کد خبر: ۵۸۵۳۵
تعداد نظرات: ۹ نظر

حکیم مهر: رئیس هیئت سوارکاری استان یزد گفت: متاسفانه در استان یزد برای ایجاد کلینیک دامپزشکی که جوابگوی اسب‌‌داران استان باشد سرمایه‌گذاری نشده و شاهد تلفات بالای اسب‌های خوب استان هستیم.

به گزارش حکیم مهر به نقل از یزدآوا، «سعید بیک» گفت: صنعت اسب در چند دهه اخیر در استان یزد بسیار رشد کرده و به سطح قابل قبولی هم از نظر تعداد و هم از نظر کیفیت رسیده است و با با سرمایه‌گذاری‌هایی که بخش خصوصی در این صنعت انجام داده است استاان یزد به بزرگترین قطب اسب عرب در کشور تبدیل شده است.

وی ادامه داد: با توجه به شرایط استان از هر لحاظ از جمله اقلیم خشک و محیط زیست، صنعت اسب با یزد سازگاری زیادی دارد و علاوه بر اینکه آلایندگی ندارد و کم آبخواه است می‌تواند موجب درآمدزایی و اشتغالزایی بالا در استان باشد و همچنین از نظر روحی و روانی نیز به افراد کمک می‌کند.

رئیس هیئت سوارکاری استان یزد با بیان اینکه در دو سال اخیر مسائل مختلفی صنعت اسب در استان را تحت الشعاع قرار داده است، افزود: همانگونه که اخیرا کرونا به ورزش استان ضربه زد سوارکاری نیز تحت تاثیر کرونا قرار گرف، علاوه بر این در سال‌های اخیر واردات بی رویه  و عدم سرمایه گذاری‌های دولتی در این بخش به این صنعت ضربه زده است.

یزد، نیازمند کلینیک تخصصی اسب 

بیک عنوان کرد: متاسفانه در استان یزد برای ایجاد کلینیک دامپزشکی که جوابگوی اسب‌داران استان باشد سرمایه‌گذاری نشده و در این زمینه از سوی دستگاه‌های ذیربط کوتاهی صورت گرفته است و به همین دلیل شاهد تلفات بالای اسب‌های خوب استان که ذخیره‌های ژنتیکی محسوب می‌شوند در اثر کوچکترین مسائل هستیم در حالی که این مسائل با وجود کلینیک تخصصی اسب و زیر نظر یک دامپزشک حل و فصل می‌شود که نیاز به سرمایه‌گذاری دارد.

وی با بیان اینکه زیرساخت‌های ورزشی استان در زمینه سوارکاری بسیار ضعیف است، با اشاره به مجتمع سوارکاری صفائیه یزد گفت: متاسفانه تمام وقت هیئت سوارکاری استان صرف مشکلات این مجتمع و مسائل اجاره و پرداخت اجاره بهای آن می‌شود و تاکنون سرمایه‌گذاری و هزینه‌ای برای بهبود زیرساخت این مجتمع انجام نشده است و زیرساخت‌ها در شان اسب داران استان نیست.

لزوم تشکیل کارگروه برای حل مشکلات صنعت اسب 

بیک گفت: علاوه بر اینکه با افزایش قیمت دلار، قیمت تمام شده آذوقه برای نگهداری و پرورش اسب بالا رفته است، متاسفانه اسب‌های زیادی از استان به خارج شده است و به صورت قاچاق از مرز خوزستان به کشورهایی مانند عراق وارد می‌شودو با اینکه صادرات می‌تواند موجب توسعه این صعت شود اما قاچاق و فروش اسب با قیمت ارزان مشکلات زیادی را برای این صنعت و تولیدکنندگان به وجود آورده است.

وی تصریح کرد: باید دراستان کارگروهی زیر نظر متخصصین امر و مسئولان استان برای ریشه یابی مشکلات صنعت اسب و ساماندهی آن صورت گیرد چرا که اگر این مهم صورت نگیرد با وجود رشد خوبی که در این صنعت داشتیم در آینده ای نزدیک شاهد زوال این رشته خوب و صنعتی خواهیم بود.

وجود 5 هزار رأس اسب در استان یزد

رئیس هیئت سوارکاری استان یزد گفت: پیش بینی می‌شد که 6 هزار رأس اسب از نژادهای مختلف که 90 درصد آنها از اسب عرب هستند در استان وجود داشته باشند اما با توجه به اینکه در سال‌های اخیر تعداد اسب زیادی به صورت قاچاق از استان خارج و به کشورهای همجوار فروخته شده است هم اکنون تقریبا 5 هزار رأس اسب در استان داریم.

