کد خبر: ۵۶۵۱۴
تعداد نظرات: ۱۴ نظر
گفت‌وگوی حکیم مهر با سرپرست دفتر بهداشت و مدیریت بیماری‌های دامی سازمان دامپزشکی:
«دکتر سید بهمن نقیبی» افزود: فقط ۴ ماه است که به دلیل ملاحظات مدیریتی موجود در سطح سازمان از دفتر رفته بودم؛ طبیعی است از آنجا که فاصله خیلی زیادی نیفتاده، برنامه‌ها را ادامه خواهیم داد ...
 
 

حکیم مهر- محسن طاهرمیرزایی: رئیس سازمان دامپزشکی کشور با صدور حکمی، دکتر سید بهمن نقیبی را با حفظ سمت به سرپرستی دفتر بهداشت و مدیریت بیماریهای دامی این سازمان منصوب کرد. این اتفاق بهانه‌ای شد تا به سراغ این مدیر کهنه‌کار برویم و برنامه‌های او را برای سال جدید، جویا شویم.

 «دکتر سید بهمن نقیبی» بیماری تب‌برفکی را یکی از بیماری‌های مهم کشور عنوان می‌کند و می‌گوید: «در جلسه‌ای که به این منظور برگزار کردیم، مروری داشتیم بر اینکه عملیات ما در سال گذشته به چه ترتیب بوده و در حال حاضر چه واکسن‌هایی در اختیار داریم.»

حکیم مهر: آیا مسئولیت جدید حضرتعالی موقت است یا ادامه‌دار؟

به لحاظ قانونی آنچه مسلم است این است که وقتی پست اصلی من مدیرکلی دفتر قرنطینه است، علی‌القاعده طبق قوانین دوره سرپرستی دوره موقتی خواهد بود.

حکیم مهر: برنامه‌های جدید شما برای کنترل بیماری‌های دامی در کشور چیست؟

همین دیروز با همکاران در دفتر بهداشت و مدیریت بیماری‌های دامی درخصوص بیماری‌های زئونوز و مشترک، جلسه مفصلی برای مرور آنچه باید انجام دهیم، داشتیم. همچنین یکی از بیماری‌هایی که همیشه در کشور اهمیت خاص دارد، تب برفکی است. در جلسه مروری داشتیم بر اینکه ببینیم عملیات ما در سال گذشته به چه ترتیب بوده و در حال حاضر چه واکسن‌هایی در اختیار داریم.

مورد دیگر اینکه بررسی کنیم که برنامه عملیاتی تب برفکی در کشور را چطور باید پیش ببریم. اما مهمترین مطلب این است که امسال به همه کانون‌های تب برفکی که در کشور بروز کند، حتما و حتما در قالب یک بررسی دقیق برمی‌گردیم تا ببینیم علل بروز بیماری در آنجا چه بوده، چه واکسنی استفاده شده و چه فاصله‌ای بین استفاده از واکسن تا بروز بیماری اتفاق افتاده است. به طور کلی ما تمام مزارع را از لحاظ اینکه کانون بیماری باشند، حتما یک بررسی دقیق خواهیم کرد و هر ۳ ماه، بررسی داده‌ها را خواهیم داشت که چه سویه خاصی در کشور در حال گردش است و آیا واکسن‌ها کفایت این موضوع را دارند؟ این مساله را به اطلاع شرکت‌های واکسن‌ساز هم خواهیم رساند. این مهمترین برنامه ماست.

ضمن اینکه هم‌اینک به طور روتین فصل واکسیناسیون آبله و شاربن است. در جاهایی که همچنان درخصوص شاربن واکسیناسیون انجام می‌دهیم، در مورد آبله هم همین اتفاق می‌افتد. برای آبله یک برنامه جدی‌تر را پیگیری می‌کنیم که به سمت هدفمندی برویم. برنامه‌ای را عرض چند روز آینده به استان‌ها ابلاغ می‌کنیم که نظرات آنها را بگیریم تا در جاهایی که امکان داشته باشد، واکسیناسیون آبله را هدفمند کنیم و اگر ببینیم سالیان سال کانونی وجود نداشته، به تدریج به سمت حذف تدریجی واکسن در آن قسمت برویم.

