کد خبر: ۵۷۹۶۷
تعداد نظرات: ۱۳ نظر
نشست مشترک رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور و وزیر جهاد کشاورزی:
«سردار غلامرضا جلالی» افزود: موضوع نظام منطقه‌ای مقابله با بیماری‌های دامی و طیور بین همسایگان، یک ضرورت جدی و دارای اولویت است ...

حکیم مهر: رییس سازمان پدافند غیرعامل کشور و وزیر جهاد کشاورزی در نشستی مشترک موضوع ارتقای همکاری و هم‌افزایی‌ها در مسیر ارتقای دفاع زیستی را مورد بحث و ارزیابی قرار دادند و در این زمینه اعلام آمادگی کردند.

به گزارش حکیم مهر به نقل از ایرنا، سازمان پدافند غیرعامل کشور، نشست تخصصی «بررسی ابعاد پدافند غیرعامل در حوزه ماموریت‌های وزارت جهاد کشاورزی» با حضور «سردار غلامرضا جلالی» رییس سازمان پدافند غیرعامل کشور، «کاظم خاوازی» وزیر جهاد کشاورزی و جمعی از مسئولان مربوطه برگزار شد و در این نشست موضوع ارتقای همکاری و هم‌افزایی‌ها مورد بحث و ارزیابی قرار گرفت.

رییس سازمان پدافند غیرعامل کشور در این نشست با بیان اهمیت مسائل پدافند غیرعامل در حوزه کشاورزی اظهار داشت: با توجه به ظرفیت و مزیت‌های کشور ما در حوزه کشاورزی شاهد تاب‌آوری خوبی در این حوزه به ویژه در شرایط تحریم بودیم که با وجود فشارها در حوزه تامین غذا دچار مشکلات اساسی نشدیم.

کالاهای راهبردی غذایی در داخل تولید شوند

جلالی با بیان اینکه مباحثی در مورد بهینه‌سازی مصرف آب در سال‌های اخیر در کشور وجود داشت که تبدیل به بهانه‌ای برای از رده خارج کردن تولید برخی محصولات راهبردی کشاورزی در داخل کشور بود، تاکید کرد: در این زمینه هرگز نباید تحت تاثیر فشار تبلیغات یا مسائلی از این دست قرار بگیریم چون یکی از اهداف راهبردی کشور تامین اقلام غذایی راهبردی است که در هر شرایطی باید در داخل تولید و استقلال کشور در این زمینه حفظ شود. کما اینکه در آنچه در بحران کرونا رخ داد اهمیت این موضوع بیش از پیش مشاهده شد.

افزایش هماهنگی‌ها برای کنترل بیماری‌های احتمالی مشترک میان دام و انسان 

جلالی با بیان اینکه در حوزه دام نیز ما با مسائل با اهمیتی روبرو هستیم که سلامت دام و بیماری‌های مشترک بین انسان و دام از جمله آن است، توضیح داد: واقعیت این است که در این حوزه بین وظایف وزارت جهاد در حوزه دامپزشکی و وزارت بهداشت در حوزه بیماری‌های مشترک بین انسان و دام، همپوشانی‌هایی وجود دارد و در عین این همپوشانی، هماهنگی‌ها باید تقویت شود و قرارگاه پدافند زیستی در این حوزه آمادگی کامل برای ایجاد این هماهنگی را داراست.

پیشنهاد تشکیل ساختار منسجم قرنطینه دامی

جلالی با بیان اینکه در حوزه پدافند غیرعامل این هماهنگی از اهمیت بسیاری برخوردار است، تصریح کرد: در این زمینه استقرار یک سیستم یکپارچه و بسیج منابع استانی برای کنترل، پیشگیری و مقابله با بیماری‌های مشترک بین انسان و دام یک ضرورت است. در همین راستا و در چهارچوب پدافند زیستی برای استان‌های مختلف الگوهایی طراحی شده است.

رییس سازمان پدافند غیرعامل کشور با بیان اینکه امسال برای نیز تمام استان‌ها تعدادی رزمایش برنامه ریزی شده است و تمریناتی در این زمینه صورت خواهد گرفت و رزمایش‌های استانی در سال جاری حداقل در سه استان برگزار می‌شود، تصریح کرد: در موضوع دام، تقویت ساختار منسجم قرنطینه یک ضرورت جدی است و سازمان پدافند غیرعامل کشور در این زمینه آمادگی همکاری دارد.