بیک با اشاره به اشتغال‌زایی بالای صنعت اسب در استان گفت: هر 5 رأس اسب می‌تواند زمینه اشتغال چند نفر از جمله چند اسب‌دار، کارگر، نعل بند، دامپزشک و ... را فراهم کند علاوه بر اینکه این صنعت از هر لحاظ با شرایط استان سازگار است و علوفه اسب‌ها را نیز می‌توان از استان‌های همجوار مانند فارس تامین کرد.

فعالیت بیش از 300 باشگاه پرورش اسب در استان یزد

وی در خصوص باشگاه‌های پرورش اسب در استان ادامه داد: بالغ بر 300 باشگاه پرورش اسب در سطح استان یزد وجود دارد و هر کسی در هر نقطه‌ای از استان سکونت داشته باشد می‌تواند به باشگاه پرورش اسب دسترسی داشته باشد و از پتانسیل سوارکاری استفاده کند.

بیک با بیان اینکه صادرات اسب در استان نیاز به مدیریت دولتی دارد، افزود: با توجه به اینکه کشورهای همجوار خواهان اسب استان هستند باید در استان‌های مرزی نمایشگاه‌های اسب برپا شود و اسب‌ها با ارزش واقعی به حراج گذاشته شوند تا تولید کننده‌ها متضرر نشوند و واسطه ها نیز در این میان نتوانند سود هنگفت به جیب بزنند و با صادرات اسب به کشورهای دیگر از این طریق، اسب‌های ما به عنوان اسب ایرانی ثبت شوند و ما بتوانیم از آنها بهره تبلیغاتی کنیم.

 

انتشار یافته: ۹
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
ناشناس
|
Germany
|
۱۲:۱۸ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۳
0
0
ابتدا باید دامپزشکان خوبی که غیر از مامایی کار دیگر بدانند پیدا کنید وگرنه در و دیوار کاری نمی‌کند.
پاسخ ها
ابوالفضل دهقانی
| Iran, Islamic Republic of |
۱۴:۰۵ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۴
حتما باید یک بیمارستان دامپزشکی خوب تاسیس شود
ناشناس
|
Germany
|
۱۳:۰۱ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۳
1
2
بهترین دامپزشکان اسب در استان یزد مشغول فعالیت هستند مثل دکتر رضا قلیزاده
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۲۶ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۳
0
0
درود فراوان
دامپزشک
|
Canada
|
۱۴:۳۷ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۳
1
2
دامپزشکان پشت میزنشین استان یزد با اقدامات خود باعث فرار کلینیسین های خوب از استان یزد می شوند.
نظام و اداره دامپزشکی استان یزد باید دست از ازار و اذیت کلینیسین ها بردارد.
علی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۵۰ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۴
1
1
درود
کاش حکیم مهر ابتدا از شورای نظام و اداره کل دامپزشکی استان در مورد صحت این تلفات سوال می کرد و بعد اقدام به ارسال خبر می کرد.
در حال حاضر هم شورای نظام و هم اداره کل دامپزشکی از نیروهای جوان و پای کاری بهره می برد که در حال تلاش در جهت ارتقای جایگاه دامپزشکی در استان هستند،فقط نیاز به وقت و حمایت دارند.
همینجا از همه همکاران و دوستان عزیز درخواست دارم تا برای یکبار هم که شده از همدیگر حمایت کنیم
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۲۲:۲۵ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۴
جناب دکتر علی، آیا نیروهای جوان که نام بردید تخصص لازم و کافی هم در زمینه طب اسب دارند یا منظورتان همان کارشناسان آزمایشگاه است که اخیراً کارشناس ارشد انگل شناسی و باکتری شناسی گرفتند و با وعده ها شما را دلخوش کردند؟
علی.
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۲۳ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۴
0
2
الان اسب داران محترم صف کشیدن بیچاره بنده خداها تا دکتر بیاد.من نمیدونم شما یا خبر ندارید یا خودتونو زدید به اون راه.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۲۳ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۴
0
1
تا جایی که می‌دانم مراکز پرورش و نگهداری اسب در سراسر کشور از الزاماً از دامپزشکان بومی همان استان استفاده نمی‌کنند
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
ادامه