کد خبر: ۵۸۵۷۰
 

نشست هم اندیشی دامپزشکان معین طیور استان اصفهان با هدف بررسی تخصصی بیماری برونشیت عفونی طیور برگزار شد .

به گزارش حکیم مهر به نقل از روابط عمومی اداره کل دامپزشکی استان اصفهان، نشست هم اندیشی دامپزشکان طیوراستان با موضوع بررسی تخصصی بیماری برونشیت عفونی طیوردر محل سالن جلسات شماره یک اداره کل دامپزشکی استان برگزارشد.

ابتدا «دکتر مصطفی کردآبادی» رئیس اداره بهداشت و مدیریت بیماری های طیور اداره کل دامپزشکی استان حضور همکاران بخش خصوصی را خیر مقدم گفت و در ادامه دستور کار جلسه و اهداف برگزاری آن را بیان نمود.

«دکتر عباس بدیعی» کارشناس اداره طیور نیز با اشاره به اینکه بیماری برونشیت عفونی طیور نقش مهمی در بروز کمپلکس های تنفسی دارد و همچنین اجرای برنامه های واکسیناسیون نیز از طرف پرورش دهندگان به دلایل مختلف دارای نقص می باشد، مطالبی را بیان نمود.

سپس راهبردهای سازمان دامپزشکی کشور در خصوص بیماری برونشیت عفونی طیور مرور شد و گزارش های بیماری IBV در استان اصفهان، علل شکست واکسیناسیون در برخی مزارع مورد برسی کارشناسی قرار گرفت.

ارتباط واریانت های در گردش استان و محافظت واکسن های رایج مورد مصرف و همچنین تدوین نقشه راه در مقابله و کنترل این بیماری به بحث و تبادل نظر گذاشته شد.

در پایان موضوعات و موارد پیشنهاد شده، جمع بندی و مهم ترین مصوبات این نشست هم اندیشی جهت اجرایی شدن به شرح زیر اعلام شد:

- هماهنگی با شورای نظام دامپزشکی استان در جهت آموزش کلینیسین های بخش طیور در خصوص بیماری برونشیت عفونی طیور  .

- آموزش مرغداران با هماهنگی سازمان جهاد کشاورزی استان با موضوع «اصلاح ساختارهای سخت افزاری و نرم افزاری مزارع مرغداری جهت پیشگیری از سندرم تنفسی طیور»

 - پیشنهاد ورود جوجه یک روزه به استان پس از انجام واکسیناسیون اولیه در کارخانجات جوجه کشی.

- تاکید بر اجرای پروتکل راهبردی سازمان دامپزشکی کشور در خصوص بیماری برونشیت.

- توصیه ارجاع نمونه های مشکوک از طرف کلینیسین ها به آزمایشگاههای واجد شرایط جهت تعیین واریانت های در گردش استان  .

 

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
ادامه