کد خبر: ۵۳۹۵۸

رئیس اداره حفاظت محیط زیست تالش گفت: به علت کاهش جمعیت سم داران وحشی، جمعیت کرکس های معمولی نیز کاهش یافته است.

به گزارش حکیم مهر به نقل از ایسنا، «عارف شادکام» با بیان اینکه کرکس معمولی (دال) از گونه های شاخص راس هرم غذایی و مقیم مناطق کوهستانی کشور است، گفت: برخی از جمعیت های مهاجر آن در فصل بهار و پاییز در مناطق دشتی و تالابی قابل مشاهده هستند.

وی افزود: در سال های اخیر به علت کاهش جمعیت سم داران وحشی و همچنین استفاده بیش از حد آنتی  بیوتیک ها در دام های اهلی و متعاقب آن مسمومیت جمعیت این گونه کاهش چشمگیری داشته است.

شادکام از رهاسازی یک بهله کرکس و یک پستاندار کوچک به نام نوتریا خبر داد و خاطرنشان کرد: این کرکس که توانایی پرواز خود را از دست داده بود توسط یکی از دوستداران محیط زیست به اداره محیط زیست تالش تحویل و پس از پنج روز تیمار و تغذیه در منطقه حفاظت شده لیسار رهاسازی شد.

وی تصریح کرد: یک نوتریا که در دام صیادان ماهی اسیر شده بود، پس از تحویل و اطمینان از  بهبود شرایط زیستی این پستاندار در رودخانه کرگانرود رهاسازی شد.

رئیس اداره حفاظت محیط زیست تالش گفت: کرکس معمولی از گونه های حمایت شده در قوانین حفاظت محیط زیست  کشور محسوب می شود.

شادکام با ابراز خرسندی از اقدام به موقع دوستداران محیط زیست و حیات وحش که با اطلاع رسانی محیط بانان منطقه را از گرفتارشدن این پرنده آگاه کردند،از تمامی علاقمندان محیط زیست درخواست کرد در صورت مشاهده جانوران آسیب دیده در طبیعت مراتب را در اسرع وقت به اداره محیط زیست اطلاع دهند تا نسبت به درمان و احیای این گونه ها اقدام لازم انجام شود.نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
ادامه