کد خبر: ۵۷۷۱۲
تعداد نظرات: ۵۶ نظر
 

پایگاه خبری شیرازه نوشت:

«حجت الاسلام سید کاظم موسوی» رئیس کل دادگستری فارس با بیان اینکه بعضی افراد با سگ گردانی و بردن این حیوان به معابر و اماکن عمومی باعث ایجاد ترس و وحشت برای شهروندان می گردند، عنوان کرد: جرم انگاری چنین اقدام مخاطره آمیزی و برخورد با مرتکبین آن ضرورتی غیر قابل انکار می باشد.

قوانین نگهداری از حیوانات خانگی مانند سگ از دیرباز جزوه‌حقوق شناخته شده بوده است به طور مثال برای کشتن انواع سگ از جمله سگ مزرعه و سگ گله و امثال آن در شرع کفاره و دیه تعیین شده یا شرایط حقوقی خرید و فروش این حیوان مشخص شده است اما آنچه در قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران کمتر به آن توجه و پرداخته شده است رسیدگی به شرایط نگهداری یا حمل و حضور حیوان خانگی از جمله سگ در اماکن عمومی می باشد.

نگهداری از سگ‌ها چند سالی می‌شود که در بین طبقه مرفه و متوسط جامعه شیوع پیدا کرده است. تا قبل از آن عمدتاً سگ‌ها برای نگهبانی از مکان‌ها و باغ‌ها استفاده می‌شد و کمتر کسی آن را به تخت خوابش راه می‌داد. تعداد سگ‌های خانگی کمتر بوده و عموماً در قشر مرفه جامعه دیده می‌شد.

حال مدتهاست که به مدد فضای مجازی شکاف طبقات اجتماعی به طور سطحی کمتر شده و بسیاری از مردم با کپی‌برداری از رفتارهای قشر مرفه، سعی در جا دادن خود در طبقات بالای جامعه دارند. دیگر پایین شهر و بالای شهر فرقی نمی‌کند و در کمتر ساختمانی صدای این حیوان شنیده نمی‌شود.

همین چند روز پیش بود که با شنیدن سر و صدا و فریادهای چند نفر از اهالی مجتمع مسکونی محل زندگی مان از پنجره نگاهی به محوطه انداختم در بین فریادهای طرفین جمله چهار دیواری اختیاری را چند بار از یک زن جوان شنیدم و متوجه شدم که درگیری آنها بر سر حضور یک سگ در ساختمان است.

از آنجا که در همسایگی خودمان و در بلوکی که ساکن هستیم نیز با این مشکل مواجه بودیم خود را به جمع رساندم و به یاری مرد شاکی که گویا چندان اطلاعی هم از ممنوعیت سگ گردانی نداشت رساندم.

صاحب سگ مدام فریاد میزد که اختیار خودم و خانه ام را هم ندارم؟ همسایه اش را تهدید  می‌کرد که از او بابت ایجاد مزاحمت و دخالت در امور حریم خصوصی از او شکایت می کند، فرد شاکی با شنیدن این جمله کمی صدایش را آهسته تر کرد و گفت: واقعا حق به ما بدهید سروصدای حیوان شما و پارس گاه و بیگاه او آسایش را از ما سلب کرده است آخر مگر جای نگهداری سگ در منزل است؟

زن جوان تا خواست مجدد با یک جمله دیگر مرد را تهدید کند جلو رفتم و گفتم طبق قانون، سگ گردانی در اماکن عمومی، معابر و پارک ها و چه در منزل که باعث ایجاد مزاحمت برای همسایگان شود جرم محسوب میشود و با آن برخورد قانونی می گردد.

زنی که صاحب حیوان بود به سرعت نگاه عصبانی به من انداخت و گفت: «خانم شما چی میگی اصلاً شما چه کاره ایی که دخالت می کنی، بحث من و همسایه مان به شما چه ربطی دارد شما که در این بلوک زندگی نمی کنید»

بلافاصله جواب دادم شما مثل اینکه متوجه صحبتهای من نشدید سگ گردانی در معابر، اماکن عمومی، پارک‌ها،مجتمع های مسکونی و حتی خودروهای شخصی ممنوع است و قطعاً این مجتمع نیز بخشی از محل زندگی همه ما است پس عمومی به شمار می می‌رود.

او که متوجه شد با دلیل و مستند صحبت می کنم سگ خود را بغل کرد و رفت، فرد شاکی جلو آمد و پرسید آیا من حق شکایت از این همسایه را دارم؟ چون سر و صدای سگ به کنار تا به امروز تحمل کرده و چیزی نگفته ام اما حضور این حیوان  در راهرو ساختمان باعث ترس و وحشت فرزندم شده، او را راهنمایی کردم و به خانه برگشتم.

با سر چی کوتاه در اینترنت و مشورت با یکی از دوستان مان که وکیل است مطمئن شدم که در قانون به صورت واضح و روشن  سگ گردانی جرم تلقّی می شود.

برای سگ گردانی از سه تا یک سال و یا 74 ضربه شلاق در نظر گرفته شده است

 «اسماعیل کاوه» کارشناس ارشد حقوق خصوصی و دبیرکل کانون مردم نهاد ترویج داوری و میانجیگری ملی نیز در این راستا عنوان کرد: سگ گردانی در معابر عمومی طبق نظر قانون گذار جرم است چرا که باعث می شود آرامش،آسایش و امنیت عده ای به مخاطره بیافتد.

کاوه افزود: به همین خاطر سلب آسایش مردم چه در همسایگی و چه معابر عمومی باعث تجاوز به حقوق شهروندی میشود و قانون گذار در مواردی این اقدام را جرم می داند و کسی که  حیوانات اهلی یا غیر اهلی را حمل کند به گونه ای که باعث رعب و وحشت دیگران شود قابل مجازات است.

وی اضافه کرد: چنانچه در ماده 618و 638 برای این جرم از سه تا یک سال و یا 74 ضربه شلاق در نظر گرفته شده است.

