کد خبر: ۵۳۳۹۷
تعداد نظرات: ۱ نظر

شبکه دامپزشکی شهرستان سربیشه دو روش مديريتي براي مقابله با استرس سرمايي در گوساله پيشنهاد مي نماید.

به گزارش حکیم مهر به نقل از روابط عمومی شبکه دامپزشکی سربیشه، «دکتر هادی کاووسی» سرپرست شبکه جهت جلوگیری از استرس سرمایی در گوساله ها به دامداران توصیه های داشت :

مدیریت تغذیه :

هنگامي که هوا سرد مي شود، گوساله ها نياز به انرژي بيشتري براي حفظ سلامتي و افزايش وزن دارند. تحقيقات نشان مي دهد، مادامي که گوساله خوراک کافي دريافت مي کند، دوره طولاني تري از سرما را بدون تحت تاثير قرار دادن رشد مي تواند تحمل کند. بنابراين تنظيم جيره بايد به گونه اي باشد، که احتياجات نگهداري و رشد گوساله مطابق با کاهش حرارت محيط تامين گردد. همانطور که گفته شد، اين مقدار انرژي مازاد مي تواند با ارائه مقدار بيشتر شير، جايگزين شير، چربي جيره و يا استارتر تامين گردد. گوساله هايي که آزادانه استارتر مصرف مي کنند، درجه حرارت پايين تر را مي توانند تحمل کنند. چون هم انرژي بالاتر، آن مقدار انرژي نگهداري مورد نياز را پوشش مي دهد و هم از سوخت و ساز آن در بدن حرارت بالاتري توليد مي شود. گرم کردن شير و يا جايگزين شير و رساندن آن به درجه حرارت بدن قبل از ارائه به گوساله، مي تواند بسيار سودمند باشد. زيرا نياز نيست گوساله انرژي اضافه صرف کند، تا شير را به دماي بدن برساند. استفاده از آب گرم و تميز در طي روز، مصرف خوراک را در گوساله بهبود داده و کمک به توسعه شکمبه مي کند و براي مقابله با تاثيرات سوء استرس سرمايي بسيار مفيد مي باشد.

 مدیریت جایگاه :

تغذيه مناسب در صورتي در سلامتي گوساله موثر است، که شرايط محيطي حاکم بر آن مناسب باشد. در اين صورت، از نفوذ پاتوژن ها به جايگاه جلوگيري و سلامتي گوساله تضمين مي شود. برخي نکات کليدي مديريت جايگاه به شرح زير مي باشد:

 1. بستر خشک و پاکيزه براي محافظت گوساله و کاهش هدر روي حرارت از بدن آن مناسب مي باشد. بستر مي تواند شامل شن، کاه، ساقه ذرت، کاغذ و خرده چوب باشد. بايد بسيار مراقب بود که حاوي خاک، پاتوژن ها و کپک نباشد.

 2. استفاده از تهويه طبيعي و يا مکانيکي به هدف ورود هواي تازه محيط به جايگاه گوساله و تخليه هواي آلوده حاوي گرد و غبار، پاتوژن وگاز حاصله از فضولات بسيار مناسب مي باشد.

3. استفاده از پتوي خشک و تميز یا ژاکت گوساله براي گوساله هاي با سن کمتر از 3 هفته و همچنين براي جابه جايي گوساله ها در طي هواي سرد سال مناسب مي باشد.

 

انتشار یافته: ۱
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۱
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۳۵ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۱
0
0
ایشان رتبه اول کنکور در بین همکلاسی های دوران عمومی خود بودند و بسیار بسیار با سواد هستند. واقعا اسطوره علمی شرق کشور می باشند.
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
ادامه