کد خبر: ۵۷۵۷۹
تعداد نظرات: ۱۳ نظر
روایت خبرگزاری دانشجو از یک قشر فراموش‌شده:
چرا هیچ توجهی به دامپزشکان و بیماری‌های مشترک میان انسان و حیوان نمی‌شود؟ ویروس کرونا و تبعاتش در کشور نتوانست این نکته را مسئولین گوشزد کند که باید به این حوزه بیش از پیش توجه شود؟

حکیم مهر: خبرگزاری دانشجو نوشت: 

در این روز‌ها که جهان درگیر ویروس کرونا، ویروس مشترک میان انسان و حیوان است، اما گویا توجه چندانی به دامپزشکان نمی‌شود با وجود اینکه همه جهان خوب می‌دانند که علت بحران جهانی کرونا، عدم تامین امنیت غذایی و عدم تامین سلامت تغذیه تنها یک شهروند است که حال بحرانی را به جان تمام جهان انداخته.

کرونا وارد ایران شده بود و ما دو هفته سخت از شیوع آن را پشت سر گذاشته بودیم که در گفتگو با دامپزشکی شنیدم، دامپزشکان در این ایام سخت هیچ اقلام بهداشتی برای مقابله با کرونا دریافت نکرده‌اند و دامپزشکانی که در سازمان دامپزشکی مشغول به کار هستند باید هر روز طی ماموریت‌هایی به روستا‌ها برای معاینه و درمان دام‌ها بروند بدون هیچ‌گونه پروتکل و اقلام بهداشتی که اغلب خود دامپزشکان این اقلام را برای حفظ سلامتی خود و خانه‌های روستایی که برای معاینه و درمان می‌روند، تهیه می‌کردند.

در ادامه گفتگو با او که از متخصصین داخلی دامپزشکی بود به این جمله رسیدم که: هیچ پروتکل بهداشتی در ایام کرونا برای دامپزشکان طرح نشده است.

این اتفاق اما سخت‌تر هر عدم توجه دیگری بود که می‌توانست نسبت به دامپزشکان صورت بگیرد چراکه ویروس کرونا دقیقا حاصل عدم توجه سیستم پزشکی به بیماری‌های مشترک بین انسان و حیوان و در نهایت عدم توجه به نظام دامپزشکی است.

همه خوب می‌دانیم که ویروس کرونا در ابتدا اعلام شد که حاصل تغذیه از حیوانی آلوده که در اغلب مقالات خفاش اعلام شده، است. حال حتی اگر این مقالات بعد‌ها به‌روز شوند، اما باز این نکته تغییری نخواهد کرد که کووید_١٩ بیماری مشترک میان انسان و حیوان است که انتقال آن از حیوان به انسان تایید شده و ممکن است برعکس آن و انتقال از انسان به حیوان نیز در مقالات آینده تایید شود.

با این حساب‌ این سوال پابرجاست که چرا هیچ توجهی به دامپزشکان و بیماری‌های مشترک میان انسان و حیوان نمی‌شود؟ ویروس کرونا و تبعاتش در کشور نتوانست این نکته را مسئولین گوشزد کند که باید به این حوزه بیش از پیش توجه شود؟

همه خوب می‌دانیم که امنیت غذایی زمانی به طورکامل ایجاد می‌شود که تمام مردم در همه اوقات به غذای مغذی و سالم و کافی برای زندگی فعال و سالم دسترسی داشته باشند اما ضایعات بالای محصولات کشاورزی و امراض دامی دو معضلی است که تامین غذای کافی و امنیت غذایی را برای کشور‌های جهان به ویژه کشور‌های درحال توسعه مشکل ساخته است.

با این حساب سلامت، بهداشت و امنیت غذایی مقوله مهم و اساسی در زندگی انسان‌ها است و باید توجه داشت که بخش عمده‌ای از غذای انسان‌ها از طریق دام و فرآورده‌های دامی تأمین می‌شود و رعایت اصول بهداشتی و ایجاد امنیت و سلامت تغذیه از شاخصه‌های بسیار مهم در جامعه است و دامپزشکان در کنترل این شاخص مهم جامعه، نقش مهمی از روستا‌ها و مزارع تا سفره خانه‌ها دارند.

