کد خبر: ۵۹۷۹۴
تعداد نظرات: ۱ نظر

وزرات کشاورزی قزاقستان از شیوع آنفلوانزای پرندگان در مناطق مختلف استان «قزاقستان شمالی» این کشور خبر داد.

به گزارش حکیم مهر به نقل از فارس، وزارت کشاورزی قزاقستان از شیوع آنفلوانزای پرندگان در 7 منطقه استان قزاقستان شمالی خبر داد.

بر اساس این گزارش، در 7 منطقه استان قزاقستان شمالی از 9 تا 16 سپتامبر مرگ انواع مختلف پرندگان خانگی ثبت شده که بر اساس تحقیقات مرکز ملی تشخیص این پرندگان بر اثر آنفلوانزای فوق حاد پرندگان فوت کردند.

در این راستا، قزاقستان مطابق با قوانین تصویب شده در مورد شیوع این نوع بیماری به سازمان جهانی بهداشت حیوانات خبر داده است.

به منظور جلوگیری از شیوع بیشتر این بیماری به استان قزاقستان شمالی واکسن لازم وارد و اقدامات ضد عفونی انجام شد. جسد پرندگان مرده از بین برده و صادرات این نوع حیوانات و محصولات آماده شده از آنها ممنوع شده است.

طبق گزارش وزارت کشاورزی قزاقستان، امروز کمیته کنترل و نظارت بر دامپزشکی این کشور با هدف ترمیم فوری وضعیت ایمنی کشور و جلوگیری از شیوع بیشتر آنفلوانزای پرندگان تصمیم  گرفتند که به صورت موقت صادرات مرغ زنده و تخم مرغ، پر مرغ، گوشت مرغ و انواع محصولات آماده شده از پرندگان، مواد غذایی برای پرندگان و همچنین تجهیزات نگهداری، ذبح  آنان در این 7 منطقه استان قزاقستان شمالی ممنوع است.

این کشور با هدف واکسیناسیون پرندگان در مناطق مرزی با فدراسیون روسیه 873 هزار دوز واکسن محلی ضد آنفلوانزای فوق حاد پرندگان تخصیص داده است.

گفتنی است که صاحبان پرندگان مرده بر اثر این بیماری، معادل متوسط ارزش حیوانات خود را دریافت خواهند کرد.

بنابر این گزارش، وضعیت اپیزوتیک در منطقه مذکور تحت کنترل وزارتخانه کشاورزی این کشور قرار دارد.

شایان ذکر است که قزاقستان به دلیل آنفلوانزای پرندگان محدودیت‌هایی مرزی با روسیه اعمال کرده است، اما به گفته کارشناسان و دانشمندان، این بیماری نه تنها از طریق صادرات این دسته از کالاها، بلکه از طریق پرندگان مهاجر وحشی نیز می‌تواند گسترش یابد.

 
انتشار یافته: ۱
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۴۷ - ۱۳۹۹/۰۶/۳۰
0
0
مهم این است که مسیر مهاجرت پرندگان قزاقستان به سمت جنوب (ایران) بر اساس داده های سنوات قبل و داده های سازمان حیط زیست بررسی و پایش شود و تدابیر مراقبتی و پیشگیرانه لازم اتخاذ گردد. البته هر چه سریعتر تا نوشدارو بعد مرگ سهراب نباشد.
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
ادامه