مؤسسه تحقیقات واکسن و سرم‌سازی رازی نیازمند یک بازمهندسی است

جلالی در بخش دیگری از اظهاراتش با اشاره به اهمیت حیاتی مؤسسه تحقیقات واکسن و سرم‌سازی رازی در مباحث پدافند غیرعامل کشور گفت: به نظر می‌رسد ما در این موسسه نیازمند یک بازمهندسی و بازنگری در ساختار هستیم. کرونا نیز اهمیت این موسسه را بیش از پیش مشخص کرد و این در حالیست که از ظرفیت‌های این موسسه آنگونه که باید و شاید استفاده نشد، در حالیکه موسسه رازی می‌تواند در زمینه پدافند زیستی نقش بسیار پررنگی ایفا کند.

پیشنهاد تاسیس مرکز کنترل بیماری‌های دامی در کشور 

رییس سازمان پدافند غیرعامل کشور با اشاره به اینکه ما در مورد بیماری‌های مربوط به انسان ساختاری به نام مرکز کنترل بیماری‌ها CDC در وزارت بهداشت داریم که وظیفه آن جلوگیری و کنترل بیماری‌های واگیردار است، افزود: در حوزه دام نیز چنین ساختاری باید در وزارت جهاد کشاورزی وجود داشته باشد.

جلالی همچنین با تاکید بر اهمیت مرزبانی زیستی و کنترل مرزها جهت ورود و خروج عوامل زیستی اظهار داشت: سازمان پدافند غیرعامل کشور با همکاری سایر دستگاه‌های متولی، آیین‌نامه مرزبانی زیستی را آماده کرد و به تصویب رساند که نقش همه دستگاه‌ها در این حوزه مشخص شده است.

پیشنهاد تاسیس نظام منطقه‌ای مقابله با بیماری‌های دامی و طیور

جلالی با بیان اینکه موضوع نظام منطقه‌ای مقابله با بیماری‌های دامی و طیور بین همسایگان نیز یک ضرورت جدی و دارای اولویت است، خاطرنشان کرد: در چهارچوب مرزبانی زیستی می‌توان موضوعات پیمان‌های منطقه‌ای در این حوزه را نیز در دستور کار قرار داد تا سطح همکاری‌های منطقه‌ای ارتقا پیدا کند.

رییس سازمان پدافند غیرعامل کشور تصریح کرد: در سال ۹۶ یک مانور پدافند زیستی در فرودگاه بین‌المللی امام‌خمینی (ره) برگزار کردیم که اتفاقا سناریوی آن، مقابله با شیوع بیماری های واگیردار تنفسی و از خانواده کروناویروس بود تا نقاط قوت و ضعف مشخص شود. از جمله مسائلی که ما در این مانور با آن روبه رو شدیم این بود که به نظر می‌رسد در حوزه دامی، مسائل مربوط به مرزبانی زیستی باید تقویت شود.

آمادگی کامل وزارت جهاد کشاورزی برای همکاری با سازمان پدافند غیرعامل کشور

کاظم خاوازی وزیر جهاد کشاورزی نیز در این دیدار با تاکید بر اهمیت مسئله پدافند غیرعامل به ویژه مسائل مربوط به پدافند زیستی اظهار داشت: مسائل مربوط به دفاع زیستی کشور از جمله مقوله‌هایی است که در صورت غفلت از آن به ناگاه کشور را با چالش‌های جدی روبرو می‌کند و به کشور ضربه‌ای اساسی می‌زند. از همین رو آمادگی کامل خود را برای همکاری با سازمان پدافند غیرعامل کشور اعلام می‌کنم.

وی همچنین با تاکید بر مباحث مربوط به مرزبانی زیستی تصریح کرد: سرنخ برخی از موضوعاتی که پدافند غیرعامل به آنها توجه دارد در توجه پروتکل‌های بین‌المللی و همکاری‌های منطقه‌ای است.

خاوازی با تاکید بر اهمیت مباحث مربوط به بانک‌های ژنوم گیاهی و جانوری نیز تصریح کرد: امروز اهمیت این موضوع برای دنیا مشخص شده است و کشورهای پیشرفته در این مورد سرمایه‌گذاری‌های کلانی انجام داده‌اند. امیدواریم در کشور ما نیز سرمایه‌گذاری در این زمینه مورد توجه قرار گیرد زیرا وجود این بانک‌ها به کشور قدرت می‌دهد.  

وزیر جهاد کشاورزی با تاکید بر اینکه شورای راهبردی پدافند غیرعامل باید در وزارت جهاد کشاورزی تشکیل و مسئول پیگیری مباحث کلیدی شود، گفت: امیدواریم به زودی بتوانیم اولین نشست این شورا را با هماهنگی سازمان پدافند غیرعامل کشور برگزار کنیم.