طبق آخرین گزارش‌های علمی، ۶٠ درصد از بیماری‌های عفونی انسان‌ها از حیوانات اهلی یا وحشی است، ۷۵ درصد از بیماری‌های نوپدید و ۸۰ درصد از عوامل بیماری‌زایی که بالقوه برای بیوتروریسم قابل استفاده هستند نیز درحیوانات است؛ این یعنی بیماری‌های حیوانی نه تنها قابل انتقال به انسان هستند که مشکلات اساسی را در بهداشت عمومی و امنیت غذایی و در مواردی حتی اقتصاد کشورها، ایجاد می‌کند؛ نمونه‌اش همین ویروس کرونا که توانست اقتصاد کشور‌های توسعه یافته را نیز بخواباند و علم پزشکی آن‌ها را نیز زیر سوال ببرد.

قطعا راه اصلی پیشگیری از این مشکلات مطرح در بحث بیماری‌های قابل انتقال بین انسان و حیوان و مشکلات ناشی از آن، درمان بیماری‌های دامی و تلاش برای برقراری امنیت غذایی، هماهنگی لازم بین سیستم‌های بهداشتی کشور‌ها یا همان تفکر "یک جهان یک بهداشت” است.

پیشتر‌ها وزیر سابق جهاد کشاورزی گفته بود: اگر بخشی از نقشی که دامپزشکان کشور در تامین غذای سالم و پروتئین کشور ایفا می‌کنند، دچار نارسایی شود، خسارت‌های زیادی بر جای خواهد گذشت.

او به مناسبت روز ملی دامپزشکی اظهار کرد که هرجا که نارسایی پیش آید و یا نوعی بیماری اپیدمی شود، برای تولیدکننده بحران اقتصادی ایجاد می‌شود.

با این وجود، در این روز‌ها که جهان درگیر ویروس کرونا، ویروس مشترک میان انسان و حیوان است، اما با توجه به اظهارات دامپزشکان گویا توجه چندانی به دامپزشکان و نقش مهم آن‌ها در تامین سلامت نمی‌شود با وجود اینکه همه جهان خوب می‌دانند که علت بحران جهانی کرونا، عدم تامین امنیت غذایی و تامین سلامت تغذیه تنها یک شهروند است که حال بحرانی را به جان تمام جهان انداخته.

سایت‌های خبرگزاری‌ها و تمام سایت‌های مرتبط با بهداشت و سلامت را بالا و پایین می‌کنم و حتی تمام اخبار مرتبط با ویروس کرونا را رصد، اما هیچ خبری از پروتکل لازم برای دامپزشکان و یا حتی خبری در خصوص اهمیت و توجه به این قشر از جامعه پزشکی حداقل در ایام شیوع ویروس کرونا نمی‌بینم. از روش ضدعفونی کردن گوشت تا اینکه آیا حیوانات خانگی منجر به انتقال ویروس می‌شوند یا خیر، خبر و مقاله هست اما هیچ خبری از دامپزشکان نیست کما اینکه این مقالات نیز حاصل تحقیقات دامپزشکان است.

و این سوال که چرا ستاد ملی مقابله با کرونا که تقریبا برای تمام مشاغل و حِرَف پروتکل و دستور عمل تنظیم و یا نکاتی را بیان کرده، اما هیچ اشاره‌ای به دامپزشکان نداشته است؟

 
انتشار یافته: ۱۳
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۲
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۵۱ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۶
0
3
خیلی خوب بود برای پاسخ به این سوالات نزد ریاست محترم سازمان دامپزشکی ، ریاست محترم نظام دامپزشکی و دیگر مسئولین دامپزشکی در ادارات و دانشگاهها بروید
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۰۶ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۶
0
1
یعنی دامپزشکان واقعا متوجه نشدند که چرا در جامعه بهداشت ایران دیده نشده اند؛ چون به راستی کاری در خور توجهی انجام ندادند که اثربخشی مملوسی در جامعه انسلنی داده باشه.
شاید دوستان کارهایی نظیر واکسیناسیون یا نظارت بر بهداشت عمومی و بازرسی گوشت رو مثال بزنند ، ولی آیا این قبیل کارها می تواند از منظر ملت و دولت جایگاهی داشته باشه، دولتی که همیشه در انتظار ورشکستگی تولید کننده و امیدوار به وارد کردن اقلام مورد نیاز مردم خود از کشورهای دوست و همسایه( دوغ ، گوشت گرم و سرد و دام زنده و ...) دیگر ارزشی برای کار دامپزشکی نمی ماند.
ناشناس
|
United Kingdom
|
۱۶:۱۳ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۶
0
8
حقوق یک پرستار طرحی الان 5 الی 6 میلیون هست با مدرک لیسانس دکتر دامپزشک با مدرک دکتری زیر 3 میلیون در کشتارگاه در صورتی که سختی کار کشتارگاه خیلی زیاده
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۴۹ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۶
0
0
تا زمانی که ............................. باشند همین اش و همین ماسه هست
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۵۴ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۶
0
1
چرا واکسن های تب برفکی وارداتی اینقدر بی کیفیت اند علی الخصوص مارک .......؟؟
ناشناس
|
-
|
۱۸:۳۶ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۶
0
1
این که خوبه توی اداره دامپزشکی و نظام دامپزشکی خود استان نیز دامپزشک را قبول ندارند چه برسه به سران کشوری و لشکری.
**از ی فرد غیر دامپزشک بیشتر حمایت میشه تا ی دامپزشک**

