کد خبر: ۵۴۰۸۰

رئیس اداره حفاظت از محیط زیست گرمسار بابیان اینکه سال‌ها است که یوزپلنگی در این منطقه مشاهده نشده است، گفت: خشک‌سالی و تهدیدهای زیست‌محیطی عامل مهاجرت این گونه نادر بوده است.

به گزارش حکیم مهر به نقل از مهر، «مجتبی قندالی» ضمن بیان اینکه گستره خانگی یوزپلنگ گسترده است و یک یوزپلنگ می‌تواند در محدوده ۲۵ کیلومتر در طول یک روز حرکت کند، اظهار داشت: در سال‌های گذشته یوزپلنگ در منطقه گرمسار حضور داشت اما باوجود خشک‌سالی‌های اخیر و تهدیدهای زیست‌محیطی یوزها از منطقه مهاجرت کردند.

وی با اشاره به اینکه سال‌ها است یوزپلنگی در محدوده گرمسار مشاهده نشده است، افزود: کریدورهای حیات‌وحش را نمی‌توان مسدود کرد و گونه‌های جانوری مانند یوزپلنگ با توجه به شرایط حیاتی موردنیاز از این کریدور حرکت کرده و به سمت چاه شیرین سمنان مهاجرت کردند.

برگزاری دوره‌های آموزشی تخصصی ویژه محیط‌بانان

رئیس اداره حفاظت از محیط زیست گرمسار بایادآوری اینکه چاه شیرین در جنوب شهر سمنان و یکی از مناطق شکارممنوع و حفاظت‌شده است، گفت: تاکنون سه مورد مشاهده یوزپلنگ در این منطقه گزارش‌شده است.

قندالی از برگزاری دوره‌های آموزشی تخصصی ویژه محیط‌بانان نیز خبر داد و گفت: این دوره‌های آموزشی در حوزه‌های مختلفی ازجمله مدیریت حیات‌وحش، کار با جی‌پی‌اس و شیوه مقابله با گونه‌های جانوری به‌ویژه یوزپلنگ برگزار می‌شود.

وی افزود: آموزش‌های ویژه تخصصی در حوزه زنده‌گیری حیات‌وحش، نشان‌گذاری جانوران، بیهوشی و سرشماری حیات‌وحش نیز از دیگر سرفصل‌های آموزشی است که در این دوره‌ها ساماندهی می‌شود.

احتمال بسیار ضعیف حضور یوزپلنگ در محدوده گرمسار

رئیس اداره حفاظت از محیط زیست گرمسار بابیان اینکه در دو سال اخیر وضعیت بارندگی و پوشش گیاهی در منطقه بهبودیافته است، تصریح کرد: این امر توانسته بخش زیادی از مهاجرت گونه‌های جانوری را جلوگیری کند.

قندالی با اشاره به مشاهده رد پای یک جانور گوشت‌خوار در حوزه شهرستان گرمسار بیان کرد: یوزپلنگ به سمت مناطق دشتی حرکت می‌کند و این‌گونه جانوری بی‌نهایت موجودات حساسی هستند و از صدا فرار می‌کنند بنابراین احتمال اینکه این رد پا متعلق به یوزپلنگ باشد بسیار پایین است.

وی با تأکید بر اینکه سال‌ها است که یوزپلنگی در این حوزه مشاهده نشده است، گفت: این در حالی است که شرایط لازم برای حضور یوزپلنگ در پارک ملی کویر گرمسار فراهم‌شده است.

 

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
ادامه