کد خبر: ۶۲۹۷۱

به نظر می‌رسد که میمون‌های ساکی (saki) برای رفع خستگی تلویزیون تماشا می‌کنند و نسبت به تماشای کرم‌ها و صحنه‌های زیر آب علاقه بیشتری نشان می‌دهند و اولویت قائل می‌شوند.

به گزارش حکیم مهر به نقل از ایسنا، شرایط قرنطینه در پی شیوع بیماری همه‌گیر کووید-۱۹ برای همه ما ملال آور بوده است و به سلامت روان ما آسیب وارد کرده است. شاید به این فکر کرده باشید که حیوانات بی‌شماری وجود دارند که سال‌ها است در دام اسارت هستند. تحقیقات قبلی نشان داده است که نگهداری حیوانات در اسارت، اندازه مغز آنها را کاهش می‌دهد و عدم تحریک مغز آنها می‌تواند منجر به رفتاری مانند خاراندن بیش از حد خود و راه رفتن مداوم شود که نشانه‌هایی از افسردگی هستند.

محققان دانشگاه "آلتو" با همکاری باغ وحش "کورکئاساری" واقع در هلسینکی یک راه‌حل بالقوه برای میمون‌های ساکی صورت سفید این باغ وحش یافته‌اند. دانشمندان یک پخش کننده ویدیویی درخواستی ساختند که به میمون‌ها امکان می‌دهد هر زمان که بخواهند با محتوایی که خودشان برای تماشا انتخاب می‌کنند، به تماشای تلویزیون بنشینند.

این مطالعه که در مجله Animals منتشر شده است، توضیح می‌دهد که چطور این حیوانات نخستی کوچک، این پخش کننده ویدیو را انتخاب و کنترل می‌کنند و آنچه را که بیشتر دوست دارند، تماشا می‌کنند. همچنین اینکه این کار چگونه رفتار آنها را تحت تأثیر قرار داده است.

«ایلینا هیرسکی-داگلاس» نویسنده اصلی این تحقیق گفت: ما بسیار علاقه‌مند بودیم که چگونه می‌توانیم به حیوانات توانایی کنترل محیط خود را بدهیم و به خصوص اینکه چگونه آنها بتوانند فناوری را کنترل کنند. به طور معمول، هنگامی که ما از فناوری برای حیوانات استفاده می‌کنیم، از آن بر روی آنها استفاده می‌کنیم و به جای اینکه گزینه کنترل فناوری را به آنها بدهیم، خودمان برای آنها صدا یا فیلم پخش می‌کنیم.

این سیستم در واقع جعبه‌ای است که در باغ وحش قرار داده شده و اساساً یک اتاق تماشای تلویزیون است که به حسگرها و چند دوربین برای ضبط داده‌ها مجهز شده است و میمون‌ها می‌توانند ویدیوهای مورد علاقه خود را با پریدن روی جعبه انتخاب کنند.

فهرستی که میمون‌ها به آنها دسترسی دارند شامل فیلم‌هایی از زندگی در زیر آب، هنرهای انتزاعی و ویدیوهایی از کرم‌ها و جنگل‌ها است.

«ویلما کانکانپا» یکی از نویسندگان این مطالعه گفت: ما نتایج جالبی گرفتیم. اول از همه، ما فهمیدیم که میمون‌ها به نمایشگر توجه می‌کنند. آنها آن را تماشا و لمس می‌کنند. ما همچنین مشکوک هستیم که آنها اشیای موجود در فیلم‌ها را تشخیص می‌دهند و مثلا در یکی از فیلم‌های که شامل صحنه‌هایی از کرم‌هایی بود که در وعده غذایی روزمره آنها وجود دارد، آنها سعی کردند صفحه تلویزیون را لیس بزنند و حتی به پشت آن رفتند تا ببینند آیا کرم‌ها پشت آن هستند یا نه.

به راحتی نمی‌توان با اطمینان گفت که میمون‌ها کدام ویدیوها را بیشتر دوست دارند. با این حال، به نظر می‌رسد که اولویت آنها با کرم‌ها و صحنه‌های زیر آب است.

علاوه بر این، محققان دریافتند که هنگام مشاهده فیلم‌ها، میمون‌ها خیلی کمتر خود را می‌خارانند. محققان اظهار داشتند که نمی‌توان بین فعالیت‌های خاص و سطح استرس حیوانات ارتباط علت و معلولی ایجاد کرد، اما با این وجود دادن کارهای جدید به آنها برای رفاه حال آنها مهم است.

قاسم پوری با بیان اینکه تنها نوار جنوبی خلیج گرگان درگیر بوتولیسم شده است، گفت: طی سال گذشته و امسال تلفات تنها در نوار جنوبی خلیج رخ می‌دهد و در شبه‌جزیره میانکاله تلفاتی نداریم.

وی خاطرنشان کرد: با توجه به نزدیک بودن فصل مهاجرت پرندگان و تعداد تلفاتی که تاکنون در خلیج داشتیم، انتظار داریم امسال میزان تلفات پرندگان نصف سال گذشته باشد.

وی در خصوص راهکار پیشنهادی برای جلوگیری از تلفات تلخ پرندگان، گفت: در حال حاضر بهترین راهکار کنترل پساب‌های مراکز پرورش ماهی، احیای گیاهان آبزی کانال‌های منتهی به تالاب که نقش تصفیه طبیعی خلیج را داشتند و جلوگیری از لایروبی است.

عضو هیات علمی دانشگاه تربیت مدرس یادآور شد: انجام لایروبی به‌منظور ایجاد ارتباط بین دریا و خلیج عملاً می‌تواند نتیجه معکوس داشته باشد و شرایط را بدتر کند.

قاسم پوری گفت: انتظار می‌رود با این اقدامات، رفته‌رفته سم تولید شده در منطقه تجزیه شود و سال‌های بعد تلفات پرندگان را نداشته باشیم.

 

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
ادامه