هر چند از سال ۱۳۹۷ که چند اتفاق تلخ برای عده ای از هموطنان مان در شهرستان‌های مختلف و شهر تهران رخ داد، طبق دستور قضایی، پلیس هرگونه سگ‌گردانی را چه در معابر عمومی و ساختمان‌ها و چه در خودروهای شخصی ممنوع اعلام کرده است، در این دستور آمده است، «سگ در کوچه و خیابان همه جوره ممنوع است؛ چه در اماکن عمومی و چه در خودرو‌ها که هنوز معلوم نیست عمومی هستند یا خصوصی»

این چکیده دستور پلیس تهران در بهمن ماه 1397 است که پیرو دستور مقام قضایی صادر شده و بر اساس آن، سگ گردانی مطلقا ممنوع و مجازات سنگینی برای سرپیچی کنندگان از آن در نظر گرفته شده است؛ دستوری که سپس به کل کشور تعمیم داده شد.

در این حکم صریحا تأکید دارد منظور از سگ گردانی، تقریبا هر نوع بیرون آوردن سگ از منزل را شامل می‌شود، چون در آن تأکید شده «اماکن عمومی جای سگ گردانی و رفت و آمد حیوانات نیست» و علاوه بر آن، یادآوری شده که «حمل سگ در درون خودرو‌ها ممنوع است و در صورت مشاهده این موضوع، برخورد جدی پلیس با حاملان سگ انجام خواهد شد.»

هرچند در ابتدای قرن حاضر قانونگذاران ایران تصمیم گرفتند برای همراه داشتن سگ نظام قانونی وضع کنند بنابراین نمایندگان مجلس شورای ملی در آیین نامه جلوگیری از مرض هاری و امور خلافی که در ذیل ماده ۲۷۶ قانون مجازات کیفری عمومی در سال ۱۳۰۴ شمسی پرداخت شد که مشتمل بر ۱۶ ماده بود و با توافق وزارت دادگستری و وزارت کشور نوشته شد مشروح آن به این امور پرداختند، اما نمایندگان مجلس شرایط خاصی را برای همراه داشتن حیوانات مشخص کردند.

این آیین‌نامه به صورت مفصل می گفت: صاحبان سگ چطور باید از این حیوان نگهداری کنند و شرایط همراه داشتن حیوان در معابر عمومی چیست تا اینکه بعد از سال ها در سال ۱۳۸۹ مجلس شورای اسلامی باز هم به فکر قانونگذاری برای همراه داشتن سگ ها افتاد که به خاطر اولویت های متعدد ایده این قانونگذاری به جایی نرسید اما درسال ۱۳۹۳ باز هم ۳۲ تن از نمایندگان مجلس با تقدیم طرحی خواستند قانونی را به تصویب برسانند که همراه داشتن سگ در معابر عمومی مشمول جریمه های نقدی سنگین و حتی و مجازات حبس شود که آن هم به جایی نرسید و تنها مواد قانونی که برای سگها و خسارت جانی و مالی احتمالی که این حیوانات برای دیگران ایجاد می کنند مد نظر قرار گرفته شد.

تا این که در سال 97 با حمله دو قلاده سگ خانگی به نوجوانی درلواسان پلیس و دستگاه قضایی برای چندمین بار در مقوله همراه داشتن سگ در اماکن عمومی و پارک ها وارد شده و در این میان پلیس تصمیماتی را اعلام کرده است و گفته: با افرادی که در اماکن عمومی مانند پارک سگ گردانی می کنند برخورد جدی خواهد کرد.

اما با توجه به شرایط کنونی جامعه و الگوپذیری خانواده ها خصوصاً جوانان از سبک زندگی غربی نگهداری حیوان در منزل و حتی تا جانشین شدن این حیوانات به جای همدم و فرزند در خانواده های مرفه و حتی طبقه متوسط این معضل به کل جامعه سرایت کرده است که در این خصوص استان فارس خصوصاً شهر شیراز نیز از این قاعده مستثنا نبوده و همواره شاهد سگ‌گردانی افراد در پارک ها و معابر عمومی هستیم هرچند به عقیده این افراد حیوانات خانگی بی آزار و اهلی هستند اما گاه ترس و دلهره ای که حیوان در بین کودکان و خانواده ها در اماکن عمومی ایجاد می کند باعث بروز مشکلاتی می‌شود.

هر چند به منظور پیگیری ماجرا و اقدامات پلیس با اینگونه افراد سراغ نیروی انتظامی نیز رفتیم اما آنان تنها به یک جمله اکتفا کردند که بله سگ گردانی جرم است و ما در صورت شکایت و مطالبه عمومی با فرد خاطی برخورد جدی خواهیم کرد،اما حال این پرسش مطرح است که چرا با وجود قانون صریح، هنوز شاهد این پدیده ناخوشایند در سطح جامعه و خصوصا شهر شیراز هستیم،به چه دلیل پلیس آنگونه که شایسته است به این ماجرا ورود نمی کند آیا دوباره باید حادثه ای تلخ برای یک شهروند رخ دهد که مسئولان به این فکر بیافتند که این قانون باید درست،کامل و به طور دقیق اجرا شود،حداقل باید شاهد هشدارهای پلیس به سگ گردانان باشیم اما متاسفانه این معضل مقوله ای است که در قوانین ایران کمتر به آن توجه شده است.

در ادامه گزارش گفتگویی هم با رئیس کل دادگستری استان فارس انجام داده ایم.

جرم انگاری سگ گردانی و برخورد با مرتکبین آن ضرورتی غیر قابل انکار می باشد

«حجت الاسلام سید کاظم موسوی» در گفتگو با خبرنگار شیرازه ابراز داشت: بعضی افراد با سگ گردانی و بردن این حیوان به معابر و اماکن عمومی باعث ایجاد ترس  و وحشت  برای شهروندان می گردند و بعضا با این اقدام موجب اخلال در نظم و آسایش و آرامش عمومی شده و عفت عمومی را نیز جریحه دار می کنند، از طرفی چنین رفتاری می تواند تهدیدی علیه بهداشت و سلامت شهروندان بوده و در انتقال و شیوع انواع بیماری موثر باشد.

موسوی با بیان اینکه چنانکه گاهی  در اخبار و رسانه ها منتشر می شود، این رفتار خطر آفرین می تواند باعث ایراد صدمه بدنی به شهروندان گردد،عنوان کرد:لذا جرم انگاری چنین اقدام مخاطره آمیزی و برخورد با مرتکبین آن ضرورتی غیر قابل انکار می باشد.