تصور من این است که در زمستان سال گذشته حجم عملیات خوبی درخصوص بیماری «ال‌اس‌دی» انجام شده است، با این حال پایش می‌کنیم که اگر با موردی از این بیماری مواجه شدیم، وضعیت آن را مورد بررسی قرار دهیم. سیاست سازمان هم این است که در دامداری‌های سنتی، در روستاها و در بین عشایر از واکسن هترولوگ آبله برای لمپی‌اسکین استفاه کنیم اما در ارتباط با گاوداری‌های صنعتی به دلیل اینکه واکسن همولوگ ثبث شده در کشور داریم، قطعا فقط استفاده از این واکسن را در دستور کار داریم. این سیاست‌های کلی ما در لااقل ۶ ماه ابتدایی سال است.

 ضمن اینکه در زمینه بیماری‌های مشترک در ارتباط با هاری، واکسیناسیون ما در حجم وسیع‌تری انجام می‌شود. خوشبختانه حجم ذخیره واکسن هاری ما خیلی خوب است و به زودی هم مناقصه دیگری را برگزار می‌کنیم تا خیالمان راحت باشد. در زمینه بروسلوز هم طبق معمول روال قبلی را در ارتباط با دامداری‌های صنعتی که همان عملیات تست و کشتار است، ادامه می‌دهیم و در مورد واکسیناسیون آنها چه در بره و چه گاو، همچنان، عملیات واکسیناسیون انجام می‌شود و امیدواریم که بتوانیم در آن قسمت هم موفقیت‌هایی داشته باشیم.

حکیم مهر:‌ در زمینه کرونا چطور؟ آیا باید در این خصوص نگران باشیم؟

در ارتباط با کرونا مبحث خاصی نداریم و طبیعتا تابع تصمیماتی هستیم که ستاد ملی مقابله با کرونا به ما ابلاغ می‌کند. در این ارتباط هنوز مساله‌ای جدی وجود ندارد اما مواردی از سگ و گربه‌هایی که بعضا بیان می‌شود در کشورهای دیگر مثبت می‌شوند، بررسی می‌کنیم. در این خصوص ۳ روز پیش نامه‌ای با امضای معاون محترم بهداشتی و پیشگیری برای استان‌ها ارسال شده که اگر مواردی در کشور در راستای سیاست‌های ابلاغی ستاد کرونا وجود داشت، نمونه‌هایی را اخذ کرده و برای مرکز ملی تشخیص بفرستند. کمااینکه اواخر سال گذشته تشخیص بیماری در مرکز ملی تشخیص ست‌آپ شده و هم‌اکنون ما این امکان را داریم که در موارد لازم بتوانیم در حد امکانات و بضاعت خودمان، کووید ۱۹ را هم تست کنیم.

این امکانات در حال حاضر در مرکز ملی تشخیص وجود دارد که ما هم بتوانیم در صورت نیاز، مطابق سیاست‌های ابلاغی ستاد ملی کرونا اقداماتی را انجام دهیم.

حکیم مهر: با توجه به اینکه پیش از این سابقه مدیریت در همین دفتر را داشتید، آیا در دوره مسئولیت جدید، برنامه مدیریتی شما با دوره مسئولیت قبلی‌تان متفاوت خواهد بود یا همان روند قبلی را ادامه خواهید داد؟

فقط ۴ ماه است که به دلیل ملاحظات مدیریتی موجود در سطح سازمان از دفتر رفته بودم. طبیعی است از آنجا که فاصله خیلی زیادی نیفتاده، برنامه‌ها را ادامه خواهیم داد. ما در همان دوره‌ای که بودیم هم سعی کردیم مقداری اصولی‌تر وارد بحث شویم و برنامه‌هایی را با دید به آینده برنامه‌ریزی کنیم. در همین ارتباط خیلی از برنامه‌هایی که پیگیری می‌کنیم مطابق زحماتی است که تا الان کشیده شده و دکتر سعیدی در این مدت دنبال کردند. ما ارزیابی می‌کنیم که اگر انحرافی از برنامه‌ها داشتیم، آن را مجددا اصلاح کنیم و اگر هم وجود نداشت بتوانیم اقدامات توسعه‌ای را در این زمینه افزایش دهیم.

