کد خبر: ۶۲۸۳۷
تعداد نظرات: ۱ نظر

مدیرکل دامپزشکی خراسان جنوبی با بیان اینکه در حوزه شیوع کنترل آنفلوانزای پرندگان به شرایط پایدار نزدیک شده‌ایم، گفت: خطر آلودگی همچنان وجود دارد.

به گزارش حکیم مهر به نقل از مهر، «دکتر محمد اصغرزاده» اظهار کرد: وضعیت کنترل آنفلوانزای پرندگان در خراسان جنوبی رو به بهبودی است و به شرایط پایدار نزدیک شده‌ایم.

مدیرکل دامپزشکی خراسان‌جنوبی با بیان اینکه از شناسایی آخرین کانون آلوده صنعتی در استان حدود دو هفته می‌گذرد، بیان‌کرد: البته مرغداران همچنان باید مسائل ایمنی را رعایت کنند چرا که هنوز احتمال خطر وجود دارد.

اصغرزاده با اشاره به اینکه رصد و پایش مرغداری‌ها به صورت روزانه صورت می‌گیرد، ادامه‌داد: رسیدن به شرایط پایدار نسبی به واسطه حذف گله‌های بالای ۹۰ هفته، واکسیناسیون، رصد و پایش، تعامل واحدهای مرغداری با دامپزشکی، اطلاع رسانی اهالی رسانه و آرامش بخشی به مردم در راستای مصرف محصولات موجود در بازار صورت گرفته است.

وی گفت: مرحله دوم واکسیناسیون واحدهایی که قبل یک نوبت واکسیناسیون را انجام داده‌اند، آغاز شده است و دو سه واحد مرغ تخم‌گذار این واکسیناسیون را انجام نداده‌اند که در این زمینه نیز رایزنی‌ها را خواهیم داشت.

مدیرکل دامپزشکی خراسان‌جنوبی اظهار کرد: تأکید بر این است که همه این موارد به معنای رفع خطر نیست چرا که از شناسایی آخرین کانون آلودگی باید سه هفته بگذرد و از سوی دیگر همچنان پرندگان مهاجر ناقل ویروس در استان ما هستند.

اصغرزاده بیان‌کرد: خوشبختانه شیوع ویروس آنفلوانزای پرندگان تنها در سه شهرستان بیرجند، خوسف و سربیشه ماند و به دیگر شهرستان‌های دیگر خراسان جنوبی سرایت نکرد.

وی با تأکید بر اینکه تلاش ما بر به حدأقل رساندن خسارت مرغداری‌ها و واحدهای پرورش پرندگان است، ادامه‌داد: به عنوان مثال در یک واحد پرورش بوقلمون که در اطراف آن چند واحد پرورش مرغ وجود داشته و احتمال آلودگی نیز بالا بود، قبل از آلوده شدن کشتار گله انجام شد.

مدیرکل دامپزشکی خراسان جنوبی یادآور شد: شیوع آنفلوانزای پرندگان بازار استان را با مشکل حادی در زمینه کمبود تخم مرغ و گوشت مرغ رو به رو نکرد چرا که میزان تولید با مصرف ما مطابقت دارد و وضعیت در حوزه تخم مرغ نیز رو به بهبود است.

 

انتشار یافته: ۱
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
دامپزشک
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۱:۳۹ - ۱۳۹۹/۱۲/۰۴
0
0
باسلام. مگه مرغ تخمگذاری اونجا مونده
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
ادامه