودتون توش هست وگرنه شما نگران دامداران و مردم نیستید.
رضا
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۳۱ - ۱۳۹۸/۰۷/۲۰
1
2
بخش عمده بهای تمام شده پرورش گوساله شامل خرید گوساله سبک و دیگری غذای دام است . قیمت گوساله سبک بین ۹۰ تا ۱۰۰ هزار تومان است ( بیش از ۱۰۰ درصد افزایش نسبت به ابتدای سال ۹۷ ) و دلیل آن هم عدم وجود گوساله سبک مورد نیاز در کشور است و ممنوعیت واردات آن نیز باعث گران تر شدن آن شده است . غذای دام هم از سال ۹۷ تا کنون هر روز افزایش می یابد و حداقل بصورت میانگین ۸۰ درصد افزایش داشته است . با وجود افزایش اینچنینی در بهای تمام شده گوساله ، دولت محترم واردات بیرویه گوشت را کلید زده و از طرف دیگه صادرات دام های سنگین را هم ممنوع کرده و این کار باعث شده که دامداری های کشور پر از دام سنگین بشه که نه مشتری داره و نه نگهداری از آنها برای دامدار منافعی دارد . با توجه به رویه فعلی فقط دلال ها سود می کنند زیرا قیمت گوشت در بازار بالا است و از طرفی دلالها گوساله چاق را هم به دلیل زیاد بودن در بازار به قیمت مفت از دامداران خرید می کنند . ممنوعیت صادرات فقط داره تولید را از بین میبره و بهشتی شده برای دلال ها
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۰۹:۳۲ - ۱۳۹۸/۰۷/۲۱
شما بطور حتم صادر کننده و یا دلال صادرکنندگانید در هر صورت چیزی گیر دامدار بدبخت نمی اید دلالان سود می کنند.
محسن
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۴۴ - ۱۳۹۸/۰۷/۲۱
0
1
با این همه افزایش هزینه ها دیگه تولید سود نداره . سودی بانکی هم در نمیاری . دولت فقط بفکر خودش است . دولت خودش همه چیز را گران می کنه ولی انتظار داره که تولید کننده محصولش را به قیمت سال 97 بفروشه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
ادامه