 

انتشار یافته: ۱۳
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۱۱
ناشناس
|
United States
|
۱۲:۰۴ - ۱۳۹۹/۰۳/۲۵
1
4
باید یه مرکز کنترل بیماری تشکیل بشه واسه انسان و دام نه جدا از هم
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۸:۳۴ - ۱۳۹۹/۰۳/۲۵
احسنت
آفرین
دقیقا
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۰۵ - ۱۳۹۹/۰۳/۲۵
1
5
در آمریکا که بنیان گذار CDC است
یک مرکز CDC بیشتر وجود ندارد که در آن هم تب برفکی و هم سل و هم آنفلوانزا با هم مدیریت می شود.

بنابراین نظر ایشان کاملا اشتباه و غیر کارشناسی و حاکی از عدم تسلط و احاطه به موضوعات دامپزشکی است.
جالب است که ریاست محترم سازمان دامپزشکی جناب آقای دکتر علی صفر ماکنعلی در این حضور ندارند و در مورد این مسائل تخصصی بدون حضور ایشان تصمیم گیری هم می کنند!
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۱۸ - ۱۳۹۹/۰۳/۲۵
2
6
خوشحالیم که بعد از سالها پیشنهاد تاسیس CDC که در یادداشتهای زیر در حکیم مهر منتشر شده بود بالاخره مورد توجه مسئولین محترم قرار گرفت. دکتر حسن زاده

http://hakimemehr.ir/fa/news/28042

http://hakimemehr.ir/fa/news/55298
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۳۸ - ۱۳۹۹/۰۳/۲۵
0
4
واقعا عجیب است!

یعنی خود آمریکا نمی فهمید که یک CDC هم برای دام لازم است؟؟!
وقتی وزیر رشته آبیاری برای دامپزشکی تصمیم گیری می کند همین می شود دیگر
كارشناس سازمان
|
United Kingdom
|
۱۸:۴۰ - ۱۳۹۹/۰۳/۲۵
2
3
آفرین به سردار جلالی و تیم خوشفکر همراه
این مسئله که کشور نیاز به فرماندهی واحد و توانا در امر مراقبت و پیشگیری از بیماری از اهم امور و بوده .
سازمان دانپزشکی ، موسسه رازی ، دانشکده های دامپزشکی و سازمان نظام دامپزشکی ..... یاعلی
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۲۰:۰۴ - ۱۳۹۹/۰۳/۲۵
....................
مگر CDC آمریکا مسئول دانشکده های دامپزشکی هم هست؟؟!
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۲۰ - ۱۳۹۹/۰۳/۲۵
0
2
یک نفر هم پیشنهاد اجرای ماده ی ۱۹رو به طور کامل در تمامی استانها برای رعایت قوانین و دستورالعملهای بهداشتی خواهشا بده
ناشناس
|
United States
|
۲۱:۵۶ - ۱۳۹۹/۰۳/۲۵
0
3
زمزمه انحلال سازمان دامپزشکی در حال تبدیل به خبر
پاسخ ها
دامپزشک
| Iran, Islamic Republic of |
۰۷:۵۱ - ۱۳۹۹/۰۳/۲۶
با سلام درست می فرمایید . چندی پیش اینجانب این نظریه رو در ذیل خبر تشکیل کمیته کذایی در وزارتخانه پردازش و ارسال کردم ولی حکیم مهر سانسور کرد.دقیقا دارن نه تنها دامپزشکی بلکه بقیه قسمتهای وزارتخانه را نیز منحل و.... میکنند.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۱۹ - ۱۳۹۹/۰۳/۲۵
1
1
اگر هدف حقیقتا پیاده کردن پروتکل جهانی یک جهان یک بهداشت (One Health) همان طور که جناب آقای دکتر ماکنعلی ریاست محترم سازمان حاکمیتی دامپزشکی تاکید دارند است،
تنها راه عملی و غیر شعاری
ایجاد یکپارچگی و جامعیت سیستماتیک در نظام سلامت کشور با تجمیع سازمان سلامت محور دامپزشکی
زیر نظر شخص وزیر بهداشت به عنوان فرماندهی واحد بهداشت کشور
البته کاملا مستقل و مجزا از داروساز و پزشک می باشد
ناشناس
|
Japan
|
۱۶:۵۰ - ۱۳۹۹/۰۳/۳۰
0
0
قدم به قدم به انحلال نزدیک میشویم بنده هم اخبار موثقی شنیده‌ام. به طرفداران این نظریه و دست اندرکاران که به آرزوی خود سریعا نائل خواهند شد تبریک عرض میکنم
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۰:۳۰ - ۱۳۹۹/۰۳/۳۱
خدا از زبانتان بشنود دیگه از همه افراد در سوزمان وادارات کل خسته شدم
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
ادامه