کد خبر: ۵۶۳۶۰
تعداد نظرات: ۱۶ نظر
معاون آموزشی وزیر بهداشت در گفت‌وگو با حکیم مهر:
«دکتر علی‌اکبر حق‌دوست» افزود: گاهی اوقات ممکن است لازم باشد یا شرایط ایجاب کند که ادغام فیزیکی آموزش پزشکی و دامپزشکی را مدنظر قرار دهیم ...
 
 

حکیم مهر- محسن طاهرمیرزایی: معاون آموزشی وزیر بهداشت و رئيس کمیته اپیدمیولوژی بیماری کرونا در ویدیوکنفرانس خبری خود با رسانه‌های مطرح کشوری، پاسخ‌گوی سوالات آنان بود.

 «دکتر علی‌اکبر حق‌دوست» معتقد است که در حال حاضر انتقال کرونا از سگ به انسان را به صورت خیلی محدود دیدیم، اما هنوز حیوانات خانگی یا اهلی دیگر، حتی میزبان فرعی این ویروس نبودند.

از نظر او انتقال آموزش دامپزشکی به وزارت بهداشت، اگرچه یک مساله بسیار مهم است اما طرح آن در مقطع زمانی کنونی که همه ذهن‌ها درگیر کنترل بیماری کروناست، سبب به حاشیه رفتن اصل موضوع می‌شود.

حکیم مهر: آقای دکتر، آیا کرونا بیماری زئونوز بوده و خطری درخصوص انتقال از حیوان به انسان دارد؟

ویروس کرونا از حیوان به انسان منتقل شده اما همان زمانی هم که در حیوان بوده، همه حیوانات را آلوده نمی‌کرده است. این ویروس به شکل اختصاصی در خفاش یا چند گونه دیگر می‌چرخیده و میزبان اصلی آن، این حیوانات بوده‌اند. سایر حیوانات به این ویروس آلوده نمی‌شده‌اند. در حال حاضر میزبان اصلی کرونا، انسان است و این ویروس از انسان به‌عنوان میزبان اصلی به انسان دیگر منتقل می‌شود.

حکیم مهر: آیا امکان درگیری حیوانات وجود دارد؟

با توجه به دانش فعلی ما و رفتاری که ویروس تا به اینجای کار از خود نشان داده، اگر حیوانات به این ویروس آلوده شوند، میزبان فرعی آن خواهند بود. لذا اصطلاحا ما به آن میزبان تصادفی می‌گوییم. اگر میزبان تصادفی یک ویروس حیوان باشد، به این معنی نیست که تمام گونه‌های حیوانات به آن مبتلا می‌شوند. مثلا در حال حاضر انتقال کرونا از سگ به انسان را به صورت خیلی محدود دیدیم، اما هنوز حیوانات خانگی یا اهلی دیگر، حتی میزبان فرعی این ویروس نبودند. اگر هم کرونا بین انسان و حیوانی مثل سگ منتقل شود، قطعا میزان خطر آلوده شدن سگ نسبت به انسان کمتر است. همچنین احتمال اینکه سگ آلوده یک انسان را آلوده کند، کمتر از یک انسان آلوده دیگر است. چون میزبان فرعی است.

حکیم مهر:‌ آقای دکتر، شیوع ویروس کرونا در جهان، یک بار دیگر اهمیت رشته دامپزشکی را به همه گوشزد کرد. بحث انتقال دامپزشکی از وزارت جهاد کشاورزی به وزارت بهداشت خیلی وقت است که مطرح شده. حضرتعالی به‌عنوان معاون آموزش وزیر بهداشت، آیا از این طرح حمایت می‌کنید؟

انتقال آموزش دامپزشکی به وزارت بهداشت، اگرچه یک مساله بسیار مهم است اما طرح آن در مقطع زمانی کنونی که همه ذهن‌ها درگیر کنترل بیماری کروناست، سبب به حاشیه رفتن اصل موضوع می‌شود. ما در سلامت یک اصل و یک مفهوم کلی تحت عنوان «سلامت واحد» داریم. از نظر ما سلامت، پزشکی، دامپزشکی و تمام مکانیسم‌های کنترل و ارتقای سلامت بین انسان، دام، گیاه و محیط زیست اشتراکات بسیار بالایی دارند. هرچقدر ما بتوانیم روی این نقاط اشتراک دست بگذاریم و این همبستگی را تقویت کنیم قطعا همه جا برای ما منفعت به ارمغان خواهند آورد. در این میان گاهی اوقات ممکن است لازم باشد یا شرایط ایجاب کند که ادغام فیزیکی آموزش پزشکی و دامپزشکی را هم مدنظر قرار دهیم و گاهی هم ممکن است شرایط ایجاب نکند و بتوانیم بدون تغییرات فیزیکی، همبستگی، همراهی و انسجام آموزشی را در این رشته‌ها افزایش دهیم. اما قطعا این مساله‌ای است که باید در آینده در مورد آن فکر کنیم و مساله امروز ما نیست.