حکیم مهر: ممنون از فرصتی که در اختیار ما قرار دادید.

 

انتشار یافته: ۱۴
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۷
عزت مزید
|
Netherlands
|
۱۶:۳۴ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۹
6
6
دکتر عزیز سلام
ما از شما به عنوان کسی که در امور بهداشتی این کشور صاحب منصب و تجربه است انتظار داریم تا برعکس سایر مدیران سازمان در زمان مصاحبه آنهم در این شرایط خاص استفاده از تجهیزات حفاظت فردی همچون ماسک و دستکش را رعایت فرمایید تا اولا این پیام به جامعه القاء گردد که موضوع حفاظت فردی جدی است و دامپزشکان نیز به جد این موضوع را رعایت می کنند

دوم اینکه حقیقتا بود و نبود بسیاری از مسئولین و مدیران برای ما فرقی ندارد ولی سالم ماندن معدود افرادی چون شما در سازمان دامپزشکی برای ما مهم است پس چون برای این حرفه و همکاران با ارزش هستید حفاظت از خودتان را بیشتر کنید تا خدای ناکرده در اثر بیمار شدن شما و جایگزینی با مدیران سهمیه ای ما صدمه نبینیم
ناشناس
|
United States
|
۱۷:۲۴ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۹
1
4
جالا آخر چی شد ؟؟!در خبر قبلی کیت تشخیصی ساخته بود مرکز تشخیص در این خبر set up شده آزمایش تشخیصی کدوم خبر درسته؟
پاسخ ها
ناشناس
| United States |
۱۱:۳۶ - ۱۳۹۹/۰۱/۲۰
همین ست آپ درسته رئیس سازمان تفاوت کیت و ست آپ آزمایشگاهی رو نمیدونه و طبیعی هم هست
ورمقانی
|
United States
|
۱۸:۴۲ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۹
4
6
دکتر نقیبی پاسخگو، اهل سنجش، برنامه ریز و با اخلاق است
طبیب
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۰۰ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۹
1
4
................ به امید ترقی و پستهای بالاتر. به حق که قواره شما بالاتر از این است ...................
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۱:۱۰ - ۱۳۹۹/۰۱/۲۰
0
1
جناب اقای دکتر چند ماهه که تب برفکی شیوع پیدا کرده بهتره یک فکری اساسی بردارید یک سال سویه aشیوع پیدا میکنه واکسنها ایمنی نمیده یک سال سویهoواکسن ها همپوشانی ندارند دیگه وقتی بیماری اپیدمی شد که دیگه واکسن و پیشگیری فایده ای ندارد بیماری امده وخسارت زده هنر همه باید این باشه که اولا از شیوع جلو گیری کنند دوما با کمترین تلفات عبور کنبم چرا باید واکسنهای با کیفیت ماهها تو گمرک بمونه درسته ما تحریمیم اما خودمان هم خود تحریمی داریم چرا باید دامدار روستایی بابت واکسن تب برفکی هزینه بپردازه خوب معلومه که خیلی از دامداران روستایی واکسن نمی زنند بهتره ببینید در سال ۹۸ چند درصد تو دام سنگین واکسن زدیم به نظر م ۴۰ تا ۵۰ درصد در حالیکه باید حداقل ایمنی ۸۰ درصدی ایجاد کنیم حتما یک جای کار اشگال داره اگر پیشگیری بهتر از درمان است پس اعتبار بیشتری باید به این مهم اختصاص یابد بماند که در واکسنها در زمانیکه بایستی در دسترس باشند کمبود بوجود میاد
قانع رحمانی کارشناس ناپیوسته علوم آزمایشگاهی دامپزشکی
|
-
|
۰۲:۵۴ - ۱۳۹۹/۰۱/۲۰
0
0
با عرض سلام
