کد خبر: ۶۰۳۶۰
تعداد نظرات: ۲ نظر

بیش از ۹۰ درصد پرندگان مهاجر توسط دام‌های هوایی و معدود پرندگانی که به زمین می‌رسند به روش‌های دیگر صید می‌شوند.

به گزارش حکیم مهر به نقل از حفاظت محیط زیست، طی سال‌های اخیر بارها و بارها کارشناسان و فعالان محیط‌ زیست از ضعف مقابله با متخلفان صید پرندگان مهاجر در استان‌های مازندران و خوزستان، به‌‌ویژه در فریدونکنار انتقاد کرده و از مسئولان خواسته‌اند مانع از تداوم این روند نگران‌کنند شوند. بیش از 90 درصد پرندگان مهاجر توسط دام‌‌های هوایی در فریدونکنار در آسمان صید و معدود پرندگانی که به سطح زمین می‌‌رسند نیز به روش‌های مختلف صید می‌‌شوند. برخی علت مهار نشدن این نسل کشی را کمبود نیروهای یگان حفاظت محیط زیست و برخی نیز وجود مافیای گسترده‌ای می‌دانند که محیط زیست به تنهایی قادر به مهار آن نیست

«سرهنگ جمشید محبت‌خانی»، فرمانده یگان سازمان حفاظت محیط زیست در این باره گفت: سه سال متوالی است که کشتار پرندگان در فریدونکنار شدت گرفته است و یگان حفاظت محیط زیست نیز در حد توان با این پدیده مقابله می‌کند، حجم تخلف در این حوزه به قدری بالا است که محیط زیست به تنهایی نمی‌تواند مانع آن شود

فرمانده یگان سازمان حفاظت محیط زیست افزود: 2 سال پیش مکاتباتی در این خصوص انجام و مقرر شد تا شورای تأمین استان مازندران ورود کند، اما پس از این نامه‌نگاری‌ها، اقدامی در عمل رخ نداد، محیط زیست در این زمینه با افرادی که صرفا به دنبال معیشت خود هستند، مشکلی ندارد.

سرهنگ محبت‌خانی خاطرنشان کرد: در این میان برخی با نصب تورهای هوایی هر شب میلیون‌ها تومان تجارت غیرقانونی از این طریق انجام می‌دهند و سود نامشروع به‌دست می‌آورند، امری که تجارت غیرقانونی پرندگان است و امروز 80 درصد شکارها نیز به این شکل است.

وی ادامه داد: هدف اصلی ما مبارزه با این افراد سودجو است و چند نفر نیز دستگیر شده‌اند، اما برای مهار کامل این پدیده نیاز به ورود شورای تأمین استان مازندران و هم‌افزایی است، این یک معضل خاص است و نیاز به رسیدگی جدی‌تری دارد.

فرمانده یگان سازمان حفاظت محیط زیست تصریح کرد: عرضه و طبخ پرندگانی که به صورت غیرقانونی شکار شده‌اند، جرم است و حتی قرار گرفتن آنها در منوی رستوران‌ها نیز غیرمجاز است.

سرهنگ محبت‌خانی در پایان خاطرنشان کرد: این موارد همگی جرم است و با آن برخورد می‌شود. معضل اصلی ما کمبود نیروی انسانی است، اما در مازندران در نقاط دیگر نیز تخلفات در حوزه شکار چهارپایان رخ می‌دهد و نمی‌توان صرفا نیروها را در یک نقطه متمرکز کرد، ما پای کار هستیم، اما به کمک سایر دستگاه‌ها نیاز داریم.


انتشار یافته: ۲
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
مجید
|
United States
|
۰۱:۱۶ - ۱۳۹۹/۰۷/۳۰
0
2
به خدا روی چنگیز و استالین و چرچیل را سفید کرده اند .آنها مخالفین خود را سر به نیست میکردند ما میهمانان بی زبان و بی دفاع خود را ای لعنت بر شکم های شما که کاش به جای این پرنده های بخت برگشته آتش میخوردید . حیف بودجه سازمان محیط زیست که عملا هیچ کاربردی ندارد .
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۱۸ - ۱۳۹۹/۰۷/۳۰
0
0
برای اون شکارچی های غیر مجاز شغل درست کنید .نزارید بشه مثل معضل کول بر ها
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
ادامه