وی تصریح کرد: با این وصف این گونه اقدام  می تواند در زمره رفتار مجرمانه موضوع ماده ۶۳۸ قانون مجازات اسلامی مصوب ۱۳۹۲ تحت عنوان جریحه دار نمودن عفت عمومی قرار  گیرد یا اینکه در صورت منجر شدن به اخلال در نظم و آسایش و آرامش عمومی و یا ایراد صدمه بدنی به شهروندان مشمول ضمانت اجرا و  مجازات موضوع مواد ۶۱۸ و ۵۲۲ قانون مجازات اسلامی باشد.

رئیس کل دادگستری فارس همچنین بیان کرد: از این رو دادگستری استان فارس با رویکرد پیشگیرانه برخورد با این رفتار خطر آفرین را در دستور کار خود قرار داده و با استفاده از ظرفیت پلیس تخصصی امنیت اخلاقی و نیز ستاد امر به معروف و نهی از منکر  در راستای حفظ نظم عمومی، احقاق مطالبه عمومی شهروندان، پیشگیری از ترویج این  پدیده خلاف هنجار های عمومی جامعه و نیز برخورد با متخلفین احتمالی  اقدام و برنامه ریزی نموده است.

موسوی در پایان ابراز کرد: قابل ذکر است که در حوزه قضایی شهرستان شیراز  آمار  از کاهش قابل توجه این بزه در  سال ۱۳۹۸ (نسبت به سال ۱۳۹۷) حکایت دارد.

در پایان لازم به ذکر است که هرچند به عقیده عده ای از دست اندر کاران و متولیان اینگونه جرائم ،نیروهای نظامی برخورد جدی میکنند اما باید توجه داشت که برخورد با چنین اقداماتی مطالبه جدی مردم از پلیس است که باید بیش از گذشته مورد توجه قرار گیرد.

 

برچسب ها: سگ گردانی ، دامپزشکی
انتشار یافته: ۵۶
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۸
ناشناس
|
United Kingdom
|
۲۳:۰۲ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۲
7
24
خبرنگار فضول!!
پاسخ ها
حمید
| United States |
۲۳:۰۴ - ۱۳۹۹/۰۹/۰۷
حقیقت تلخه. اگه قبل از سگ گردانی فرهنگ نگهداری سگ رو یاد بگیرید خیلی بهتره.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۱:۴۸ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۳
12
34
چرا در شهرها پارک‌ها و فضاهایی رو برای گردش سگ‌ها در نظر نمی‌گیرند؟
این که برای رخ دادن چند حمله و بدون در نظر گرفتن تقصیر صاحب دام، نگهداری سگ ممنوع بشه، واقعاً مسخره است! پس لابد برای وقوع تصادف‌های جاده‌ای هم باید تردد تمام خودروها را ممنوع اعلام کنند! بخش زیادی از ترس مردم به خاطر آموزش‌ها و اطلاعات غلط و غیرعلمی و خرافاتی هست که وجود داره و حیوانات خانگی، مثل گیاهان و طبعیت بخش مفقودشده از زندگی در خانه‌های کبریتی شهری هستند.
در ضمن این که اجازه‌ی حضور سگ‌ها در خودروی شخصی افراد داده نشه دیگه خیلی خیلی احمقانه است... با این شرایط بهتر هست که کلینیک‌های درمانگاهی دام‌پزشکی گل گرفته بشن...

