کد خبر: ۵۸۸۲۱

محققان آلمانی موفق به تربیت سگ‌های آموزش دیده شده اند تا آن‌ها بتوانند با بو کشیدن نمونه‌های گرفته شده از بزاق افراد، اشخاص مبتلا به کرونا را از اشخاص عادی متمایز کنند.

به گزارش حکیم مهر به نقل از برترین‌ها، محققان آلمانی موفق به تربیت سگ‌های آموزش دیده شده اند تا آنها بتوانند با بو کشیدن نمونه‌های گرفته شده از بزاق افراد، اشخاص مبتلا به کرونا را از اشخاص عادی متمایز کنند.

سگ‌ها قدرت بویایی بی نظیری دارند و لذا از آنها برای کشف مواد مخدر به طور گسترده استفاده می‌شود. تعلیم سگ‌ها برای شناسایی ویروس کرونا موجب شده تا این حیوانات بتوانند با دقت ۹۴ درصد این ویروس را از نمونه‌های جمع آوری شده تشخیص دهند.

قبل از این از قدرت بویایی سگ‌ها برای تشخیص بیماری‌هایی همچون سرطان، مالاریا و کشف مواد منفجره هم استفاده شده بود.

به منظور تعلیم سگ‌ها بدین منظور آنها در اتاقی قرار گرفته و نمونه‌های عادی و کرونایی بزاق در برابرشان قرار گرفت. امید می‌رود در آینده سگ‌ها به چنان توانایی دست یابند که بتوانند با بو کشیدن افراد در مکان‌های عمومی اشخاص مبتلا به کرونا را شناسایی کنند.

پژوهشگران دانشگاه هانوفر تا به حال 8 سگ را بدین منظور تربیت کرده‌اند و برای تربیت آنها یک هفته وقت صرف کرده‌اند.

برای افزایش دقت این سگ‌ها و ارتقای قدرت تشخیص آنها از ۱۰۱۲ نمونه استفاده شده است. لازم به ذکر است که بر اساس بررسی‌های قبلی احتمال انتقال ویروس کرونا به سگ‌ها و تبدیل آنها به موجودات ناقل این ویروس بسیار اندک است.

منبع: نیواطلس

 
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
ادامه