کد خبر: ۶۲۱۵۹

مدیر کلینیک حیوانات خانگی سینا و دامپزشک درباره شبهات و نگرانی‌ها در خصوص وجود سند و مدرکی دال بر انتقال کرونا از حیوانات خانگی به انسان، گفت: مدرکی و موردی از ابتلای حیوانات خانگی به این بیماری گزارش نشده است.

به گزارش حکیم مهر به نقل از ایرنا، «دکتر کمال حسنعلی زاده» اظهار کرد: در مورد کووید - ۱۹ تستی در کلینک های دامپزشکی انجام نمی شود و بر اساس گزارشات معتبر جهانی چند مورد ابتلا گربه سانان به کووید - ۱۹ از طریق انسان گزارش شده است.

وی اضافه کرد: تاکنون در جهان انتقال کرونا از حیوانات خانگی به انسان دیده نشده است ولی انتقال این ویروس از انسان به گربه سانان گزارش شده است.

حسنعلی زاده با بیان اینکه کووید - ۱۹ بیماری مشترک بین انسان و حیوان نیست، اظهار کرد: با این حال از آنجا که حیوانات می‌توانند بیماری‌های دیگری را به مردم منتقل کنند و انسان‌ها نیز می‌توانند بیماری‌ها را به حیوانات منتقل کنند، ضروری است قبل و بعد از تماس با حیوانات)، دستان خود را با آب و صابون بشوییم.

وی گفت: بنا به اعلام سازمان جهانی بهداشت حیوانات (OIE)، جامعه جهانی دامپزشکی (WVA) و جامعه جهانی دامپزشکی حیوانات کوچک (WSAVA) و بر اساس شواهد موجود، نگرانی زیادی در خصوص انتقال کووید- ۱۹ از حیوانات خانگی به انسان وجود ندارد.

این دامپزشک افزود: آنچه که اثبات شده  پاندمی کووید-19 در نتیجه انتقال از انسان به انسان بوده است و تاکنون شواهدی مبنی بر انتشار بیماری توسط حیوانات، وجود ندارد، همچنین مستندات کافی برای اثبات ابتلای حیوانات خانگی به کووید - ۱۹ و اینکه بتواند عامل بیماری را به حیوان دیگر یا انسان منتقل کند نیست.

حسنعلی زاده تاکید کرد: تمامی افرادی که با حیوانات خانگی و گربه سانان در ارتباط هستند باید تدابیر بهداشتی لازم را رعابت کنند.

 

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
ادامه