کد خبر: ۷۶۱۶

حکیم مهر - رئیس سازمان حفاظت محیط زیست  گفت: بنا بر توافقات ایران و روسیه برای مبادله ببر و پلنگ، زیستگاه میانکاله آمادگی کامل برای پذیرش ببرهای روسیه را دارد.
محمدی زاده در جمع خبرنگاران افزود: روسیه برای انتقال 4 قلاده ببر  اعلام آمادگی کرده و با توجه به اینکه  این فصل، فصل جابجایی است  ما در حال بررسی هستیم که 2  یا 4 قلاده  ببر را تحویل بگیریم .

وی افزود: طرح میانکاله، تحقیقاتی و مطالعاتی است و احیای زیستگاه میانکاله کار علمی مهمی محسوب می‌شود چرا که نژاد ببر روسیه به ببر مازندران نزدیک‌ترین نژاد است و ببر مازندران اصلاً در دنیا وجود ندارد.

وی  گفت : قرار است از طریق تزریق DNA از پوست و موی ببر مازندران که متعلق به 53 سال قبل است و در موزه  پارک پردیسان نگهداری می‌شود به ببرهای وارداتی، کم‌کم نژاد ببر مازندران را احیا کنیم.

معاون رئیس جمهور  افزود : برای این کار تحقیقات وسیعی لازم است چرا که  اقدام مهمی در علم ژنتیک ایران است و قرار است شبیه این طرح  برای احیای  شیر ایرانی  فراهم شود.

محمدی زاده با اشاره به محوطه یک هکتاری میانکاله که قرار است ببرها در ان نگهداری شود گفت :از 10 هکتار فضای میانکاله این میزان فضا برای ببرها اماده شده است تا از انها در اسارت نگهداری شود .

وی با اشاره به اینکه سازمان محیط زیست در برنامه خود احیای  گونه‌‌های منقرض شده گیاهی و حیوانی را دارد گفت :در جریان تلف شدن ببر نری که پیش از این از روسیه به ایران اورده شده بود باغ وحش  مقصر شناخته شد .

وی افزود :ببر ماده نیز بر اساس ازمایشات کامل، سالم شناخته شد اما چون بیماری مشمشه ممکن است پنهان و این ببر ناقل ان باشد به صورت ایزوله در پارک پردیسان نگهداری می شود.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست همچنین درباره  الاغ‌هایی که در باغ وحش تهران موجب بیماری مشمشه شده بودند گفت :این الاغها  از کشور عراق به صورت قاچاق وارد کرمانشاه شد و مأمور باغ وحش تهران آن‌ها را از کرمانشاه خریداری کرد بنابراین اصل ورود الاغ‌ها از عراق بود و مشمشه در عراق سابقه دارد.

محمدی‌زاده افزود : نماینده باغ وحش برای ورود الاغ‌ها باید از سازمان دامپزشکی مجوز دریافت می‌کرد بنابراین سازمان دامپزشکی نیز در این خصوص قصور کرده است و بنابراین تقصیر باغ وحش و قصور دامپزشکی وجود دارد ضمن اینکه بعد از ابتلای حیوانات به بیماری مشمشه، مسئولان باغ وحش بیماری را از ما پنهان کردند.

البته رئیس سازمان حفاظت محیط زیست توضیح نداده است که آیا سازمان دامپزشکی موظف است مواردی که قرار است قاچاق شوند را کشف کند و سپس برای آنکه دچار قصور بعدی نشود برای آن مجوز صادر کند؟!

 

خبر مرتبط :

برچسب ها: دامپزشکی ، شیر ، ببر ، باغ وحش ، قصور
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
ادامه