کد خبر: ۵۸۵۲۸

یک دامپزشک گفت: در زمان شیوع ویروس کرونا باید در برخورد حیوانات پروتکل های بهداشتی را رعایت کنیم.

به گزارش حکیم مهر به نقل از میزان، «دکتر غزاله غلام‌نژاد» در خصوص امکان ابتلای حیوانات به کرونا گفت: کرونا ویروس، یک خانواده بزرگ است و در پرندگان ابتلا به  ۶۰ نوع از این ویروس شایع است، اما کووید ۱۹ که به تازگی شیوع پیدا کرده و موجب درگیری انسان‌ها شده است، در پرندگان دیده نشده است.

وی ضمن اشاره به اینکه تا کنون دو تا سه مورد ابتلای حیوانات به کووید ۱۹ گزارش شده است، ادامه داد: یکی از آن‌ها یک سگ پامر ۱۷ ساله بوده است، که به دلیل درگیری صاحبش با این ویروس نتیجه آزمایشش مثبت اعلام شده و بدون هیج علامتی قرنطینه شده است؛ این سگ بعد از این دوران نتیجه آزمایشش منفی بود، اما دو روز بعد از برگشتن پیش صاحبش جان خود را از دست داد.

این دامپزشک با بیان اینکه عمر مفید سگ ۱۶ سال است، و سگ مبتلا ۱۷ ساله بوده است، افزود: به گفته بسیاری ازسایت‌های معتبر این حیوان بر اثر ابتلا به کرونا نمرده است و احتمالا بیماری زمینه‌ای داشته است، چرا که موقع خروج از قرنطینه نتیجه آزمایشش منفی بوده است.

غلام نژاد بیان کرد: گزارش‌هایی هم مبنی بر مثبت شدن آزمایش دو گربه سان هم وجود دارد که البته هیچ کدام از آن‌ها علائم این بیماری را نداشته اند.

در برخورد با حیوانات پروتکل های بهداشتی را رعایت کنید

وی ضمن اشاره به اینکه تا کنون انتقال این نوع ویروس از خانواده کرونا که کووید ۱۹ نام دارد، از حیوان به انسان تایید نشده است، متذکرشد:،  این مسئله موجب نمی‌شود، تا در برخورد با حیوانات پروتکل‌های بهداشتی را رعایت نکنیم، چرا که اولا ممکن است آن‌ها مشکلات دیگری داشته باشند و هم از آنجایی که هنوز به طور دقیق مشخص نیست که کووید ۱۹ تا چند ساعت روی اشیاء باقی می‌ماند، حیوانات می‌توانند به عنوان ناقل فیزیکی باشند و افراد را مبتلا کنند، به همین دلیل باید در ارتباط با آن‌ها نکات بهداشتی را رعایت کنیم.

این دامپزشک توضیح داد: ویروس نیازمند میزبان اختصاصی است و ورود آن به یک سلول مانند قفل و کلید است یعنی ویروس برای ایجاد بیماری مثل کلیدی است که باید توانایی باز کردن قفل را داشته باشد و آنتی ژن‌های سطحی آن با سطح سلول هم خوانی داشته باشد، به همین دلیل بسیاری از بیماری‌ها از حیوان به انسان و از انسان به حیوان سرایت نمی‌کند.

غلام نژاد ضمن اشاره به اینکه بدن حیوانات ممکن است مانند سطوح آلوده به ویروس کرونا باشند، بیان کرد: حتی اگر حیوان خانگی باشد و انگل زدایی شده باشد، هم ممکن است از طریق صاحبش ناقل این ویروس شده باشد، بنابراین بهتراست در برخورد با حیوانات پروتکل‌های بهداشتی رعایت شود.

وی عنوان کرد: همانطور که گفته شد، در پرندگان ابتلا به  ۶۰ نوع از این ویروس شایع است، اما کووید ۱۹ در آن‌ها دیده نشده است و کرونا ویروس‌های دیگری که موجب ابتلای پرندگان و همچنین به وجود آمدن مشکلات فراوان برای آن‌ها می‌شود، به انسان منتقل نمی‌شود.

این دامپزشک متذکرشد: البته ممکن است این کووید ۱۹ جهش ژنتیکی پیدا کند و میزبان‌های خود را افزایش دهد، این اتفاق امکان دارد هنگام ورود ویروس به بدن خوک رخ دهد، چرا که این حیوان هم آنتی ژن‌های سطحی انسان را دارد و هم آنتی ژن‌های سطحی پرندگان و سایر حیوانات. بنابراین بدن خوک مخزن خوبی است که ویروس در آن جهش پیدا کند و به سمت افزایش میزبان‌های اختصاصی خود برود.

هنوز مشخص نیست کرونا منشا حیوانی داشته است

غلام نژاد با بیان اینکه این اتفاق هنوز برای کوید ۱۹ نیفتاده است، افزود: هنوز مشخص نیست که منشا ویروس کرونا از خفاش به انسان منتقل باشد.

وی گفت: در ابتدای شیوع این بیماری نگرانی‌هایی در خصوص امکان انتقال کرونا از انسان به حیوان وجود داشت و ما نمی‌توانیم به طور قطعی بگوییم که آیا تا ۱۰ سال آینده این اتفاق می‌افتدی یا نه چرا که ساختار ویروس به گونه‌ای است که دائم در حال جهش است.

این دامپزشک در خصوص خوردن گوشت حیوانات در شرایط شیوع ویروس کرونا اشاره کرد: ازآنجایی که حیوانات به عنوان ناقل فیزیکی عمل می‌کنند و خودشان به این بیماری مبتلا نمی‌شوند، ممکن است گوشت از طریق عطسه و سرفه فرد مبتلا و قرار گرفتن ویروس روی آن آلوده شود و اگر چه از بین رفتن کووید ۱۹ در دمای بالا قطعی نیست، اما به نظر می‌رسد دادن حرارت به گوشت و پختن آن سبب نابودی ویروس شود.

 

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
ادامه