کد خبر: ۵۴۴۸۴

در هشتاد و یکمین جلسه کمیته محیط زیست و خدمات شهری شورای شهر تهران بر ابلاغ دستورالعمل نظارت بر ساماندهی سگ‌های بدون صاحب تأکید شد.

به گزارش حکیم مهر به نقل از فارس، هشتاد و یکمین جلسه کمیته محیط زیست و خدمات شهری شورای شهر تهران با حضور رئیس و مشاوران این کمیته، مدیرکل محیط زیست و توسعه پایدار شهرداری تهران و مدیرعامل شرکت ساماندهی صنایع و مشاغل شهرداری تهران برگزار شد.

در این نشست که به موضوع ساماندهی و نظارت بر جمع‌آوری و نگهداری سگ‌های بدون صاحب و اقدامات شهرداری تهران در این حوزه انجام شد، «سید آرش حسینی میلانی» ابتدا با مرور جلسات برگزار شده پیشین در این رابطه، خواستار ابلاغ هرچه سریع‌تر تدوین و تنظیم نهایی دستورالعمل نظارت بر ساماندهی سگ‌های بدون صاحب به بخش‌های مختلف خدمات شهری شد.

«حمیدرضا تحصیلی»، مدیرعامل شرکت ساماندهی صنایع و مشاغل شهرداری تهران هم در این جلسه وضعیت نگهداری سگ‌های بدون صاحب در قرنطینه آرادکوه و مشکلات و موانع موجود قانونی در نگهداری و رهاسازی سگ‌های بدون صاحب را تشریح کرد.

رعایت الزامات بهداشتی در جمع‌آوری و نگهداری سگ‌های بدون صاحب، جایگاه کارگروه نظارت بر ساماندهی سگ‌های بدون صاحب، برآورد بودجه لازم بر امر ساماندهی سگ‌های بدون صاحب و... از جمله مسائلی بودند که در این جلسه از سوی مشاوران و کارشناسان کمیته محیط زیست و خدمات شهری مطرح شد.

در ادامه این جلسه، رئیس کمیته محیط زیست و خدمات شهری شورای شهر تهران با تاکید بر گسترش نظارت‌های محیط زیستی بر سازمان‌ها و شرکت‌های شهرداری تهران اظهار داشت: ما دستگاه‌های مختلفی در شهرداری تهران داریم که در ابعاد مختلف محیط زیست شهری فعالیت می‌کنند اما برآیند اثرات اقدامات آنها بر بهبود شرایط محیط زیست شهری نیازمند پایش و ارزشیابی توسط اداره‌کل محیط زیست شهرداری است و در این رابطه لازم است گزارش عملکرد آنها به اطلاع شهروندان برسد.

حسینی میلانی با بیان اینکه در فرایند سیستمی نگهداری سگ‌های بدون صاحب در کهریزک مشکلاتی وجود داشته که باید آن مسائل حل و فصل شوند، تصریح کرد: ما باید راهکارهای بهینه در مسئله جمع‌آوری، نگهداری و رهاسازی سگ‌های بدون صاحب پیدا کنیم که متناسب با مسئولیت‌ها و اختیارات مدیریت شهری باشد.

وی با تاکید بر انجام پایش‌های لازم برای برآورد فصلی جمعیت سگ‌های بدون صاحب در مناطق همجوار منطقه شهری تهران و پارک‌های جنگلی خاطرنشان کرد: باید برای شورا مشخص شود که جمعیت و وضعیت سگ‌های بدون صاحب در حوزه حریم منطقه شهری تهران به چه صورتی است و متناسب با این وضعیت، اعتبارات لازم در بودجه سال آینده شهرداری لحاظ شود.

حسینی میلانی مجددا بر ابلاغ دستور نهایی نظارت بر ساماندهی و کنترل جمعیت سگ‌های بدون صاحب در آینده‌ای نزدیک تاکید کرد و خواستار ارائه گزارش از سوی شرکت ساماندهی صنایع و مشاغل شهرداری تهران در مسائل مربوط به سایر حیوانات شهری شد.

برگزاری پنج جلسه کارگروه نظارتی ساماندهی سگ‌ها

این در حالی است که «شینا انصاری» مدیر کل محیط زیست و توسعه پایدار شهرداری تهران در خصوص تدوین دستور العمل نظارت بر عملکرد مراکز نگهداری و کنترل جمعیت سگ های بدون صاحب و همچنین برگزاری این جلسه به خبرنگار فارس گفت: همانطور که اطلاع دارید از سوی شهردار تهران یک وظیفه نظارتی به اداره کل محیط زیست سپرده شد.

وی افزود: از آنجایی که باید برای نظارت بهتر دستورالعملی تهیه می‌شد، جلساتی را با عنوان کارگروه نظارتی برگزار کردیم که در آن جلسات نمایندگان دامپزشکی، محیط زیست استان تهران، فرمانداری، ساماندهی مشاغل، نمایندگان سازمان‌های مردم‌نهاد، نمایندگان اعضای شورای شهر و نمایندگان ستاد توان‌افزایی سمن‌ها حضور داشتند

انصاری گفت: یکی از مشکلات ما در برگزاری 4 جلسه کارگروه این بود که تعداد سمن‌های حامی حقوق حیوانات زیاد است و از آنجایی که قرار بود یک دستورالعمل نهایی شود، تکثر آراء باعث می‌شد تا این کار زمان‌بر و سخت باشد.

مدیرکل محیط زیست و توسعه پایدار شهرداری تهران خاطرنشان کرد: از این رو قرار شد در جلسات سه نماینده از کل سمن‌های حامی حقوق حیوانات حضور داشته باشند.

شینا انصاری گفت: پنج جلسه کارگروه نظارتی با حضور نمایندگان دستگاه‌های مسئول و تشکل‌های مردم‌نهاد فعال در این حوزه برای تدوین و ابلاغ دستورالعمل نظارت بر امر ساماندهی و کنترل جمعیت سگ‌های بدون صاحب تشکیل شده است.

وی با تاکید بر تعامل شهرداری تهران با وزارت کشور برای تدوین این دستورالعمل به تشریح دستورالعمل نظارت بر امر ساماندهی و کنترل جمعیت سگ‌های بدون صاحب در حوزه‌های زنده‌گیری، تیمارداری، عقیم‌سازی و رهاسازی و ماتریس شرح وظایف و مسئولیت‌ها در این چارچوب پرداخت.

 

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
ادامه