کد خبر: ۵۷۷۸۶

مدیر روبط عمومی اداره کل حفاظت محیط زیست استان زنجان، گفت: گرگ‌ها، پالایشگران خوبی برای طبیعت هستند و نباید بی‌مورد از سوی انسان‌ها تهدید شوند.

به گزارش حکیم مهر به نقل از ایرنا، «علی مرشدی» روز شنبه افزود: این گونه جانوری با شکار حیوانات بیمار و ناتوان از افزایش آنها جلوگیری می کند و با این کار، سلامت و سرزندگی طبیعت را موجب می شود.

وی با تاکید بر اینکه گرگ‌ها برای حفظ سلامتی طبیعت بسیار مفید و سودمند هستند و نباید بی‌جهت ازسوی انسان‌ها مورد تهدید واقع شوند اظهار داشت: گرگ ها نیز همانند دیگر گونه‌های جانوری از انسان ها دوری می‌گزینند و تا زمانیکه جانوران درنده مورد تهدید واقع نشوند به افراد حمله نمی کنند و پنهان شدن را بهترین راهکار می‌دانند.

مرشدی تصریح کرد: متاسفانه دست اندازی انسان به طبیعت و تخریب محیط زیست و زیستگاه و کمبود طعمه باعث می شود این گونه جانوری وحشی به منظور تغذیه به حریم های انسانی در شهرها و روستاها نزدیک شوند.

وی با بیان اینکه شکارچیان غیرمجاز نباید با شکار بی رویه، زنجیره غذایی حیوانات گوشتخواری چون گرگ‌ها را برهم بزنند افزود: این جانور، بی جهت به انسان ها و دام های اهلی حمله ور نمی شود و علت نزدیک شدن آنها به سکونتگاه‌های انسانی را باید در خود جستجو کنیم.

مدیر روابط عمومی اداره کل حفاظت محیط زیست استان زنجان گفت: باید از پراکنش زباله، پسماند غذایی و لاشه حیوانات تلف شده در اطراف روستاها و شهرها اجتناب کرد چراکه این می تواند عامل و محرکی قوی برای نزدیک شدن گرگ‌ها به سکونت‌گاه‌های انسانی شود.   
مرشدی با بیان اینکه بسیاری از مواقع، حمله گرگاس (سگ گرگ) به انسان ها به پای گرگ‌ها نوشته می شود، افزود: اغلب حملات به انسان ها از سوی گرگاس‌ها (گرگ های هیبریدی) که خطرناک‌تر از گرگ‌های معمولی هستند و هیچ واهمه‌ای نیز از نزدیک شدن به انسان ندارند، صورت می گیرد.

وی اظهار داشت: از ابتدای سال تاکنون، ۲ مورد حمله گرگ به دام های اهلی و یک مورد نیز به انسان را در استان زنجان را داشتیم که موجب تلف شدن قریب ۱۳۰ راس گوسفند و مصدومیت سه نفر از باغداران ابهری شد.

مرشدی با تاکید براینکه گرگ‌ها برای بقاء خود و تغذیه نیازمند طعمه غذایی هستند از شکارچیان خواست از شکار غیرمجاز طعمه های این گونه جانوری ازجمله خرگوش، موش صحرایی و گراز به جد اجتناب کنند تا آنها از سرناچاری به حریم شهرها و روستاها پای نگذارند.

وی از روستاییان و شهروندان خواست، در صورت مشاهده گونه‌های جانوری وحشی ازجمله گرگ در اطراف سکونتگاه‌های خود بلافاصله موضوع را از طریق تلفن های ۳-۳۳۵۴۱۰۰۱ اطلاع دهند تا اقدمات لازم برای متواری کردن آنها صورت گیرد و برای در امان ماندن از حمله گرگ به هشدارها و توصیه‌ها در خصوص حفاظت و مراقبت از سالمندان،  کودکان و دام های اهلی، توجه جدی کنند.   

مرشدی تصریح کرد: لازم است روستاییان برای حفاظت از دام‌های خود اقدامات حفاظتی را با دقت بیشتری انجام دهند و از سالمندان و کودکان نیز که قدرت مقابله در برابر گرگ را ندارند مراقبت بیشتری به عمل آورند و به آنان اجازه ندهند به تنهایی در مکان‌ها و زمان های خلوت، رفت و آمد کنند.

آخرین حمله گرگ به انسان در استان زنجان مربوط به سال ۹۶ است و طی سال های ۹۳، ۹۴ و ۹۵ به ترتیب ۲، ۱ و ۶ نفر و سال ۹۶ نیز ۱۳ نفر از شهروندان و روستائیان این استان مورد حمله گرگ ها قرار گرفته و زخمی شدند و طی سالهای ۹۷ و ۹۸ نیز هیچ حمله‌ای از سوی این گونه جانوری اتفاق نیفتاد.

 

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
ادامه