کد خبر: ۵۶۳۰۹
تعداد نظرات: ۸ نظر
معاون بهداشتی و پیشگیری سازمان دامپزشکی کشور:
«دکتر علی‌صفر ماکنعلی» افزود: جوندگان به عنوان مخزن این بیماری هستند بنابراین بیماری مشترک تلقی می‌شود و برنامه کنترل موش در اماکن خاص (مرغ‌داری‌ها، انبارها و...) بایستی جدی گرفته شود ...

حکیم مهر: معاون بهداشتی و پیشگیری سازمان دامپزشکی کشور جزییات ویروس جدید با نام هانتا ویروس را تشریح کرد.

به گزارش حکیم مهر به نقل از ایسنا، «دکتر علی صفر ماکنعلی» با بیان اینکه جوندگان مخزن هانتا ویروس هستند، اظهار کرد: عارضه ریوی هانتاویروس  یک بیماری تنفسی شدید و گاه کشنده در انسان است که در اثر عفونت با ویروس هانتا ایجاد می شود. این بیماری در سال ۱۹۹۵ جزو «بیماری های اخطار کردنی» در بعضی از کشورهای توسعه یافته بود. هانتا ویروس برای اولین بار در دهه ۱۹۵۰ در جنگ آمریکا و کره  و در رودخانه Hantan  در کره شناسایی شد.

وی ادامه داد: هرکسی که با جوندگان حامل ویروس هانتا ویروس در تماس باشد در معرض خطر ابتلا به عارضه ریوی هانتا ویروس است. مواجهه با جوندگان آلوده به این ویروس در داخل و اطراف خانه می تواند باعث آلودگی انسان شود .

هانتا ویروس در کجا یافت می شود؟

معاون بهداشتی و پیشگیری سازمان دامپزشکی کشور اضافه کرد: موارد انسانی عفونت هانتا ویروس اندک است و معمولا در مناطق روستایی، جنگل ها، مزارع که  زیستگاه مناسبی برای جوندگان است، رخ می دهد. البته اطراف خانه یا محل کار و مکان هایی که جوندگان ممکن است در آن زندگی کنند مانند انبارها، ریخته ها... محل های بالقوه ای هستند که ممکن است افراد را در معرض ویروس قرار دهند.

روش انتقال ویروس هانتا به انسان

وی در بخش دیگری از صحبت هایش روش انتقال هانتا ویروس به انسان را تشریح کرد و گفت: این ویروس می تواند از طریق نیش جوندگان آلوده به ویروس به انسان منتقل شود که روش بسیار نادری است. همچنین هانتا ویروس می تواند از طریق تماس با ادرار، مدفوع و یا بزاق جوندگان آلوده و سپس انتقال آن به انسان از طریق لمس بینی یا دهان خود نیز منتقل شود. از طرفی مصرف غذای آلوده به ادرار، مدفوع  یا بزاق  جوندگان آلوده نیز می تواند افراد را بیمار کند.

علائم بالینی بیماری

وی با بیان اینکه دوره کمون بیماری به نظر می رسد بین ۱ تا ۸ هفته پس از قرار گرفتن در معرض ادرار تازه، مدفوع یا بزاق جوندگان آلوده ایجاد شود، اظهار کرد: علائم بالینی شبیه علائم کووید ۱۹ (تب، سرفه، تنگی نفس) است. علائم اولیه نیز شامل خستگی، تب و دردهای عضلانی است. همچنین میزان مرگ و میر در انسان حدود ۳۸ درصد است.

راه های پیشگیری

وی در ادامه گفت: تماس با جوندگان را در خانه ، محیط کار خود از بین ببرید یا به حداقل برسانید. اگر مکان زندگی یا کار شما، مناسبی برای حضور جوندگان نباشد آنها به این مکان ها نخواهند آمد و بنابراین کمتر با آنها در تماس خواهید بود. همچنین سوراخ ها و شکاف ها را در خانه یا گاراژ خود ببندید. تله هایی را در داخل و اطراف خانه خود قرار دهید تا آلودگی جوندگان کاهش یابد. همچنین محل زندگی و پیرامون خود از مواد غذایی پاکسازی کنید و در محیط زندگی شما غذا  برای تغذیه آنها وجود نداشته باشد.

