کد خبر: ۶۰۷۷۹
تعداد نظرات: ۱۰ نظر

هر کشوری دارای سگ‌های بومی با توجه به شرایط اقلیمی و جغرافیایی است که می‌تواند به یک محصول ارزشمند در حوزه کشاورزی و دامپروری بدل شود و آن کشور صادرات و اشتغال مطلوبی در این عرصه داشته باشد.

به گزارش حکیم مهر به نقل از دنیای اقتصاد، در همین راستا پروژه ثبت بین‌المللی سگ‌های بومی ایران (نژاد قهدریجانی) در سال ۱۳۹۷ به‌منظور حمایت از سگ‌های اصیل و بومی کشور و با هدف استفاده از ظرفیت تولید این نژادهای اصیل ایرانی در جهت ثبت و حضور در بازار جهانی برای صادرات با کاربرد نگهبانی و گله‌داری آغاز شد.

در این راستا طی ماه‌های اخیر رکوردگیری، هویت‌گذاری و نمونه‌گیری دی‌ان‌ای از این نژاد بومی استان اصفهان برای انجام مراحل ثبتی این نژاد اصیل ایرانی، با طی مسافت ۷ هزار کیلومتر در شهر مختلف این استان با حضور ناظر موسسه تحقیقات علوم دامی کشور و تیم نمونه‌گیری سامان دام وطن نماینده نظام صنفی انجام و در نیمه دوم سال ۱۳۹۹ با حضور کارشناسان جهانی مراحل ثبت آن تکمیل شد.

