کد خبر: ۵۳۵۳۷

یکی از معروف‌ترین جاذبه‌های توریستی آسیا در کامبوج، اقدامی مهم و مثبت را برای حفاظت از حیوانات در پیش گرفته است.

به گزارش حکیم مهر به نقل از ایسنا، به دنبال فشارهای گروه‌های فعال حقوق حیوانات، مقامات پارک باستان‌شناسی "انگکور" در شهر "سیم ریپ" کامبوج اعلام کردند که از اوایل سال ۲۰۲۰ میلادی فیل‌سواری را ممنوع خواهند کرد.

روند این ‌ممنوعیت هم‌اکنون زودتر از موعد آغاز شده است.

به گفته رسانه‌های محلی در تاریخ ۱۵ نوامبر، دو فیل از ۱۴ فیل موجود در این پارک به یکی از مناطق جنگلی محافظت‌شده در همان نزدیکی منتقل شده‌اند. ۱۲ فیل دیگر نیز تا اوایل سال آینده میلادی (۲۰۲۰) به همین جنگل منتقل خواهند شد.

به گفته یکی از مقامات پارک باستان‌شناسی "انگکور"، از آن‌جایی که فیل حیوان بسیار حساس و مهربانی است و ممکن است در چنین محیط‌هایی آسیب ببیند، این پارک تصمیم گرفته تا از هیچ حیوانی برای فعالیت‌های گردشگری استفاده نکند و فیل‌ها را نیز به محل طبیعی زندگیشان بازگرداند.

در سال ۲۰۱۶ میلادی، یک فیل به نام "سامبو" در "انگکور" کشته شده که توجه جهانی را به خود جلب کرد. علت مرگ این حیوان سکته مغزی و خستگی ناشی از سواری دادن به تعداد زیادی از مردم در این پارک اعلام شد.

دو سال بعد، صندوق جهانی حیات وحش گزارشی تحلیلی از جمعیت رو به کاهش فیل آسیایی منتشر و خاطرنشان کرد: که جمعیت این گونه در تنها سه نسل، ۵۰ درصد کاهش یافته است.

طبق اعلام مسوولان پارک "انگکور"، این سایت یونسکو با کاهش شمار گردشگران روبه‌رو شده است. آخرین گزارش‌ها حاکی از آن است که از ژانویه تا سپتامبر سال جاری میلادی (۲۰۱۹)، ۱.۸ میلیون گردشگر خارجی بلیت مجموعه "انگکور وات" را خریداری کرده‌اند که در مدت مشابه ۱۰ ماهه در سال ۲۰۱۸ میلادی کاهش ۱۳.۷ درصدی داشته است.

اگر چه هیچ پیش‌بینی‌ای در مورد تاثیر اتخاذ این سیاست بر شمار گردشگران و بازدیدکنندگان این سایت یونسکو وجود ندارد اما این تصمیم در حالی گرفته شده که شمار گردشگران و سازمان‌های گردشگری در سراسر جهان که جاذبه‌های مربوط به حیوانات را تحریم کرده‌اند، رو به افزایش است.

بنا بر گزارش سی‌ان‌ان، به تازگی یکی از بزرگ‌ترین سایت‌های مسافرتی در جهان اعلام کرده به هیچ سایتی که به پرورش نهنگ‌ها یا دلفین‌ها در اسارت مشغول است، بلیت‌فروشی نخواهد کرد.

 

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
ادامه