***حالا شما که ناراضی هستید که چرا نهاد دامپزشکی در کشور فراموش شده چرا نهاد دامپزشکی خود دامپزشکان را فراموش کرده***
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۰۰:۰۶ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۷
دقیقا درسته هر کی که توانسته از مراکز علمی کاربردی یه مدرک بگیره الان کلی برای خودش حال میکنه و باور کنید مدرک دکتری داشتن داره تبدیل به یه گناه میشه و در مقایسه حتی با این دست نیرو ها و تفاوت حقوق و مزایای آنها حس تحقیر به شما دست میده،شرایط به گونه ای است که به خود جرات میدن و میگن شما چیکار می کنید البته سازمان دامپزشکی هم تحقیر کل پرسنلش براش مهم نیست و در مقایسه با برخی دستگاه ها وضعیت حقوقی کارمندانش خیلی بغرنج است و متاسفانه سرش را مثل کبک زیر برف کرده و اصلا به روی خودش نمیاره با این سختی کار و سطح تحصیلات این رشته،واقعا هم در بخش دولتی و نیز خصوصی شرایط اسفناک است
ناشناس
|
United Kingdom
|
۲۲:۱۲ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۶
0
3
خط فقر 9 میلیون اعلام شده الان ما جزو فقرا محسوب میشیم
#دامپزشک فقیر
ناشناس
|
Netherlands
|
۲۲:۳۱ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۶
0
3
دامپزشکی تو ایران مرده هرکس این رشته رو بخووه عمرش تلف کرده
ناشناس
|
United States
|
۲۳:۱۵ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۶
1
2
تا وقتی که کیلویی دانشجو دکتری دامپزشکی می گیرید انتظار دارید وضعیت خوبی داشته باشیم؟ وقتی به ازای هر گوسفند و دام یک دامپزشک داریم دیگه چه ارزشی واسه ما میمونه؟ ظرفیت دانشگاه علی الخصوص دانشگاه آزاد رو کم کنید
ناشناس
|
United States
|
۲۳:۲۵ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۶
0
2
مسئولین خوب میدونن که نیاز به این همه دکتر دامپزشک نیست ولی خوب دانشگاه به خصوص دانشگاه آزاد براشون درامد داره. ما هم که با رتبه خوب اومدیم این رشته اینجا میایم فقط درد دل می کنیم وگرنه امیدی نیست که مسئولین از جیبشون بزنند و به فکر جایگاه دامپزشکی باشند. و صدامونم به جایی نمیرسه
ناشناس
|
United Kingdom
|
۰۰:۰۹ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۷
0
4
خداوند سرنوشت هیچ گروهی رو عوض نمیکنه تا وقتی که خودشانوسرنوشتشان را عوض کنند
همکاران عزیز آیا وقت آن نشده مخالفت خود رو نسبت به حقوق های شرم آور اعلام کنیم تا کی خفت و فقیری و بی پولی
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۲۵ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۷
0
1
باسلام
بنده الان ۸ ماهه که درگیر بروسلا شدم و تحت درمانم... الانم متعاقب اون درگیر مشکل تنفسی ریوی شدم...
هرماه آزمایش آزماااااایش، هر روز دارو داروووووو
خسته شدم، بخدا قسم هیچکسی هم پیگیر نیست...
واقعأ این شغل کار سخت و مخاطره آمیز محسوب نمیشه!!!؟؟؟
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
ادامه