کد خبر: ۵۵۶۱۹

رئیس اداره بهداشت و مدیریت بیماری های طیور از الزام مرغداری های تخمگذار به رعایت ضوابط بهداشتی تحت نظر مستقیم دامپزشک خبر داد.

به گزارش حکیم مهر به نقل از روابط عمومی اداره کل دامپزشکی خراسان جنوبی، «دکتر قاسم عجم» رئیس اداره بهداشت و مدیریت بیماریهای طیور گفت: رعایت ضوابط بهداشتی در مرغداری های تخمگذار بسیار حیاتی و مهم است و باید با مسئولیت مستقیم یک نفر دامپزشک کنترل و پایش گردد.   

وی افزود: تفاوت مرغ تخمگذار و گوشتی در حساسیت آنها به آنفلوانزای فوق حاد است که در سال 96 بیش از 25 میلیون از جمعیت مرغ تخمگذار کشور در اثر آن تلف شده اند. همچنین کنترل سالمونلا در این مرغداری ها به دلیل مصرف روز افزون تخم مرغ، اهمیت دو چندان دارد.

وی گفت : مرغهای تخمگذار به دلیل دوره نگهداری طولانی تر می توانند به بیماریهای مهم ویروسی از قبیل نیوکاسل مقاوم شده و آنرا از طریق کود مرغداری به مرغداری های گوشتی منتقل نمایند، لذا مدیریت صحیح سالم سازی کود و حمل بهداشتی آن حائز اهمیت می باشد.

عجم در خصوص وضعیت مرغداری های تخمگذار استان گفت: هم اکنون 34 واحد مرغداری تخمگذار با ظرفیت بیش از یک میلیون و 800 هزار قطعه در حال فعالیت می باشند که 4 واحد آنها بالای 200 هزار ظرفیت دارند. تعدادی از این واحدها سن مجاز 90 هفته را رعایت نکرده و باید اقدامات لازم برای حذف گله های مسن در استان توسط اتحادیه مرغداران انجام شود.

وی در مورد مزایای بکارگیری مسئول فنی دامپزشک در مرغداری های تخمگذار توضیح داد: این دامپزشکان نماینده بخش حاکمیت بوده و علاوه بر انجام نمونه گیری های دوره ای سالمونلا و امضای گواهی های بهداشتی جوجه ریزی، امکان صدور مجوز های حمل تخم مرغ و کود و ... را نیز خواهند داشت.

 

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
ادامه