کد خبر: ۵۳۲۱۹

معاون علمی و فناوری رییس‌جمهور با اشاره به حاصل‌خیز شدن زیست‌بوم فناوری‌های زیستی به کمک شتابدهنده‌های بخش خصوصی، گفت: شتابدهنده‌های زیست‌فناوری به یک الگوی موفق برای دیگر حوزه‌ها بدل شده و نقش‌آفرینی بیش از ۲۰ شتابدهنده زیست‌فناوری، به رونق زیست‌بوم این حوزه و تبدیل ایده‌های نوآورانه به محصولاتی با ارزش افزوده بالا منجر شده است.

به گزارش حکیم مهر به نقل از ایسنا، صبح امروز و در سالن همایش‌های رازی، فعالان دانش‌بنیان تولیدکننده هفت محصول فناورانه زیست‌فناوری که به طور موفقیت آمیز از شتاب دهنده پرسیس‌ژن خارج شده‌اند، در حضور «دکتر سورنا ستاری» معاون علمی و فناوری رییس‌جمهور، «دکتر مصطفی قانعی» دبیر ستاد توسعه زیست‌فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری قراردادهای خود را با سرمایه‌گذاران منعقد کردند.

در بخشی از این مراسم، «دکتر مصطفی قانعی» دبیر ستاد زیست فناوری با بیان این‌که یک تحول جدی و گام بزرگ در حوزه دارویی ایران رخ داده است، اظهار کرد: یکی از انتقادها این بود که فناوری دانشگاهی‌ها کاربردی نیست، اما اکنون فناوری‌ها چندین گام جلوتر قرار دارند و نیازهای صنعت کشور را تأمین می‌کنند.

وی با تأکید بر این‌که برای حمایت از تولیدات دانش‌بنیان این حوزه باید چند گام مهم و اثرمند از جمله حذف فرآیندهای پیچیده تأیید و ورود داروهای مورد تأیید به فهرست وزارت بهداشت صورت بگیرد، افزود: کاری که شرکت‌های دانش‌بنیان در تولیدات حوزه زیست فناوری صورت دادند، بسیار برجسته بوده و نیازمند حمایت از سوی نهادهای تصمیم ساز این حوزه است. سهم حمایت‌ها نسبت به همتی که فعالان این حوزه کردند بسیار ناچیز بود و تلاش این شتابدهنده و شرکت‌های دانش‌بنیان بود که مدل تازه شتابدهنده در حوزه زیست‌فناوری را جا انداخت و در تولید پیشرفته‌ترین فرآورده‌های دارویی اثرگذار شد.

دبیر ستاد توسعه زیست‌فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست‌جمهور با اشاره به گام‌های اثرمند و جدی فعالان دانش‌بنیان کشور در تولید داروهای پیشرفته و نوترکیب گفت: حضور شتابدهنده‌ها فرآیند رسیدن ایده به محصول را در حوزه زیست‌فناوری تسریع بخشید و به مدلی موفق بدل شد. این مدل باید به عنوان یک الگو بازتاب داده شود تا نشان دهد ایران علیرغم شرایط پیچیده تحریم‌ها و محدودیت‌ها، چگونه به موفقیت در تولید این فرآورده‌ها دست یافته است.

قانعی با بیان این‌که ستاد توسعه زیست فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست‌جمهوری، به عرصه حمایت از تأمین نیاز کشور به دارو و غذای دام، طیور و آبزیان و نیز تولید تعدادی از واکسن‌ها وارد شده است، اظهار کرد: کار بسیار بزرگی که در حوزه داروهای انسانی صورت گرفته، در عرصه دام، طیور و آبزیان نیز دنبال خواهد شد. در حوزه دام، طیور و آبزیان ظرفیت بالقوه و توانایی‌های خوبی داریم که اقتصاد بزرگ نهفته در این بخش را که سرنوشت ساز هم هست، به دست بیاوریم و ضمن کاهش وابستگی‌ها، ارزش و اشتغال‌آفرینی کنیم.

انعقاد قرارداد ۷ محصول فناوری حوزه فناوری‌های زیستی

در این مراسم، ۷ محصول فناور خارج شده از پرسیس‌ژن در حوزه‌ آنتی‌بادی‌های منوکلونال، واکسن‌های طیور محصولات مشتق از پلاسما، فرآورده‌های پروبیوتیک به سرمایه‌گذاری بخش خصوصی و صنعت رسید.

در مجموع ۱۳ فناوری پیشرفته دارویی ارائه شد که از این میان، تعداد هفت فناوری در حضور معاونت علمی‌وفناوری ریاست‌جمهوری به قرارداد با سرمایه‌گذار رسید.

شتابدهنده پرسیس ژن از ایده‌های نوآورانه در حوزه فناوری‌های زیستی حمایت و این ایده‌ها را برای تبدیل شدن به محصول و ورود به بازار فناوری حمایت می‌کند. این شتابدهنده که سه سال از عمر آن می‌گذرد تا کنون ۱۹ طرح را مورد حمایت شتابدهی قرار داده که چهار مورد منجر به ورود به بازار شد و دو مورد نیز به مطالعه بالینی رسیده است.

۱۳ شعبه از شتابدهنده پرسیس‌ژن در نقاط مختلف کشور، تجهیز و فراهم شده است که ضمن ایجاد اشتغال برای بیش از ۴۷۰ نفر شامل ۱۱۰ متخصص دکتری، ۴۰۰ میلیون دلار صرفه‌جویی ارزی را به واسطه تولیدات دانش‌بنیان در حوزه فناوری‌های زیستی به همراه داشته است.

فاکتور رشد فیبروبلاستی، پروژه ضد هاری، سرم ضد هپاتیت ب، محصول روگام، دهانشویه پروبیوتیک، کیت الایزا، واکسن آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان از محصولات فناورانه‌ای بود که در این مراسم به قرارداد با سرمایه‌گذار رسید.

 

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
ادامه