به گفته وی نتایج تحقیقات اخیر نشان می دهد که بسیاری از افراد پس از تماس مکرر با جوندگان و یا مدفوع آنها به عارضه تنفسی هانتاویروس مبتلا شده اند .

یک نفر در چین بدلیل ابتلا به هانتا ویروس درگذشت

وی افزود: رسانه ها خبری با تیتر «مسافر چینی  که در داخل اتوبوس جان باخت نتیجه تست هانتا ویروس آن مثبت بود» منتشر کردند. در حقیقت مسافری که از یون نان (Yunnan) با اتوبوس در حال سفر به استان شاندونگ برای رفتن به محل کارش بوده روز دوشنبه هفته جاری در داخل اتوبوس در گذشت. ۳۲  مسافر دیگر در اتوبوس نیز مورد آزمایش قرار گرفتند و تا به حال اطلاعات بیشتری در رابطه با این مورد منتشر نشده است.

برنامه کنترل موش در اماکن خاص جدی گرفته شود

به گفته وی جوندگان به عنوان مخزن این بیماری هستند بنابراین بیماری مشترک تلقی می شود و برنامه کنترل موش در اماکن خاص (مرغ داری ها، انبارها و ..)  بایستی جدی گرفته شود .

وی در پایان گفت: با توجه به سبک زندگی و سطح بهداشت مردم کشور ما سطح چنین مخاطره ای برای مردم کشور ما بسیار پایین است و هیچ نگرانی نباید در این زمینه وجود داشته باشد. همچنین افرادی که با جوندگان کار می کنند و یا افرادی که در اماکن خاص دارای جونده، فعالیت دارند که ممکن است محل کارشان دارای جمعیت قابل توجهی از جوندگان باشند، بایستی معیارهای بهداشتی - محافظتی را رعایت کنند.

 

انتشار یافته: ۸
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۵
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۵۹ - ۱۳۹۹/۰۱/۰۷
1
3
روش انتقال با نیش جوندگان؟
نیش جوندگان؟؟؟؟؟
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۰۰:۲۰ - ۱۳۹۹/۰۱/۰۹
در سال موش ، موشها نیز نیش خواهند زد
.....................
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۰:۳۵ - ۱۳۹۹/۰۱/۰۸
2
3
کجای جوندگان نیش دارد؟؟؟؟؟
گزش!!!!!!!
آیا در کلانشهرها به وفور موش یافت نمی شود، چرا فقط مرغداری و انبار مثال زده می شود؟؟؟
.........................
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۱:۳۱ - ۱۳۹۹/۰۱/۰۸
1
2
ممنون از حکیم مهر که مجدد سانسور نمودند
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۱:۴۱ - ۱۳۹۹/۰۱/۰۸
1
3
احتمالا سوپ موش خورده بود
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۵۶ - ۱۳۹۹/۰۱/۰۸
1
4
............. لطفا ترتیبی اتخاذ دهید تا روشن شود که این موش های ساکن مرغداری ها در کشور مطابق فرمایش شما چند درصد حامل این ویروس هستند
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۴۸ - ۱۳۹۹/۰۱/۰۸
1
2
مراکز دامپزشکی باید تو این روزها تعطیل بشن اگرنه فاجعه کرونا پیش میاد.بنظرتون حفظ جون یک دامپزشک مهمتره یا حفظ جون حیوانات؟؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۰:۴۵ - ۱۳۹۹/۰۱/۰۹
0
1
................................
شما فقط و فقط یک پاسخ دهید
که ایا
ایا در ایران کانون مثبت داریم و یا داشته ایم؟
..........
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
ادامه