کد خبر: ۵۵۲۶۳
 
 

رئیس اداره دامپزشکی شهرستان قزوین دلایل لزوم انجام فرآیند عقیم سازی کود را بیان کرد.

به گزارش حکیم مهر به نقل از روابط عمومی اداره کل دامپزشکی استان قزوین، «دکتر مهدی جلوخانی» گفت: بسیاری از بیماریهای عفونی طیور (ویروسی، قارچی، باکتریایی، انگلی) از طریق مدفوع طیور مبتلا، منتقل می شود که خروج بدون ضابطه کود پایان دوره پرورش طیور به منظور مصارف کشاورزی و سایر موارد صنعتی یکی از راههای مهم انتقال بیماری به سایر نقاط می باشد.

دکتر جلوخانی تشریح کرد: یکی از اصول کنترل و کاهش شیوع و گسترش بیماری های عفونی طیور در بین مرغداریها رعایت دستورالعمل های دامپزشکی برای عقیم سازی یا عمل آوری کود در محل مرغداری، قبل از خروج و حمل آن و جلوگیری از پراکنده شدن کود درمحیط اطراف می باشد.

وی در ادامه گفت: کود موجود در مرغداری قبل از جابجایی و حمل ونقل باید در محل مناسبی دپو و روی آن با نایلون یا لایه ای از خاک پوشیده شود تا بر اثر رطوبت موجود و تخمیر انجام شده بسیاری از عوامل بیماری زای کود ناشی از افزایش حرارت درونی دمای ۴۲ تا ۵۵ درجه سانتیگراد و مدت زمان حدود ۵ روز غیر فعال گردند.

دکتر جلوخانی اظهار کرد: مدیران مرغداری­ها می توانند با توجه به شرایط مرغداری خود یکی از روش­های توصیه شده برای عمل آوری و عقیم سازی کود را انجام دهند  و تاکید می شود که مرغداران عقیم سازی کود تولیدی واحد تحت پوشش خود را را جدی بگیرند تا بیماریهای مانند آنفلوانزای پرندگان ،نیوکاسل و … صنعت مرغداری را تهدید نکند.

 

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
ادامه