در کل گزارش جهت‌دار و مغرضانه‌ای بود و خیلی جالب هست که حکیم مهر چنین گزارشاتی را منتشر می‌کند! این هم از پایگاه خبری دام‌پزشکان... همه چیزمون به هم می‌خوره!
:)))
مجید
|
-
|
۰۳:۵۴ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۳
7
24
جرم اختلاس و قتل همسر دوم با اسلحه گرم هم تقدیر و تشکر است !واقعا کجای دنیا چنین احکام سنگینی برای صاحبات سگ ها دارند ؟وقتی سگی از زیر بهمن یا آوار زلزله جان انسانی را نجات میدهد نجس نیست !وقتی همین سگها به‌نحو گسترده در ارتش و پلیس استفاده میشوند نجس نیست !
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۰:۰۸ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۳
مجید جان نگهداری سگ جرم نیست . سگ گردانی با نگهداری سگ، زمین تا آسمان فرق میکنه .
بیتا
| Iran, Islamic Republic of |
۰۸:۲۱ - ۱۳۹۹/۰۷/۰۷
روی صحبتم با شخصی است که پاسخ مجید را داده : پیاده روی کردن سگ برای سلامتی سگ لازمه. پس توی حیاط مجتمع نباشه .پارک هم نره .پس کجا ببریش پیاده روی کنه؟؟؟
حمید
| United States |
۱۱:۲۷ - ۱۳۹۹/۰۹/۰۹
پیاده روی برای سگ لازمه این به دیگران چه ربطی داره؟ شما هنوز فرهنگ نگهداری از حیوانات رو بلد نیستی. شما به فکر سلامتی سگت هستی ولی به فکر سلامتی دیگران نیستی، سگت رو میاری تو پارک همونجا کثافتش و خالی میکنه میره. اگه جایی براش نیست درخواست بدین یه جا براتون تعیین کنند برید اونجا به زندگی سگی تون ادامه بدید.
ناشناس
|
United States
|
۰۶:۰۰ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۳
7
26
هنوزم درک نمی کنم واقعا بعضی ها چه مشکلی با سگ دارن!!!!
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۳:۳۶ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۷
سگ حیوان با وفای خوبی است اما هر چیز به چای خویش نیکوست
مهر فام
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۳۰ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۳
6
33
اول اینکه پلیس نمیتونه جرم انگاری کنه و تنها قانون مجازات مصوب مجلس جرائم رو تعریف می کنه. از سویی، شاکی باید اثبات کنه سگ خاصی باعث سلب آسایش و یا خطر جانی و ... شده چون ارائه دلیل بر عهده مدعیه که باصطلاح حقوقی می گن"البینه علی المدعی". حالا ازین حرفها گذشته واقعا نمی فهمم چطور گردش سگ صاحب دار با قلاده و تربیت شده میتونه عفت عمومی رو جریحه دار کنه؟آخه سگ با عفت عمومی چیکار داره؟
پاسخ ها
رزي
| Iran, Islamic Republic of |
۲۳:۲۴ - ۱۳۹۹/۰۸/۲۱
وقتي يكسريا فرهنگ نگهداري از سگ رو ندارند ، ميارن بيرون قلاده نميبندند و سگشون تو معابر دستشويي ميكنه جمع نميكنند ، تو اسانسور سگشون ديش ميكنه با باكس جابجا نميكنند . وقت براي سگشون نميزارند بهش اموزش نميدهند كه به هر چيز بيخودي واق نزنه ، اونجوري تر و خشك باهم نميسوزند !!! سگ هاي بزرگشون رو براي پياده روي به جاهاي خلوت نميبرند و در معابر عمومي ميارند براي پز دادن ، سگه اون وسط دنبال گربه ميكنند يكي اون وسط فوبيا داره جيغ ميزنه . خودشم قلاده نبسته به سگ يا اگه بسته سگش حرف گوش كن نيست زورشم بهش نميرسه !!! كاش مردم ما قبل از اوردن هر حيووني فرهنگشم ياد بگيرند !!! اموزش فرهنگ سازي هم كه صفر !!
کارن
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۱۹ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۳
4
25
به طور مثال ما یه سگ نگهبان بزرگ داریم بیمار میشه میخوایم ببریم دامپزشکی .خب تو ماشین ممنوعه بذاریم پیاده هم نمیشه ببریمش مجازات میشیم .داخل باکس هم که جا نمیشه .ببخشید بکشمش؟خداوکیلی چرا اول فکر همه جاشو نمیکنید بعد گزارش بنویسید.اخه کجای قرآن اومده سگ نجس هست یا حرام هست.چرا خودتونو گول میزنید با این خرافات.بزرگترین اشتباه حیوانات مخصوصا سگ ها که به آدم ها وفاداری رو یادآوری میکنند اینه که به ما پناه آوردند.ممنونم بابت امانت داریتون از مخلوق خدا
پاسخ ها
رزي
| Iran, Islamic Republic of |
۲۳:۱۱ - ۱۳۹۹/۰۸/۲۱
سلام
شما كه سگ بزرگ داريد قبل از اوردنش اين فكر رو ميكردين وقتي خونه حياط دار داريد بياريد نه در اپارتمان !!
وقتي هم بيرون ميبريد در ساعت خلوتي و با غلاده ببريد ، شايد بعضي ها فوبيا داشته باشند .
من خودم عاشق حيوانات هستم ولي وقتي يكسريا سگ بزرگ رو بدون غلاده ميارند تو جاي عمومي ، اين حادثه افرين ميشه !!! خود من امروز يك سگ بزرگ بدون غلاده پريد سمت من با سرعت و من از ترس سكته كردم و فرار كردم و صاحبش ميخنديد ، خيلي خودمو كنترل كردم به نيروي انتظامي زنگ نزنم . اگر مردم ياد بگيرند وقتي حيوان خانگي ميارند فرهنگ نگه داريشم ياد بگيرند . ديگه هيچ مشكلي پيش نمياد
رضا
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۴۳ - ۱۳۹۹/۰۶/۲۱
3
22
گزارشی یکطرفه و از روی اعتقادات شخصی ؟!؟! خجالت بکشید...
بهتره یه نگاه به قوانین سایر کشورها در مورد سگ گردانی بکنید
مدافع حقوق حیوانات
|
United States
|
۲۰:۲۷ - ۱۳۹۹/۰۶/۲۵
4
18
موجودات بسیار خطرناک‌تری از سگ در جامعه هستند که با حمله به اقتصاد، آسیب‌های جبران‌ناپذیری به مردم می‌زنند. سگ‌ها موجودات وفاداری هستند که از گذشته‌های دور در کنار انسان‌ها بوده‌اند. قوانین موجود هم هیچ منعی برای نگهداری این موجودات دوست‌داشتنی و تردد آن‌ها در معابر عمومی ندارند. حال اگر این موضوع رو خبرنگار محترم به عفت عمومی ارتباط می‌دهند هنر ایشان است.
پاسخ ها
محمد
| Iran, Islamic Republic of |
۰۸:۲۳ - ۱۳۹۹/۰۷/۰۷
گل گفتی بخدا
حمید
| United States |
۲۲:۲۴ - ۱۳۹۹/۰۹/۰۷
چه ربطی داره؟ کار شما که سگ میارید تو پارک مردم و میترسونید مصداق مردم آزاری و پا گذاشتن رو حقوق دیگران است.
شیرازی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۳۲ - ۱۳۹۹/۰۷/۰۷
18
4
با توجه به این که به هر حال سگ گردانی در حال انجام هست و با توجه به این که بارها و بارها سگ های به اصطلاح اهلی به افرادی از جمله آن کودک بی گناه حمله کرد و پوست صورت و سر او را کَند تقاضا دارم اسلحه را آزاد کنید تا به محض حمله سگ به دخترم بتوانم از او دفاع کنم.
چون در حال حاضر اول باید سگ به شما حمله بکنه و گاز بگیره بعدا شما در ساعت اداری به شکایت کردن بپردازید.
ضمنا حالا که سگ گردانی انجام میشه کودک گردانی باید ممنوع بشه به خصوص تنها نباید بیرون بره مگر این که به سن شانزده هفده یک‌سالگی رسیده باشه تا بتواند بدود و فرار کند.
خیلی مرسی که هستین. و با شیب ملایم سگ و اسلحه و ... رو آزاد میکنید و ما را به دروازه های بزرگ تمدن می‌رسانید.
پاسخ ها
جعفر
| Iran, Islamic Republic of |
۰۱:۵۱ - ۱۳۹۹/۰۸/۰۶
به این شوری که شما می گید نیستاگه یه سگ یه بچه ای را گاز بگیره علتش \یاده روی با سگها نیست (لفظ سگ گردانی بیشتر بابت توهین به دارندگان سگ بکار میره) مثل کشته شدن انسانی در سانحه خودرو که علتش استفاده از خودرو نیست بلکه عدم رعایت آیین نامه هست.
اتفاقا اگر برای بیرون بردن و \یاده روی با حیوانات آیین نامه تنظیم بشه خیلی از حوادس اندک شماری که در چندسال اخیر رخداده کم میشه چون جلوی نگهداری حیوانات را که نمیشه گرفت و اساسا هیچ دولتی چنین حقی نداره