حکیم مهر: ممنون از فرصتی که در اختیار ما قرار دادید.

 

انتشار یافته: ۱۶
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۴
دکتر دامپزشک
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۰:۰۴ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۱
0
6
به دامپزشکی که میرسی همه چی به حاشیه میره!!
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۰:۱۲ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۱
1
5
خواهشا موضوع رو پیگیری کنید واقعا لازمه این ادغام
ناشناس
|
United States
|
۰۰:۳۶ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۱
0
4
انتفال کرپنا از سگ به انسان دیده نشده برعکس بوده در هنگ کنگ
رئیس یکی از دانشکده های دامپزشکی ایران
|
United Kingdom
|
۰۱:۰۵ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۱
2
8
پیوستن دامپزشکی به مجموعه وزارت بهداشت، اشتباه محض است. فقط همین را عرض کنم که تجربه انتقال دامپزشکی به حوزه معاونت علوم پزشکی در دانشگاه آزاد اسلامی به هیچ عنوان تجربه موفقی نبوده است و آموزش دامپزشکی را با بحران جدی مواجه ساخته است و دانشکده های دامپزشکی دچار چالش های جدی شده اند. به علاوه نگاه بالا به پایین به دامپزشکان در حوزه معاونت علوم پزشکی و وزارت بهداشت موجب گردیده تا عرصه بر دانشکده های دامپزشکی تنگ تر و تنگ تر شود. به نظر من دامپزشکی به دلیل اهمیت بسیار بالایی که دارد یا باید تبدیل به یکی از معاونت های ریاست جمهوری شود یعنی به صورت مستقل یا این که در وضعیت فعلی خود باقی بماند. به هر حال موافقان الحاق دامپزشکی به وزارت بهداشت مصداق ضرب المثل "آواز دهل شنیدن از دور خوش است" می باشند. ما که یک سال است با حوزه معاونت علوم پزشکی دانشگاه کار می کنیم می بینیم که با چه چالش هایی مواجه شدیم. حوزه معاونت علوم پزشکی هیچ گونه درک صحیحی از رشته دامپزشکی و آموزش ان ندارد و تاکنون یعنی در یک سال اخیر تصمیماتی برای رشته دامپزشکی گرفته که حقیقتا اکثر مسئولین اجرایی، اساتید و دانشجویان ناراضی هستند. صحبت در این زمینه بسیار است لکن در این مجال نگنجد فقط به عنوان فردی دلسوز در صنف دامپزشکی همین را می توانم بگویم والله الحاق دامپزشکی به وزلرت بهداشت به صلاح نیست. والسلام.
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۲:۴۳ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۱
انتقال آموزش به وزارت بهداشت صرفا در صورتی ارزشمند است که این وزارت خانه کاهش شدید ظرفیت رشته دامپزشکی را اجرا کند.
خودی
|
Netherlands
|
۰۴:۲۵ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۱
2
0
ایشون هیچ فکری در خصوص ابعاد کار نداره و هم فکران ایشون جز دسته herd immunity هستند (صرفا جهت اطلاع)
ژنرال آگوستو خوزه رامون پینوشه اوگارته
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۵۵ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۱
2
4
برای بار n+1ام عرض میکنم:
دوستان و دسوزان دامپزشکی کشور!
با الحاق آموزش دامپزشکی به وزارت بهداشت هیچ مشکلی حل نخواهد شد چرای مطلب را توضیح میدهم
الآن دانشجویان مهندسی مکانیک ما برای پایان نامه ارشد یا دکترا باید به عنوان مثال پیشرفته ترین خودروهای دنیا را آنالیز کنند و مقاله و ISI و... کلی سختی بکشند تا فارغ التحصیل شوند ولی همین عزیزان که نخبه های دوران دبیرستان بوده اند و دانشگاه هم خیلی زحمت کشیده اند وقتی اومدند بیرون با پیشنهاد وزیر برای پیش فروش پراید و درخواست از بانک مرکزی برای دادن وام به مردم برای خرید پراید مواجه اند!
عزیزان دامپزشک در همه رده های خدمت!
شما نخبه ترین آدم ها را در بهترین دانشگاهها تربیت کنید و بفرستید تو سازمان دامپزشکی!
خروجی آن چه خواهد بود؟
چند مصاحبه اخیر مقامات محترم دامپزشکی را بخوانید و کامنتها و بازخورد انتشار نظرات و تعداد نظرات غیر قابل انتشار را!
شما هر آدم خیره ای را وارد این سازمان بکنید فرسوده و سرخورده میشه دو تا از دوستان امریه بودند تو شهرستانی وقتی اداره کل در خصوص عدم ارائه گزارش بیماریها بهشون دستور داده بود قید استخدام را زدند و رفتند دنبال ادامه تحصیل الآن هم عضو هیأت علمی اند
عزیزان دامپزشک!
ما در اجرا مشکل داریم نه آموزش!
سازمان دامپزشکی باید مثل موسسه رویان باشد نه مرتب مصاحبه و تکذیب رخداد بیماری و عکس و انتشار مجموعه تصاویر بازدیدهای کم اثر!
پاسخ ها
ناشناس
| United States |
۰۲:۰۵ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۲
من شیفته تو شدم
نمیدونم کجا کار میکنی و کی هستی فقط بدون که اگه یه حرف حسابی تو این مدت خونده باشم حرفهای تو بوده

