کد خبر: ۵۹۸۹۵

روبروی بازار فروش پرندگان در بزرگراه آزادگان، دستفروشانی هستند که در ظاهر، کبوتر و خروس می‌فروشند اما اگر مشتری از آنها هر حیوانی بخواهد که خرید و فروش آن غیرقانونی است، به سرعت برایش فراهم می‌کنند.

به گزارش حکیم مهر به نقل از میزان، فروش غیرقانونی پرندگان توسط غرفه‌داران و دستفروشان بازار پرندگان تهران واقع در بزرگراه آزادگان سال‌هاست انتقاد فعالان محیط زیست و رسانه‌ها را به دنبال داشته است.

دستفروشانی که در ظاهر، کبوتر و خروس می‌فروشند اما اگر مشتری از آنها پرنده‌ای بخواهد که خرید و فروش آن غیرقانونی است، به سرعت برایش فراهم می‌کنند. جالب‌تر آنکه علاوه بر پرندگان، بسیاری از جانوران دیگر مانند سنجاب، میمون رزوس و حتی توله خرس از صندوق عقب خودروی فروشندگان خارج و به صورت مخفیانه به متقاضیان عرضه می‌شود. برای جانوران دیگری مانند قو و فلامینگو یا توله شیر که نگهداری آنها در خودرو مقدور نیست هم فروشندگان سودجو، از مشتری سفارش گرفته و در اسرع وقت سفارش را درب منزل تحویل می‌دهند.

متاسفانه تاکنون برخورد قانونی با غرفه‌داران و دستفروشان این بازار صورت نگرفته در این بازار تاکنون به جایی نرسیده است. تیر ماه سال ۹۶ بود که نیروی انتظامی و یگان حفاظت محیط زیست استان تهران در صدد پلمب غرفه‌های غیرمجاز و جلوگیری از فعالیت دستفروشان این بازار برآمدند، اما موفقیتی در این زمینه رخ نداد.

به گفته میرزاکریمی بازار پرندگان خلیج فارس بزرگترین مرکز قاچاق و خرید و فروش حیات وحش کشور است و در حال حاضر در سیطره چند نفر اراذل اوباش قاچاق فروش قرار دارد.

اما سوء مدیریت مسئولان ذی‌ربط، نه تنها به عقیم ماندن تلاش‌ها برای اعمال قانون در بازار پرنده‌فروشان تهران منجر شده بلکه تشکیل بازاری کاملا غیرقانونی برای فروش انواع نژادهای سگ را به همراه داشته است. بازاری که جمعه‌ها مقابل بازار پرنده‌فروشان، آن سوی بزرگراه آزادگان برپا می‌شود و از انواع سگ‌های فانتزی گرفته تا سگ‌های جنگی را به متقاضیان عرضه می‌کند.

بازار سگ‌فروشان تهران در حالی از محل فروش غیرقانونی سگ‌ها درآمدی میلیاردی دارد که این بازار غیرقانونی بدون نظارت سازمان دامپزشکی کشور فعالیت داشته و مرکزی برای انتشار بیماری‌ها و انواع آلودگی‌هاست. در این بازار حتی میمون رزوس هم به معرض فروش گذاشته می‌شود؛ جانوری که ناقل بسیاری از بیماری‌های مشترک با انسان است از جمله ایدز، هپاتیت، کزاز و انواع بیماری‌های ویروسی و انگلی و قارچ‌های پوستی است.

«علی مفاخریان»، مدیرعامل شرکت ساماندهی صنایع و مشاغل شهرداری تهران اخیرا در گفت‌وگو با رسانه‌ها خواستار برخورد با این بازار غیرقانونی شده و با اشاره به اینکه این بازار علاوه بر فضای غیر بهداشتی، احتمال بروز حوادث ترافیکی را در بزرگراه آزادگان افزایش داده است، گفت: مجاورت این بازار با مجموعه خرید و فروش پرندگان خلیج فارس می‌تواند مشکلات بهداشتی دیگری به دنبال داشته باشد.

اما این سگ‌های گران‌قیمت چگونه سر از بازار سگ‌ها در می‌آورند؟

متاسفانه سودجویان در سایه نبود نظارت کافی، در حومه تهران مراکزی برای توله‌کشی از سگ‌های مولد راه‌اندازی کرده‌اند. در این مراکز انواع نژادهای سگ را در جایگاه‌هایی بسیار کوچک، با شرایط تغذیه و بهداشت اسفبار نگهداری کرده و مقدمات جفتگیری آنها را فراهم می‌کنند. سگ‌های مادر پس از گذراندن دوره بارداری در جایگاه‌هایی که به ندرت پاکسازی می‌شود زایمان می‌کنند. پس از یکی دو ماه، توله‌ها از این جایگاه آلوده خارج شده و سر از بازار آزادگان در می‌آورند.

 

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
ادامه