من فرزندم دچار اضطراب مرضی هست روانشناس توصیه کرد یه حیوون بگیریم. از وقتی براش سگ خریدم حالش خیلی خیلی بهتر شده که هیچ من هم مجبورم روزی نیم ساعت پیاده روی کنم که توفیق اجباریست
ااا
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۳:۴۶ - ۱۳۹۹/۰۷/۱۸
18
3
واقعا بعضی افراد چقدر درک پایینی دارن بارها توخیابون پیت بول بدون قلاده وپوزه بند دیده شده وقتی فرهنگ نگهداریشو ندارید باید ممنوع بشه اون دوستانی که میگن چجوری سگو ببریم دامپزشکی میتونن دامپزشکوببرن پیش سگشون. یعده چجوری جون بچه هایی که آینده ایران هستن رومهمتراز سگشون تصورمیکنن
پاسخ ها
piter
| Iran, Islamic Republic of |
۲۳:۱۴ - ۱۳۹۹/۰۸/۰۲
اها اونوقت کشور های متمدن ترذاز ما سگ دارن اینده بچه هاشون به خطر افتاده
ناشناس
| United States |
۲۲:۲۸ - ۱۳۹۹/۰۹/۰۷
خودرو یه وسیله نقلیه است جای حرکت خودرو هم در خیابان مشخص است نه داخل پارک. شما سگ رو میارید به فضای عمومی. استدلال کاملا اشتباهی رو مطرح کردید.
اهورا
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۲۳ - ۱۳۹۹/۰۷/۲۷
4
21
به نظرم وجود سگها در خانه های مردم رو باید پذیرفت چون جمعیت کشور به سرعت کم شده و بسیاری از افراد نیز با بیماری های مختلف دست و پنجه نرم میکنن که وجود یک سگ در کنار اونها بهشون آرامش و حس وحال بهتری میده و تازه سگها امروزه در نگهداری سالمندان و افراد دارای بیماری های خاص خیلی به کار گرفته میشن و کشور ماهم از این قاغده مستثنی نیست.چرا همه چیز رو سریع به تجمل گرایی و غرب زدگی ربط می دید.؟لطفا حرف ها رو با استدلال بیان کنید.امروزه بسیاری از هموطنان به سگ علاقه دارند آیا این همه مردم را باید مجرم تلقی کنیم؟
جعفر
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۱:۲۹ - ۱۳۹۹/۰۸/۰۶
3
16
من هم یه سگ با مزه دارم وقتی با پسرم می برمیش بیرون تمام بچه های کوچه دورش جمع میشوند و باهاش بازی میکنند. اما هر از چندی یک آدم بیکار میاد و تذکر میده
ولی یه چیز مهمی متوجه شدمُ‌ این جور افراد چون نقش اجتماعی مهمی ندارند ولی خیلی دوست دارن جامعه بهشون توجه کنه در صدد تذکر دادن برای اخذ هویت اجتماعی میانُ
جالبه که نه قانون بلد هستند و نه شرع (به نظر من از نظر شرعی نیز سگ مشکلی نداره و هر کی مخالفه بیاد یه آیه قرآن بیاره که توش از سگ بد گفته شده باشه ولی اگه نتونست من یه آیه میارم که اشاره کرده یکی از حلال ها شکاری است که سگ شکاری برای شما می آورد. )
پاسخ ها
وکیلی
| Iran, Islamic Republic of |
۲۱:۲۱ - ۱۳۹۹/۱۰/۱۴
چقدر دقیق گفتید.عموم این افراد آدمایی ان که از روی عقده یا از روی مشکلاتی که با شخصیت خودشون دارن دنبال الکی گیر دادن هستن
دنبال اینن که بگن منم هستم! در حالیکه نمیدونه جامعه بعنوان یه عقب مونده بهش نگاه میکنه
الهام جامعی زاده
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۰۹ - ۱۳۹۹/۰۸/۰۷
2
14
بیشتر شبیه توهمات یک شخص با یک جور فوبیا یا وسواس خاص بود تا گزارش. و البته قسمت هایی که قضاوت های شخصی اونم در این حد سطح پایین که آدم مشمئز میشه از خوندنش مثلا اونجایی که گفته نگهداری از سگ علتش فضای مجازی و تقلید از قشر مرفه هست (!!) واقعا تا وقتی ذهن یک نفر انقدر بسته هست بهتر از این نمی تونه قضاوت کنه و برای اجتماع هم یک وصله ناجور میشه که فقط میخواد دست و پای بقیه رو هم به خاطر "تشویش درونی خودش" ببنده. بابا با خودتون به صلح برسین دور و بریاتونو انقد اذیت نکنین چه کاریه ...
ناشناس
|
Russian Federation
|
۱۷:۴۳ - ۱۳۹۹/۰۸/۰۹
1
5
پسر نوح با بدان بنشست/ خاندان نبوتش گم شد
سگ اصحاب کهف چندی/ پی نیکان گرفت و آدم شد
" شیخ اجل سعدی"
ن
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۵۱ - ۱۳۹۹/۰۸/۱۹
7
3
سگ پلیس و امداد و چوپان جاش مشخصه !!! مسلما جاش تو مجتمع و خودرو و معابر عمومی و پارکها نیست
پاسخ ها
نوید.ن
| Iran, Islamic Republic of |
۱۶:۲۹ - ۱۳۹۹/۱۰/۱۸
سگ جاش تو خودرو نیست؟
من نمیفهمم خودروی مردم به تو و امثال تو چه ربطی داره آخه.دیگه با ماشین مردم چیکار داری؟خودتو اصلاح کن
فضای خصوصی خونه ی مردم هم به خودشون مربوطه و فقط میتونی درباره فضای مشترک حرف بزنی.در رابطه با پارک هم بیان چند تا پارک و فضا برای حیوانات مشخص کنن تا شما ناراحت نشی
سگ نیاز به گردش و تخلیه انرژی داره
علی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۰۷ - ۱۳۹۹/۰۸/۲۳
11
0
سگ و خوک کلا نجسه و در. قرآن و سیره اهل بیت و حتی اهل سنت نجاست سگ خوک غیر قابل انکاره
پس خودتونو گول نزنید