چرا شما ها به جای نظر دادن یکبار نمایید برای این پیرا دامپزشکها کاری بکنین ، الان بیشتر سربازان خط مقدم سلامت جامعه در جلوگیری از بیماریهای زئونوز همین جامعهٔ پیرادامپزشک و بخصوص شاغلین بخش خصوصی هستن که متأسفانه هنوزم با تعرفه های زمان شاهی مشغولا و گذشته از آن هنوز سازمان دامپزشکی نتوسته وضعیت بیمهٔ عمر این قشر از خط مقدمو سرو سامون بده و برای هر قرارداد دولتی سازمان تأمین اجتماعی بدون هیچ بررسی کارشناسانه مبلغ ۳۰ درصد واز کل قرار داد بر میداره وکسی نیست بگه ازروی چه استدلالی چنین کاری رو میکنند
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۵۷ - ۱۳۹۹/۰۱/۲۰
0
1
من به ایشان برای پست جدید تبریک میگویم.بعنوان یک دانشگاهی کلینیسین با 38 سال سابقه کاری خدمتتان عرض میکنم با سیستم کنونی دامپزشکی ما موفق به کنترول تب برفکی نخواهیم شد. بنده اکنون با گله هایی مواجه هستم که بیش از 2000 گاو شیری 1.5 ماه پیش واکسینه شده در گیر شدید به تب برفکی میباشند.دوست محترم با اینهمه دلال واکسن شمامطلقا به جایی نمیرسید. کنترول تب برفکی باید با واکسن داخلی صورت گبرد گاهی همانند هم اکنون که سوش در گردش متفاوت با سوش های واکسن است اگر مثل قبل از انقلاب متکی به انستیتو رازی بودیم سریعا واکسن مونوالان از سوش در گردش ساخته ووارد بازار میشد.ولی
حیف که انستیتو رازی با فتوای وزیر قبلی از دور خارج شد همان وزیری که آقای دکتر ماکنعلی ایشان را فردی بسیار باهوش و ذکاوت میدانستند. ضمنا دوست عزیز شما برای مبارزه با LSD میتوانید از واکسن بزی سوش گرگان حتی در گاوداری های صنعتی استفلده نمایید.نظر حضرتعالی را به تحقیقی از خانم پرفسورTuppurainen از
Pirbright Institute که در اتیوپی صورت پذیرفته و مقاله آن که در مجله Vaccine 33 (2015) 3256–3261 تحت عنوان:
Evaluation of the safety, immunogenicity and efficacy of threecapripoxvirus vaccine strains against lumpy skin disease viru
چاپ شده جلب مینمایم. در این تحقیق واکسن حاصاله از 3 سوشVaccines Live attenuated LSDV
Neethling and KSGP O-180 strain vac-cines
وlive attenuated Gorgan GTPV strain (Caprivac®) مورد استفاده واقع شد.نتایج به شرح ذیل است:
This study indicated, for the first time, that the Gorgan GTP vaccine can effectively protect cattle against LSDV and that the Neethlingand KSGP O-180 vaccine were not protective. تجربیات فیلدی هم در ایران حاکی از همین واقعیت است وواکسن بزی بر ساخت ایران بر سایرین ارجح میباشد. لطف فرمائید سیاستی اتخاذ شود که واکسن سازی رازی دوباره احیاء شود تا بتوان در زمانهی خطر سریعا وارد عمل شد،اگر چه با وجود این همه دلال این ارزو شدنی نیست و وانگهی تخریبی که از نظر علمی وساختاری در این مرکز مهم صورت گرفته ترمیمش نیاز به زمان دارد.
پاسخ ها
سید بهمن نقیبی
| Iran, Islamic Republic of |
۱۳:۰۲ - ۱۳۹۹/۰۱/۲۱