.............. سیستم دامپزشکی ایران کنن که امثال تو رو ازش فراری دادن
ژنرال آگوستو خوزه رامون پینوشه اوگارته
| Iran, Islamic Republic of |
۰۶:۳۳ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۲
ناشناس محترم ۰۲:۰۵ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۲
چاکرتم داداش!
بنده تو 3 استان کار کردم طی مدت 16 سال
فعلا هم دانشجوی دوره phd دانشگا شهید چمران هستم
یکی از فهمیده ترین دوستان باسواد و متعهدم می گفت:
فاتحه دامپزشکی را وقتی خوندند که دامپزشک را از سر گله آوردند پای کامپیوتر(برای تهیه مجموعه تصاویر و ... وگرنه ما با سرچ علمی مسائل مرتبط با این حرفه مشکل نداریم)
چند وقت پیش تو یکی از مناطق سیل زده کشور بودیم دیدم از اداره کل اون استان نامه فرستادند که از دوستان بخواید عکس ها را افقی تهیه کنند!(ما که نزدیک به چند صد کیلومتر رفته بودیم و چند روز وسط گل و لاشه های تلف شده بودیم خیلی تعجب کردیم گفتیم چه سر فارغی دارند مقامات که دنبال فکر کردن به اینجور چیزها هم هستند که گفتند از مقامات بالاتر از اداره کل استان درخواست کرده اند!
گفتم رحم الله من قرأ الفاتحة مع الصلوات
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۴۹ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۱
0
1
ایران با خوشبیتی تمام و در بهترین حالت سالی ۲۰۰ دامپزشک نیاز دارد. ولی الان سالی سه تا چهار هزار دامپزشک فارغ التحصیل میکند که واقعا برای وزارت علوم جای تاسف دارد.

آیا وزارت بهداشت حاضر است جلوی مجلس و باقی مراکز قدرت بایستد و ظرفیت این رشته را با کاهش شدید به تعداد منطقی برساند؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۰۷ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۱
0
1
سازمان بهداشت جهانی (WHO) که متولی اصلی بهداشت و سلامت جهان است همه کشورها را به تجمیع و جامعیت نهادهای بهداشتی از جمله سازمان دامپزشکی زیر نظر مستقیم وزارت بهدلشت البته به شکل حفظ هویت کامل تخصصی و به دور از هر گونه ادغام فیزیکی با دیگر بخش های وزارتخانه ترغیب و تشویق می کند.

اتفاقا بروز پاندمی Covid-19 بر خلاف جناب آقای دکتر حق دوست نشان داد که تا چه حد ایجاد حداکثر هماهنگی خداکثری و ارتباط سازمانی ساختارهای بهداشتی کشور در شرایطی که سالیانه تعداد جدید بیماری مشترک انسان و دام پدیدار می شود، برای حفط سلامت مردم اهمیت دارد.