پاسخ ها
ناشناس
| United Kingdom |
۲۳:۴۸ - ۱۳۹۹/۰۸/۲۳
برادر گرامی شما در قرآن به هیچ وجه من الوجوه یه آیه در ارتباط با نجس بودن سگ نمی تونی پیدا کنی چیزی که اطلاع نداری نظر نده خواهشا
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۷:۲۷ - ۱۳۹۹/۱۰/۰۹
................. یک ایه دال بر نجاست سگ نیست، .........
جمال
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۳۸ - ۱۳۹۹/۰۸/۲۴
12
1
کلا سگ نباید داشته باشید یا این اینقدر پول داشته باشید که سالن مجزا، راننده مجزا، باغ مجزا و ... برای بگیرید...
نمی توانید اینها را بخرید و تهیه کنید پس اشتباه می کنید که سگ داشته باشید و بیارید در مکان عمومی و مردم را بترسانید
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۵۲ - ۱۳۹۹/۰۸/۲۶
3
9
واقعا که سگ های آپارتمانی که اصلا سروصدایی ندارن عقیده های شخصیتون رو تحمیل نکنید
احسان
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۷:۵۹ - ۱۳۹۹/۰۸/۲۷
1
11
شمایی ک میگین سگ گردانی و نگهداری و ای چیزا جرمه هر چی باش سگ با وفا هس چ همون سگ ولگرد چه سگ خانگی شما با توهمات خودتون زندگی کنین اینقد سرتون تو زندگی اینو اون نباشه پس اگه اینجوره ما نباید سگ رو ببریم تو پارک ها ماهم میگم کسایی ک از سگ میترسن نیان بیرون هیچ جای جهان سگ گردانی جرم نیس این همه اختلاس کم نیس که حالا گیر دادن به سگ
پاسخ ها
ناشناس
| United States |
۲۲:۳۲ - ۱۳۹۹/۰۹/۰۷
سگ باوفاست مهربونه اصلا مثل والدین شما براتون عزیزه. شما توی خونتون میتونی باهاش زندگی کنی یا هر کار دیگه ای که دوست داشتی بکنی ولی آوردن سگ اون هم سگهای بزرگ به مکانهای عمومی مثل پارک میتونه باعث ترساندن مردم بشه. این کار دقیقا پا گذاشتن روی حقوق شهروندی است.
حمید
|
United States
|
۲۲:۵۲ - ۱۳۹۹/۰۹/۰۷
2
2
هر ناهنجاری که از بدنه دولت تا سطوح پایین جامعه مشاهده میکنید ناشی از بی قانونی است. ما ایرانیها هیچ وقت به حقوق هم احترام نمیذاریم بخاطر اینکه از بچگی بهمون یاد ندادن. حتما باید زور بالا سرمون باشه. سگ هم حیوان خداست ولی جاش تو پارک نیست. اون احمقی که سگ شیانلو یا دوبرمن رو بدون قلاده میاره تو پارک و باعث ترساندن زن و بچه مردم میشه و از کار خودش دفاع میکنه کاملا مشخصه که تو چه خانواده ای بزرگ شده. فضای سبز پارک محل ما پر از فضولات سگه. طرف سگش رو میاره تو پارک که یک مکان عمومی است ادرار و مدفوعش و خالی میکنه میره. تو اروپا اگه سگ گردانی میکنن فرهنگش هم دارن نه مثل اینجا. اگه مثل اروپا جریمه های نقدی سنگین بذارن اون وقت همه چی درست میشه و سگ بازها یاد میگیرن که پارک توالت سگ نیست و نباید باعث آزار مردم بشن وگرنه با جرم انگاری، شلاق، زندان و برخورد فیزیکی هیچ چیز درست نمیشه. منتهی کو قانون؟
ناشناس
|
Armenia
|
۱۲:۱۲ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۷
0
8
سگ صاحبدار همیشه آموزش لازم رو بخاطر آسایش صاحبش میبینه. مردم هستن که باید آموزش داده بشن که فرق عفت رو با از کنار سگ رد شدن بفهمن. تو یاد بگیر خونسردیتو حفظ کنی تا سگ هم فکر نکنه دلیلی واسه حمله یا دفاع داره. کسایی هم که میگن دامپزشک رو ببر خونه، اگر جراحی لازم باشه چی؟ اتاق عمل تو جیب دامپزشک جا نمیشه. پس شما هم اگر جراحی لازمت شد، جراح رو ببر گوشه خونه روت جراحی باز انجام بده.
سرویس حمل نقل سگ به دامپزشکی راه بندازید اگر خودرو شخصی هم اختیارش دست شماست که تعیین تاکلیف کنید براش. همین حرفهارو میزنید که توی دنیا جک حساب میشیم و بهمون میگن جهان سومی. هرکسی یک روز با یک سگ وقت بگذرونه، نظرش کاملا راجع به این خلق خدا عوض میشه. من دارم از خارج کشور سگم رو میارم ایران ولی این قانون مسخره برام سوژه است و اصلا هم نمیتونه نظرم رو راجع به سگ آوردن عوض کنه. صاحب سگ فرهنگ زندگی با سگو داره، کاش بقیه هم یاد بگیرن.
درباره دستشویی توی پارک، میشه قانون گذاشت صاحبان سگ با پلاستیک مدفوع رو بردارند مثل خیلی از کشورای دیگه. اما لازمه بدونید گربه ها و سگهای خیابانی بهرحال توی پارک دستشویی میکنند.
متین وکیلی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۲:۰۷ - ۱۳۹۹/۰۹/۲۸
0
7
بیشتر حرفاتون که توهم بود ولی یه چیزی :
دیگه چرا با ماشین هم میگید نه؟؟؟؟
سگ توی ماشین به تو چه؟
استدلال برای این چیه؟؟؟
حسن
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۰۶ - ۱۳۹۹/۱۰/۰۱
5
0
دوستان بحثهای احساسی و سلیقه ای را در دفاع از سگ و یا رد آن بگذاریم کنار.
⭕بعضیا سگ گردانی را با ماشین سواری مقایسه میکنند