 
انتشار یافته: ۱۰
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۱
مهدی باقری
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۳۶ - ۱۳۹۹/۰۸/۲۷
1
0
من یه نژاد میشناسم از قهدریجانی بهتر شاید باشه شاید نه ولی بستگی به شرایط داره و خیلی هم شبیه گرگ خاکستریه
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۲۱:۳۲ - ۱۳۹۹/۰۸/۲۷
نه بابانکنه خاکستریه همون قورباغه رامیگی درسته؟هنوزسگ رانمیشناسی چراالکی نظرمیدی
مهدی باقری
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۳۸ - ۱۳۹۹/۰۸/۲۷
0
2
سگ سنگسر هم بین المللی میشه
خسرو کوهستانیان
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۵۳ - ۱۳۹۹/۰۸/۲۷
0
3
با عرض سلام وخسته نباشید وضمن تشکر از اینکه مطلب مربوط به سگ قهدیرجانی را در سایت گذاشته اید من یکی از فرزندان دامدارها " گله دارهای* کوچ نشبن استان خراسان هستم که حدود ۵۵ سال سن ومهندس برق وکارشناس یکی از ادارات هستم منطورم این است که در شهر زندگی میکنم اما شاید بیشتر اززمانی که در شهر باشم در بیابان بوده ام وبزرگان من از بزرگان ایل وطایفه بوده اند هدفم از گفتن این حرف تعریف از خود نیست هدفم این است که بگویم چون بزرگان من بزرگان ایل بوده اند همواره . بهترین واصیلترین هر حیوان ایرانی را داشته اندکه تا جایی که به سن من میرسد خوشکلترین نوع گوسفند. اسب. شتر. وسگ را داشته ایم ودیده ام .
چه نوع گوسفندهایی که الآن آثاری از در بین دامهای عشایرنمانده (چون در واقع الآن گله داری نمانده .اسبهای اصیل هم نمانده اند وتا جایی که خبر دارم صددرصد اسبهای این دامدارانی که از استان گلستان به منطقه قشلاقی مراوه تپه در استان گلستان میرفتندبه محض رسیدن به منطقه قشلاقی اسبهای خود را یله میکردند( به دلیل سکونت دائمی چهار وپنج ماهه وعدم نیاز زیاد به اسب در این مدت وبخصوص برای اینکه جو علوفه ای به آنهاندهند) که به دلیل علوفه زیاد در مرز و قسمت روسیه ( ترکمنستان فعلی) اسبها بهکشور مزبور میرفتند که در آخرین سالها یعنی بهار سالهای ۵۷ و۵۸ که خودم شاهد این موضوع بودم. صاحبان اسبها از جمله ما که دورآس داشتیم برای آوردن اسبها حتی به مرز رفتیم اما چون اسبها به عمق بیشتری در خاک روسیه رفته بودن به ناچار از آوردن آنها منصرف شدیم و مطمئنآ صدو پنجاه رآس اسب اصیل ایرانی آن دوره آلآن اسب اصیل ترکمنستان شده اند. ویا سگهایی داشتیم که وقتی جلوی چادر دراز میکشیدن قد هیکل آنهابه قول کُردها مانند یک الاغ وبه قول خودم بزرگتر یا اندازه هیکل یک شیر بودند که حتی اگر چوپانهای گله با گله نبودن آنها ازگله هزار رآسی گوسفند بهتر مواظبت میکردن. اگر یک روز بخصوص شب سگ وجود نداشت دامدار یا چادر نشین ویا چوپان تا صبح نگران بود که نکند امشب برای خانه یا گوسفندش اتفاقی بیفتد چون نگهبان اصلی اش نبود. خیلی دوست دارم بیشتر ازاینها بنویسم. اما اگر فرصتی شد این مطلب را کامل خواهم کرد.
واما کل منظور من این است که ای کاش دست اندرکاران شناسایی کننده حیوانات اصیل ایرانی به بین دامداران این استان نیز میرفتند تا شاید آثاری از سگهایی که خدمتتان عرض کردم راپیدا میکردند واسم آن را جزو سگ اصیل ایرانی ثبت میکردند وبا گرفتن چند قطعه عکس با این سگها روی دست رییس جمهور ترکمنستان میزدن که به سگ آِلابای خود افتخار ویک قلاده آنرا به پوتین هدیه میدهد. نه اینکه عکس یک سگ سیا را چاپ کنید البته من خودم یک سگ سیاه با قفسه ای سفید نیز داشته ام.ومنظورم از بد بودن سگ سیا نیست متظورم این است که این همه سگ خال خالی قرمز وسفید .آبی وسفید. سیاه وسفید وخیلی رنگهای خوشکلتر دیگری هست پس به عنوان نماینده سگ ایرانی یک رنگ بهتری در عکس استفاده میشد. اگر وقتتان را گرفتم ویا نادانسته جسارتی کردم ببخشید. موفق باشید
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۳۹ - ۱۳۹۹/۰۸/۲۷
0
1
جسارت کردی وقتمان راهم گرفتی،سگ خوب چه ربطی به رنگ داره درضمن کجای دنیاسگ آبی وسفید داره آدرس شو بده برم بیینم !!!سگ بایدخوفناک باشه نه خوشگل!!!که ترس بندازه تووجوددشمنش
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۶:۵۳ - ۱۴۰۰/۰۳/۲۸
اگر به نظر شما جسارتی شده به بزرگواری خودتان ببخشید.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۴۱ - ۱۳۹۹/۰۸/۲۷
0
0
به قول خودت بچه عشایری ...سگ رنگی دیدی بگوماهم بدونیم سگ خوب چه ربطی به رنگ داره برواطلاعاتت زیادکن الکی هم ........... نگو
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۷:۰۳ - ۱۴۰۰/۰۳/۲۸
اگه توسگ رنگی ندیدی اشکالی نداره ولی سگ رنگی هست. در ثانی عرض کردم که من خودم یک سگ سیاه با قفسه سفید داشته ام. به هر حال اگه جسارتی به جنابعالی شده ببخشید.
ایوب.م
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۲:۲۶ - ۱۳۹۹/۰۸/۲۸
0
0
ای جانم،بایدم ثبت میشد.من خودم یه دونه دارم نژاد قهدریجانی،نگهبان یه کارخونه ۲ فازه هستش و هم بیمه هم حقوق ماهیانه داره،خداوکیلی بهترین و اصیل ترین نژاد سگه خیلی هم باوفا و باهوشن!خلاصه که دمشون گرم
محمد رضا hhhh
|
United Arab Emirates
|
۲۰:۵۹ - ۱۳۹۹/۰۸/۲۹
0
0
اره واقعا حقا که سگ قدرجونی یکه سگ سیا خوشکل تره تا ابی
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
ادامه