کد خبر: ۶۳۰۴۴

سازمان بهداشت جهانی اعلام کرد: 7 کارگر یک مرغداری در روسیه بیماری آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان را ماکیان بیمار گرفته اند.

به گزارش حکیم مهر به نقل از فارس، سازمان بهداشت جهانی امروز تایید کرد: 7 کارگری که در روسیه و دریک مرغداری به بیماری آنفلوآنزای فوق  حاد پرندگان مبتلا شده اند همگی از مرغان مبتلا گرفته اند.

پیش از این سازمان بهداشت دام OIE وجود بیماری آنفلوآنزا فوق حاد پرندگان با سویه  H5N8را در روسیه تایید کرده بود و گفته می شد که امکان انتقال این بیماری از حیوان به انسان وجود ندارد.

سازمان بهداشت جهانی این خبر خوش را هم داده است افرادی که این بیماری را از ماکیان بیمار گرفته اند شواهدی مبنی بر انتقال به انسان های دیگر مشاهده نشده اما برای داشتن اطلاعات بیشتر باید ارزیابی ریسک صورت بگیرد.

سازمان بهداشت جهانی هشدار داده از آنجایی که این بیماری در مزارع پرورش ماکیان و برخی مناطق دیگر می چرخد از تماس مستقیم با حیوانات زنده پرهیز شود.

سازمان بهداشت جهانی در این بیانیه تاریخچه ابتلای انسانی آنفلو آنزای فوق حاد پرندگان می گوید: مقامات روسیه گزارش دادند 7 کارگر مرغداری بین سنین 29 تا 60 سال به آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان نوع A با سویهH5N8 مبتلا شده اند این نخستین باری بود که از ابتلای حیوان به انسان آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان گزارش می شد.

کارگرانی که به این بیماری مبتلا شدند در یک مرغداری در آستراخان روسیه کار می کردند و مقامات بهداشت روسیه طبق مقررات بهداشت بین المللی که در سال 2005 به تصویب رسیده به سازمان بهداشت جهانی گزارش داد.

سازمان بهداشت جهانی تصریح می کند نگرانی زمانی بیشتر شد که در اوایل دسامبر گذشته 101 هزار قطعه از 900 هزار مرغ تخمگذار در این منطقه از بین رفته بود تحقیقات مقامات سلامت عمومی دام روسیه هم وجود آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان را کشف و پس از آن سازمان بهداشت دام هم وجود  آنرا  تایید کرد.

سازمان بهداشت جهانی تاکید می کند که بر اساس تست ها و بررسی های انجام شده روی 7 کارگر مرغداری حاکی از ابتلای آنها به این بیماری است اگرچه علائم ظاهری در آنها مشاهده نمی شود و هیچ شواهدی مبنی بر انتقال بیماری به خویشاوندان و کارگران دیگری دیده نشده است اما برای اطلاعات بیشتر نیاز به ارزیابی ریسک است.

«دکتر ریچارد پدبوی» که هدایت تیم مربوط به پاتوژن های ریسک بالا را در سازمان بهداشت جهانی به عهده دارد می گوید: «افرادی که ابتلای آنها به بیماری گزارش شده علائمی از تشدید بیماری ندارند و این برای ما محرز است آنها در معرض مرغداری درگیر آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان، قرار داشتند. و اینها ظاهرا از افراد دیگر هم این بیماری را نگرفته اند و این خبر مسرت بخشی است.»

وی تاکید می کند که امکان جهش این بیماری در حیوان و انسان باید به طور کامل رصد شود.

«پد بوی» تاکید می کند که گزارش این بیماری نشان می دهد که تا چه اندازه سلامت انسان با حیوانات گرده خورده است.

سازمان بهداشت جهانی دوباره تاکید می کند  که احتمال انتقال این بیماری از انسان به انسان دیگر بسیار ضعیف است اما پیشنهادات این سازمان مبنی بر پرهیز از تماس مستقیم با حیوانات زنده باید مد نظر قرار گیرد بویژه اهمیت آن برای کارگران مرغداری ها بسیار بیشتر است.

این بیماری در کشورهای مناطق اروپا از جمله بلغارستان، هلند، چک،آلمان، مجارستان، قزاقستان،لهستان، رومانی و اکنون در روسیه دیده شده است.

 

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
ادامه