برادر من هر چیزی اول باید ضرورتش دقت کنید ( ضرورت نه فایده) ثابت بشود بعدش که ثابت شد هر مشکلی پیش آمد باید برایش دنبال راه حل بود
ضرورت یعنی یک نیازی که با هیچ چیز دیگری قابل برآورده شدن نیست
مثلا مسافت های طولانی در عصر حاضر جزء لاینفک زندگی انسان شده است . حتی برای رسیدن0به بیمارستان و نجات جان یک فرد گاهی مسافتی باید رفت که بجز ماشین چیزی جوابگو نیست
این شد یکی از ضرورتهای ماشین
والا ماشین فواید دیگری هم دارد که شاید ضرورت نباشند
حالا باید بفرمایند که ضرورت جانی مالی روانی و یا آبرویی سگ چیست که هیچ جایگزینی ندارد؟؟؟؟
پاسخ ها
متین
| Iran, Islamic Republic of |
۲۰:۵۸ - ۱۳۹۹/۱۰/۱۴
مشکل اینه که یادت میره داری درباره موجود زنده صحبت میکنی نه شی.مگه همه چیز به فایدس؟دیدگاه عقب مونده ی شما همه چیز رو با سود و ضرر میسنجه.
فایده ی تو چیه؟اون یه موجود زندس که مثل من و تو نفس میکشه و احساس داره
جدا از هزار فایده ی سگ(از شادابی و کمک به روح و روان تا نگهبانی و ...) حرفت مسخره و نامربوطه چون موجود زندس نه وسیله
سگ (و کلا حیوان خانگی) عضوی از خونواده میشه...
فایده ی بچه ی شما چیه؟فایده خودت چیه؟اگه یروز پیر و ناتوان شدی و بچت داشت ازت نگهداری میکرد من میام از بی فایدگی شما میگم تا فرزندت بندازتت بیرون(تازه بازم میگم.سگ صد فایده داره.ولی شما احتمالا واقعا بی فایده باشید)
سید مسعود
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۴:۰۹ - ۱۳۹۹/۱۰/۰۵
0
6
فرض کنیم که سگ گردانی خلاف قانون باشه ، که البته نیست... البته از یک خبرنگار یا قانون دان کم سواد مثل شما اینطور اشتباهات بعید نیست که مواد قانون رو تفسیر به رای کنین یا مصادره به مطلوب ... حالا گیرم که حرفت راسته که نیست.... نفس کشیدن هم اگه قرار باشه خلاف قانون باشه پی یعنی نباید نفس کشید.... برو بابا اصل ماجرا جایه دیگه ایراد داره... و گرنه سگ داشتن چه دلیل برای مرفه بودنه هر کی از بک چیزی خوشش مییاد تو حال میکنی بری عربستان ما حال میکنیم ایرانی باشیم.....خدا شما قشر خبرنگار رو از بیکاری در بیاره ..... از زور بیکاری نمیدونی راجب چی باید بنویسی..... خدا شفات بده اگه فکر کردی با جارو میتونی جلو ی جزر و مد دریا رو بگیری... همونطور که ویدئو ممنوع شد ماهواره ممنوع شد.... ولی هیچ کی به حرف شماها گوش نداد.... اینجا هم مطمئن باش کم مییارین.... بهترین دوست و همدم انسان فقط سگ ..... تا کور شود انکه نتواند بیند.
شیرازی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۲۶ - ۱۳۹۹/۱۰/۰۹
0
5
واقعا متاسفم
سگ ترس نداره، ..................
اون هم موجود زنده هست و لایق تنفس توی فضای ازاد با قلاده هست
.................... ادم های قاتل هم دارین ب خاطر اون چنتا قاتل پس هیچ ادمی از خونه در نیاد؟
..........................
وقتی سگ تمامی واکسن ها رو زده تربیت شده قلاده داره ترسش از چیه؟
موتور هم ترس داره پس ممنوع بشه؟؟؟
دلقک هم ترس داره پس ممنوع بشه؟
متاسفم فقط همین
حیف قانون پشت تو ..............
حسن
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۷:۱۸ - ۱۳۹۹/۱۰/۱۰
5
0
دوستان بهتر است بحثهای احساسی را در دفاع از سگ و یا رد آن بگذاریم کنار.
حسن
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۲۰ - ۱۳۹۹/۱۰/۱۰
3
0
چرا مطلب علمی بنده را نگذاشتید ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
پاسخ ها
مدیرمسئول حکیم مهر
| Iran, Islamic Republic of |
۱۲:۳۷ - ۱۳۹۹/۱۰/۱۰
با سلام و احترام،
مطلبی دریافت نشد.
لطفا مجددا ارسال بفرمایید.
متین
| Iran, Islamic Republic of |
۲۱:۰۱ - ۱۳۹۹/۱۰/۱۴
مطلب علمییییی(نگو علمی.خندم گرفت دانشمند) شما بالاتر قرار گرفته و بنده جوابتون رو دادم
حسن
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۲۳ - ۱۳۹۹/۱۰/۱۰
0
0
ارسال مجدد
وکیلی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۱۷ - ۱۳۹۹/۱۰/۱۴
0
5
یه نگاه به همین کامنتای این گزارش بکنید
از خودتون خندتون نمیگیره؟این چه گزارش مسخره و جهت داریه؟از اول تا آخر گزارش تصویری که تو ذهنم بود این بود که نویسنده از سگها یه عقده ای داره و داره تند تند با عصبانیت این عقده احمقانشو خالی میکنه
عموم مردم دیگه دانا شدن و با این مغلطه ها گول نمیخورن و مخاطب این گزارشا عموما آدمای ساده و کم فکر تر هستن.
همیشه ده بیست سال از بقیه دنیا عقب باشید.این مسئله که همین الانم برای اکثریت مورد قبوله ولی شما هم بالاخره این رو هم مثل صد تا چیز دیگه قبول میکنید
