کد خبر: ۵۴۲۰۸
تعداد نظرات: ۱ نظر
 
 

مـدیـرکـل دامـپزشکـی استان اردبیل که در برنامه رادیوئی مردم و مسئولان صدا و سیمای مرکز اردبیل سخن می گفت به نقش مهم دامپزشکی از مزرعه تا سفره غذایی اشاره کرد و گفت: تأمین بهداشت دام و پیشگیری از بیمـاریهـای مختلـف دامـی و نـظارت و کنترل بهداشتی فراورده های خام دامی نقش مهم و ویژه دامپزشکی را از مزرعه تا سفره غذایی جامعه نمایان می سازد.

به گزارش حکیم مهر به نقل از روابط عمومی اداره کل دامپزشکی استان اردبیل، «دکتر صادق صالحی» تصریح کرد: دامپزشکی ارگانی تخصصی و تشکیلات حرفه ای در تأمین امنیت غذایی جامعه است و با ارائه خدمات اجرائی و نظارتی نقش مهمی در تضمین سلامت مواد غذایی ایفاد می نماید.

این مقام مسئول در تشریح سخنان خود یادآور شد : انواع دامها اعم از گاو ، گوسفند و انواع طیور از مرحله آغازین رشد خود در دامداریها و مرغداریها تحت نظارت بهداشتی و پیشگیرانه دامپزشکی قرار دارند و پس از طی فرایند پرورش بهداشتی با نظارتهای خاص در کشتارگاهها این مواد پروتیئنی به مراکز عرضه و بازار می رسند و در آنجا نیز تحت نظارتهای مستمر بازرسان دامپزشکی با دقت و حساسیت خاص به دست مصرف کننده می رسند که این خود مؤید نقش مؤثر و تلاش برنامه ریزی شده دامپزشکی برای رسیدن محصولی سالم و بهداشتی به سفرهای غذایی مردم است.

در حال حاضر مشکلی از نظر بیماریهای دامی در استان وجود ندارد

مـدیـر کــل دامپـزشکی استان در ادامه سخنانش به نقش دامپزشکی در حوزه بهداشتی و پیشگیری از بیماریهای دامـی اشـاره کـرد و افـزود : اگـر امروز ادعا می شود بیمـاری حادی در استان وجود ندارد به پشتوانه تلاش شبانه روزی همکاران این اداره کل و اجرای هدفمند و برنامه ریزی شده واکسیناسیون و رصد و پایش بیماریهای مختلف دامی در جمعیت دام و طیور منطقه است.

وی بـه ضـرورت همکاری دامداران با اکیپهای مایه کوبی دامپزشکی تأکید کرد و افزود در طول سال چندین طرح ضربتی واکسیناسیون بر علیه بیماریهای مختلف دام و طیـــور انجام می شود که نمونه بارز آن اجرای طرح ملی و فراگیر واکسیناسیون نیوکاسل بر علیه طیور بومی برای اولیــن بـار در سطح استان است که هم اکنون نیز در حال اجراء است.

در ایــن راستـــا بیماریهای مختلف دام و طیور که روی سلامت و بهداشت عمومی جامعه تأثیر گذار هستند یا در حــوزه اقتصـاد ملی اهمیت دارند مانند بیماری تب برفکی ، شاربن ، آبله .... و بسیاری از بیماریهای مشترک مانند بروسـلوز ، هــاری و .... از بیمـاریهای بسیار مهمی هستند که ما کنترل می کنیم و تا حد توان خود تلاش می کنیم از شیوع این بیماریها در استان پیشگیری شود.

کشتارگاه صنعتی دام شهرستان مشگین شهر همزمان با سفر رئیس جمهور و هیئت دولت به استان اردیبل افتتاح می شود

مدیرکل دامپزشکی استان در عین حال از افتتاح قریب الوقوع کشتارگاه صنعتی دام شهرستان مشگین شهر همزمان با سفر رئیس جمهور و هیئت دولت به استان اردبیل خبر داد و افزود با افتتاح این کشتارگاه ، کشتارگاه سنتی دام شهرستان رسماً تعطیل و کلیه کشتارها در شرایط کاملاً بهداشتی انجام شده و پس از تایید دامپزشکی روانه بازار مصرف خواهد شد.

به گفته دکتر صالحی از ابتدای سالجاری 125 هزار و 729 رأس دام و 9 میلیون و 507 هزار و 391 قطعه طیور در کشتارگاههای دام و طیور استان تحت نظارت دامپزشکی کشتار و در چرخه مصرف وارد شده است.

متخلفین حوزه سلامت و امنیت غذایی را بدون اغماض به مراجع قضایی معرفی می کنیم

دکتر صالحی در ادامه سخنانش اظهار کرد محوری ترین فعالیت دامپزشکی نظارت بهداشتی بر کشتارگاههای دام و طیـور و عـرضـه بهداشتی فراورده های خام دامی و عمده ترین چالش دامپزشکی کشتارهای غیر مجاز کنار جاده ای در محورهای مواصلاتی برخی از شهرستانهای استان است .

وی افزود در این راستا با کشتارکنندگان غیر مجاز که خارج از کشتارگاه و ضوابط بهداشتی دامپزشکی اقدام به تهیه و توزیع فراورده های خام دامی می کنند به شدت برخورد می کنیم و این متخلفین را با تشکیل پرونده جهت سیر مراحل قانونی به مراجع قضایی معرفی نموده ایم و در بین آنها موردی نمی توان یافت که در مراجع ذیصلاح پرونده قضایی نداشته باشد.

به گفته این مقام مسئول بازرسان بهداشتی دامپزشکی از ابتدای سالجاری بیش از 41 هزار و 311 مورد بازدید بهداشتی از مراکز تولید ، توزیع و عرضه فراوده های خام دامی بعمل آورده و نزدیک به 155هزار و 224 کیلوگرم فراورده های غیر بهداشتی ، فاسد و تاریخ منقضی ضبط و معدوم شده و 215 متخلف به مراجع قضایی معرفی شده اند.

مدیرکل دامپزشکی استان در پایان سخنانش از مدیریت و دست اندرکاران رسانه ملی که در اطلاع رسانی و انعکاس فعالیت های دامپزشکی تلاش می نمایند ، نقدیر و تشکر کرد.

انتشار یافته: ۱
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۱
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۱۹ - ۱۳۹۸/۰۹/۲۵
1
0
درود
احسنت
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
ادامه