سلام جناب دکتر عزیز ؛ فرمایشاتتان را به دقت مطالعه کردم و در بعضی موارد با جنابعالی هم عقیده هستم. در حال حاضر دو کارگروه فعال در دفتر بهداشت و مدیریت بیماریهای دامی یکی برای تب برفکی به طور خاص و دیگری برای بیماریهای ویروسی وجود دارد.محتملا" تا ده روز دیگر از طریق ویدئو کنفرانس تشکیل جلسات این کارگروهها را خواهیم داشت که با افتخار در صورت تمایل از جنابعالی برای شرکت در این جلسات دعوت می نمایم.قول می دهیم چکیده مطالب جلسه را برای حکیم مهر هم ارسال نماییم.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۳۷ - ۱۳۹۹/۰۱/۲۰
0
0
واکسن تب برفکی باید با قیمت مناسب تماما بهادار شود و اینکه همیشه در دسترس دامدار قرار بگیردکه دامدار بتواند در وقت مناسب دام خود را واکسینه کند چرا که پیشگیری نسبت به درمان هزینه کمتری دارد
پاسخ ها
سید بهمن نقیبی
| Iran, Islamic Republic of |
۱۳:۰۶ - ۱۳۹۹/۰۱/۲۱
با سلام در حال حاضر واکسن تب برفکی به قدر کفایت در کشور و با تنوع مختلف وجود دارد.لطفا" اگر مشکلی دارید با شماره 09122825408 با اینجانب تماس بگیرید‌
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۲۳ - ۱۳۹۹/۰۱/۲۱
0
0
تب برفکی توی خراسان رضوی بیداد میکنه، و خیلی از دامدارایی که دامشون درگیر بیماری هست واکسیناسیون هم کرده دامشو. متاسفانه بدون اینکه مشخص بشه سویه بیماری چی هست واکسیناسیون میکنن. من که ماه‌های اول کارمه واقعا تعجب میکنم از این وضعیت و دارم میبینم که چه دامدار سنتی و چه دامداریای بزرگ به معنای واقعی دارن ضرر میکنن ولی هیچکس هم برای حل مسئله تلاشی نمیکنه. دیگه الان اف ام دی اندمیک شده
حیدر
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۴۰ - ۱۳۹۹/۰۱/۲۳
0
0
سلام. در ایلام شیوع تب برفکی بالاست، متاسفانه کمبود واکسن هم هست، فکری برای تامین واکسن بکنید،
دامپزشک.کارمند سازمان.پ
|
United Arab Emirates
|
۱۴:۴۲ - ۱۳۹۹/۰۱/۲۳
0
1
سلام.جناب آقای دکتر نقیبی خسته نباشید.از نظر اینجانب مدیریت شما در دفتر قرنطینه قابل قبول بوده،حداقل پاسخ همکاران را می دهید و مشکلات را پیگیری می کنید،اما در دفتر مبارزه نه تنها مدیریت شما بلکه کل برنامه سازمان زیر سوال است.
به بهانه تحریم،یک روز حلال واکسن نیست،یک روز خود واکسن نیست.یک روز سویه واکسن با ویروس در گردش همخوانی نداره،یک روز اعتبار برای عقد قرارداد واکسیناسیون با بخش خصوصی نیست.یک روز مبارزه مدیرکل نداره،یک روز سرپرست نداره.
در دوران مدیریت شما در دفتر مبارزه ،مشکل کمبود واکسن آنتروتوکسمی حل نشد و هنوز هم نشده،
تب برفکی هم رها شد و افتاده دست دلالان واکسن،الان چند نوع واکسن تب برفکی با قیمتهای نجومی در بازار آزاد وجود و نظارتی هم وجود ندارد.
الان امسال واکسن تیلریوز هم نایاب شده و دامداران شاکی هستند و شایعاتی مبنی بر عمدی بودن این موضوع وجود دارد.
در خصوص پارستورلوز در گله های گوسفندی هنوز دامداران برای تهیه واکسن مشکل دارند.
سقط جنین و تلفات در بره و بزغاله هم همچنان مهار نشده.

البته ما انتظار معجزه از حضرتعالی نداریم ،ولی بپذیریم که اینگونه مدیریت در سازمان فاجعه بار است،که دفتر مبارزه سازمان همچنان با سرپرست اداره می شود.
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
ادامه