کد خبر: ۵۶۱۴۶

نایب رئیس کانون انجمن صنفی مرغداران کشور گفت: عرضه مرغ بیش از کشش بازار است و مرغداران به شدت نگران نتایج تعطیلی بازار در روزهای آینده بر بخش تولید هستند.

به گزارش حکیم مهر به نقل از ایلنا، «حبیب اسدالله نژاد» با اشاره به احتمال تصمیم برای تعطیلی و محدودیت رفت و آمد در روزهای آینده، اظهار کرد: مرغداران مطابق هر ساله برای بازار ایام نوروز برنامه افزایش جوجه ریزی را انجام داده‌اند، اما با مشکلات جدی در بازار روبه‌رو شده‌اند.

وی ادامه داد: معمولا در ایام نوروز افزایش مصرف را داریم و بر این اساس میزان جوجه ریزی نیز افزایش پیدا می‌کند.

اسدالله نژاد با تاکید بر اینکه شیوع ویروس کرونا بازار مرغ را مانند سایر محصولات تحت تاثیر خود قرار داده است، افزود: این بیماری کاهش مصرف مرغ را مانند سایر کالاهای دیگر به همراه داشته است، اما با توجه به برنامه‌ریزی افزایش تولید برای نوروز و بالا رفتن هزینه تمام شده، زیان مرغداران بیشتر است.

وی اضافه کرد: در شرایطی که بازار کشش مصرف عرضه مرغ تولیدی را ندارد، تصمیم احتمالی برای تعطیلی و محدودیت تردد نگرانی تولیدکنندگان را افزایش داده است!

به گفته اسدالله نژاد؛ در حال حاضر هر کیلوگرم مرغ از مرغداران یک هزار تومان زیر نرخ مصوب و یک هزار و 500 تا 2 هزار تومان زیر قیمت تمام شده تولید خریداری می‌شود.

وی قیمت خرید هر کیلوگرم مرغ از مرغداران را 7 هزار و 800 و قیمت تمام شده تولید را 9 هزار و 500 تا 10 هزار تومان اعلام کرد.

اسدالله نژاد در پاسخ به این پرسش که شرکت پشتیبانی امور دام خرید مازاد عرضه مرغ را با هدف حمایت از مرغداران شروع کرده است، آیا این اقدام تاثیری بر بازار نداشته، گفت: با توجه به تغییر شکل قراردادهای شرکت پشتیبانی امور دام کشور مرغداران دیگر تمایلی به فروش مرغ خود به این شرکت نیستند که در عمل حضور این شرکت در بازار بی‌تاثیر کرده است.

وی توضیح داد: شرکت پشتیبانی امور دام در گذشته با مرغداران تهاتر می‌کرد به این معنی که مرغ را تحویل ‌گرفت و به ازای آن نهاده مورد نیاز آن‌ها را می‌داد، اما در قراردادهای جدید شکل خرید، نقدی ذکر شده، اما در اجرا بهای کالا 2 تا 3 ماه بعد پرداخت می‌شود.

اسدالله نژاد تصریح کرد: در شرایطی که مرغداران به نهاده یا پول برای ادامه تولید نیاز دارند تاثیر چند ماهه در پرداخت به معنی توقف تولید است که آن‌ها را در شرایط اقتصادی بدتری قرار می‌دهد، در نتیجه مرغداران ترجیح ‌می‌دهند تولید خود به زیان بفروشند، اما پول نقد دریافت کنند.

نایب رئیس کانون انجمن صنفی مرغداران کشور با انتقاد از عرضه مرغ منجمد توسط شرکت پشتیبانی امور دام این اقدام را تیر خلاص بر پیکر بی‌رقم تولید توصیف کرد.

اسدالله نژاد یادآور شد: تصمیم به تعطیلی یا محدودیت تردد برای حفظ سلامت جامعه اقدامی درست است، اما دولت نباید فراموش کند که توقف چرخه تولید نیز می‌تواند نتایج منفی زیادی به دنبال داشته باشد و در این شرایط  حمایت از تولید اهمیت زیادی دارد.

 
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
ادامه