طرف میگه من از سگ میترسم پس سگ رو نباید بیاد گردش
خب به اون چه؟مشکل از ترس توعه
تو باید خودتو با طبیعت وفق بدی نه طبیعت رو با خودت
حیوون نیاز به گردش داره(البته با شرایط مناسب و با قلاده و صاحب هم باید حواسش به دستشویی و بقیه موارد باشه).طبیعتشه
من نمیتونم بگم چون از خیس شدن بدم میاد پس بارون نیاد
طبیعت همینه
طرف یجوری کنار سگ رفتار میکنه که سگه بی آزارم باشه بهش استرس وارد میشه اونم یه پارس میکنه
پس بس کنید این حرفای دوهزاری رو.طرفدار این حرفا از رو نوشتار و نوع فکرشون کاملا مشخصه که عموما متعلق به چه قشر آدمی ان
ناشناس
|
United Arab Emirates
|
۲۲:۰۴ - ۱۳۹۹/۱۰/۱۴
5
0
عزيزان سلام..خواهشا خط خودتونو مشخص کنيد..يا اسلامي وقراني زندگي کنيد يا ......بعضيا انقدر به سگ علاقه دارن که باهاش ميخوابن،يک لحظه به قباهت اينکار فکرکنيد..شما ببينيد کدام يک از بزرگان عصر حاظر يا بزرگان ديني ما سگ گرداني ميکرده اند؟شمارو به خدا جهالت مدرن روبزاريد کنار.سگ فقط در مواردي لازمه که جاني رانجات دهد يا جايي را نگهباني کند.نه اينکه ببري پارک که همه بگن ماشاالله عجب ادم باشخصيتي.ضمنا نجس بودن سگ براي همه اهراز شده است..حتي باابي به اندازه يک درياهم بشوريدش بازهم نجس است،خودتونوگول نزنيد.خداانسان رو نيافريده باسگ بخوابه يا باهاش مردم رو ازاربده سعي کنيد به خدا نزديک بشيد..يزيد هم سگ باز بوده.
پاسخ ها
ناشناس
| United States |
۲۳:۵۷ - ۱۳۹۹/۱۰/۱۴
............ چرا متوجه نمیشید که مردم زندگیشون و انتخاباشون متعلق به خودشونه؟؟؟
به شما چه ربطی داره که کسی سگ داره.اصلا سگشو بیاره کنارش بخوابه.خیلی کار طبیعی ایه.به شما چه؟؟؟
تو همون دین خودتم از سگ به خوبی نام برده.حالا تو بنظرت حرامه سگ نداشته باش.
کی با سگ مردم رو آزار میده؟؟؟
بسه دیگه.کسی نه طرز فکر امثال شما رو میخواد نه شما اجازه فضولی تو زندگی و انتخابای بقیه دارید.
اگه طرف به سلامت و موارد پزشکی سگش برسه و با قلاده اون رو جابجا کنه و حواسش به دستشویی سگ باشه به تو چه ربطی داره آخه؟؟؟حالتون از خودتون بهم نمیخوره؟؟؟
اگه بحث منطقه که از زمانای قدیم سگ کنار انسان همزیستی داشته (اصلا سگ از گرگایی بدست اومده که برای زندگی کنار انسان تطابق پیدا کردن) و بالاترم گفتم وقتی بهت آسیبی نرسه هیچ اجازه ای نداری فضولی تو زندگی بقیه کنی
اگه موضوع دینیه که هنوزم روی نجس بودن سگ بحثه ولی بازم دین و تفکر تو به ما مربوط نیست.اگه میخوای نگه نداری نگه ندار!به بقیه ربطی نداره.
.....................
ناشناس
| United States |
۲۳:۵۹ - ۱۳۹۹/۱۰/۱۴
سگ فقط در مواردی “لازمه” که فلان.....
لازمه؟؟؟؟سگ و بقیه موجودات وسیله نیستن ............
دقیقا امثال شما جالبه همتون دیدگاه و نگاهتون به دنیا و طبیعت یه حالت پوسیده و خشک و شدیدا غلطه
Mohammad
| United States |
۰۰:۰۸ - ۱۳۹۹/۱۰/۱۵
خدا خودش بهت گفت که انسان رو نیافریده تا کنار سگ بخوابه؟مثلا بهت گفت که انسان رو آفریدم تا سوار ماشین بشه؟یا مثلا گفت که انسان رو آفریدم تا از اینترنت استفاده کنه؟گوشی همراه چطور؟
خنده دارید.استدلالا و حرفاتون صدبرابر خنده دارتره
...........
مشکل آدمای .......ای مثل شما اینه که فکر میکنید هرچیزی تقلیده یا مثلا برای پز دادنه
کاری با یه سریا که واقعا اینطورین ندارم.ولی چرا پیچیدش میکنیم؟گربه یا سگ رو مردم دوست دارن چون که دوست داشتنی ان و دوستای خوبی برای انسان میشن.برای همین نگهشون میدارن.
شما رو سَ نَ نَ
حسین سعیدنیا
|
United States
|
۱۹:۴۴ - ۱۳۹۹/۱۰/۱۶
0
4
ملت و مسئولینی داریم که ذهنشون شدیدا بدون دلیل منطقی بستس و باعث شدن تو سال ۲۰۲۰ درباره ی چیزایی بحث کنیم که هرجای دنیا بگی بهت میخندن...
به حیوان خانگی مردم چیکار دارید؟مریض هستید؟
صد البته که نگهداری حیوان باید شرایط خودش رو داشته باشه ولی آدمای فضول و بیکار حتی اگه مشکلی نباشه هم دنبال اظهار وجود و فضولی تو کار مردمن
من خودم حیوان خانگی ندارم ولی یکی از همسایه ها یک سگ خیلی زیبا و دوست داشتنی داره و خودم هم به گربه هایی که بعضی شبا میان تو حیاطمون تا جایی که بتونم رسیدگی میکنم...
تا وقتی که مشکلی نباشه کسی اجازه نداره فضولی کنه.البته مشکل واقعی! وگرنه آدم فضول همه چیز رو مشکل میدونه
عبدالله
|
United Arab Emirates
|
۰۸:۱۵ - ۱۳۹۹/۱۰/۱۷
3
0
سلام. بابت گزارش روشنگرتان تشکر فراوان. دانشجوی دکترا
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۵۶ - ۱۳۹۹/۱۰/۱۹
0
2
جالب بود.خندیدیم
جهان سومی نباشید
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
ادامه