کد خبر: ۵۷۰۱۶
تعداد نظرات: ۲ نظر
 
 

حکیم مهر: در پی انتشار فیلمی از تلفات تعدادی گوسفند در فضای مجازی، روابط عمومی اداره کل دامپزشکی استان مازندران بیانیه ای به شرح ذیل صادر کرد.

به اطلاع کلیه هموطنان عزیز میرساند با پیگیری اداره کل دامپزشکی مازندران، نتایج بررسی بعمل آمده در خصوص انتشار تلفات گوسفندان در فضای مجازی جهت تنویر افکار عمومی مطالبی به شرح ذیل اعلام می گردد.

 ۱- فیلم توسط یکی از قصابان ساروی در محل تخلیه دام زنده کشتارگاه صنعتی دام این شهرستان ضبط و پخش گردید.

۲- با بررسی بعمل آمده  مشخص شد این دامها با خودروی مخصوص حمل دام زنده و با گواهی حمل بهداشتی دامپزشکی از شهرستان سبزوار به مقصد کشتارگاه صنعتی دام شرق ساری برای کشتار حمل گردیده که بعضاً بواسطه تراکم بالای حیوان در خودرو و مسافت طولانی مبدا و مقصد، برخی از دامها تلف و یا دچار آسیب دیدگی می گردند که معمولاً با توجه به حضور روحانی ناظر شرعی و مسئول فنی بهداشتی مستقر در واحد کشتارگاهی، دامهایی که در اثر خفگی مردار شدند حذف و دامهایی که دچار آسیب دیدگی و یا شکستگی از ناحیه دست و پا می شوند از گله جدا و بصورت اضطراری کشتار و پس از بازرسی بهداشتی و تائید سلامت توسط دکتر دامپزشک به عنوان مسئول فنی بهداشتی واحد، به لاشه بصورت اصلاحی (ضبط موضعی اندام های آسیب دیده) اجازه مصرف داده می شود.

 ۳- لازم به توضیح اینکه دقیقاً کلیه این اقدامات در فیلم منتشر شده رعایت و دام های تلف شده و آسیب دیده، از گله جدا و با نظارت بهداشتی مسئول بهداشتی و نظارت شرعی روحانی ناظر شرعی از چرخه کشتار حذف و یا با توجه به وضعیت دام به خط کشتار اضطراری هدایت شدند و کلیه مستندات مربوطه اعم از گواهی حمل بهداشتی و اقدامات صورت گرفته موجود بوده که در صورت لزوم در اختیار جراید قرار خواهد گرفت.

 ۴- لذا به مردم این اطمینان خاطر را می دهیم که در صورت خرید گوشت از مراکز تحت نظارت دامپزشکی و توجه به برچسب تگ و مهر بهداشتی دامپزشکی ضرب شده بر روی لاشه هیچ خطری سلامت آنها را تهدید نمی کند.

 ۵- کلیه لاشه های استحصال شده در کشتارگاه های صنعتی دام تحت نظارت بهداشتی و شرعی دامپزشکی و با طی کردن پروسه تولید بهداشتی همچون بازرسی دامها قبل، حین و پس از کشتار و ماندگاری زمان معین لاشه در پیش سردکن قبل از انتقال به مراکز عرضه همگی تحت نظارت بهداشتی و شرعی انجام می گیرد و کارشناسان و بازرسان بهداشتی دامپزشکی هم در بازدیدهای ادواری و سرزده خود از قصابی ها و دیگر مراکز عرضه، بر روند عرضه بهداشتی فرآورده های خام دامی و مواد پروتئینی نظارت دارند.

 6- در ضمن با پیگیری های بعمل آمده قصاب متخلف شناسایی و ضمن عذرخواهی و حذف کلیپ مربوطه در کانالی که منتشر شده بود، اذعان داشته این اقدام فقط جنبه شخصی داشته و قصد تشویش اذهان عمومی را نداشته است.

 7- گفتنی است دامپزشکی مازندران پیگیری قضایی این اقدام غیر حرفه ای این قصاب را که موجب تشویش اذهان عمومی گردیده برای رضایت شهروندان بر خود فرض دانسته و متعاقباً اقدامات انجام یافته به اطلاع خواهد رسید.

روابط عمومی اداره کل دامپزشکی استان مازندران

 

انتشار یافته: ۲
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۰۰ - ۱۳۹۹/۰۲/۱۰
0
2
متأسفانه در اين گزارش هيچ اشاره‌اي به رسيدگي به تخلفاتي كه منجر به زجر و خفگي و شكستگي و درد اين حيوانات زبان بسته مي‌شود نشده است. آيا همين كه غذاي مردم سالم باشد كافي است. روان مردم مهم نيست؟ رنج حيوانات مهم نيست؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۲:۱۱ - ۱۳۹۹/۰۲/۱۱
0
1
نظارت در کشتارگاه ضعیف بوده مشخصه.چرا لاشه های توقیفی اینجور تو محوطه رها شدند؟؟؟؟؟ناظر دولتی کجاست؟اینقدر دامپزشکی ضعیف ندیدیم
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
ادامه