از جناب آقای دکتر علی اکبر حق دوست که یک اپیدمیولوژبست برجسته هستند بیشتر از اینها انتظار هست.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۴۲ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۲
1
1
جناب آگوسته خوزه رامون نمیدونم چیچی، تهیه ی عکس و فیلم از خدمات جنابعالی و سایر دامپزشکان نه تنها کار بدی نیست بلکه نیاز شدید جامعه ی امروز دامپزشکی ماست. ما شدیدا گمنامیم و ناشناس. و اولویت هر دامپزشک باید شناساندن ارزش و زحمات همکاران ما در این رشته به مردم باشد
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۲۰:۴۰ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۲
حق با شماست(خوشحال باشید)!
اگه جمله آخر بنده که عرض کردم دامپزشکی باید مثل رویان باشد را متوجه می شدید قطعا وضع ما بهتر از الآن بود!
مرحوم دکتر کاظمی آشتیانی و همکارانشان روزی که به تکنولوژی سلولهای بنیادی دست یافتند وقت ملاقات از مقام معظم رهبری گرفتند و اونجا از موفقیت استراتژیک خود با افتخار و عزت صحبت کردند روش معرفی یک مجموعه به جامعه اینه!
شما بفرما در چند سال اخیر با تهیه مجموعه تصاویر سازمان دامپزشکی از دیدارها و ... چه گلی به سر جامعه دامپزشکی ما زده شد؟
من نمیگم دامپزشکی باید تکنیک کنترل مثلا سقط جنین را یا ریشه کنی تب برفکی را یا .... به همه دامداران کشور یاد بده یا مثلا واکسن ppr بسازد که دو سال ایمنی ایجاد کند یا ...و بعد اطلاع رسانی کند و عکس و فیلم و ...
حداقل کشتار غیر مجاز دام یا مرغ در چند تا استان را جمع کنه که تصاویرش تو فضای مجازی مایه سرافکندگی همه ماست!
چرا دامپزشکی و دانشکده ها با همدیگر تعامل سازنده ندارند و از توان دانشکده ها برای حل مشکلات استفاده نمیشه؟
داستان میانکاله هنوز فراموش نشده، انتقادات دکتر شریفی استاد محترم دانشکده دامپزشکی مشهد به روند مبارزه دامپزشکی با بروسلوز در همین سایت منتشر شد چرا ترتیب اثر داده نمیشود؟(چون وقتی برای فکر کردن به این مسائل نیست همش شده مصاحبه و تکذیب و تقدیر و تجلیل و...)
درد دل همه دلسوزان دامپزشکی از این جنس است برادر!
دکتر سلطانی منش
| Iran, Islamic Republic of |
۰۱:۰۲ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۴
اساساً سازمان دامپزشکی کشور یک دستگاه اجرایی است و مقایسه ی آن با یک مرکز تحقیقاتی اصلا صحیح نیست. شما سازمان دامپزشکی را باید با یک دستگاه اجرایی مثل خودش ( یکی از معاونت های وزارت بهداشت) بسنجید.
مقایسه موسسه رویان با موسسه سرم سازی رازی منطقی تر است.
حوزه ی دامپزشکی اگر نیاز به این مراکز تحقیقاتی مدرن داشته باشد( که دارد) باید وزارت علوم وارد عمل شود(مثل رویان که متعلق به جهاد دانشگاهی و زیر نظر وزارت علوم است) و نه ارگان اجرایی و حاکمیتی!
چه خوب بود چند تا از این دانشکده های دامپزشکی صرفا تولید کننده ی مدرک را به پژوهشکده ی دامپزشکی تبدیل میکردند تا هم نیاز روز کشور را برطرف کنند هم با عمر جوانان این مملکت بازی نکنند.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۰:۵۰ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۳
1
0
تنها راه حل انحلال سازمان دامپزشکی با قوانین سال ۱۳۴۹ هستش دشمن شماره یک دامپزشک هستش
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۰:۵۷ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۳
1
1
برید ببینید تا حالا پرستاران و کادر آزمایشگاه و بهورزان چه ارزشی در وزارت داشتن الان دارن براشون اشک تمساح میریزن دامپزشکان هم برن وزارت بهداشت همون میشن فقط حال و روز پزشکان متخصص و تا حدی عمومی خوبه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
ادامه